PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

ANAKLASIS z 4 nominacjami do Fryderyków!

2021-03-17

Akademia Fonograficzna ogłosiła dziś nominacje do jednej z najważniejszych nagród na polskim rynku muzycznym. Wśród wyróżnionych w drodze po Fryderyki są 4 krążki wydane przez ANAKLASIS. Mająca niewiele ponad rok marka fonograficzna, działająca w ramach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po raz kolejny została doceniona. Teraz czas na drugą turę głosowania, po której dowiemy się, do kogo trafią prestiżowe statuetki.
 

Ponad 1500 artystów wykonawców, twórców, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży muzycznej od przeszło 25 lat przyznaje nagrody muzyczne Fryderyk. W tym roku do dziesięciu kategorii muzyki poważnej zgłoszonych zostało 147 albumów. W wyniku pierwszej tury głosowania wyłonionych zostało pięć nominacji w każdej kategorii. Wśród nich znalazły się 4 krążki od ANAKLASIS. 
 

Wyjątkową, bo przyznawaną z całej puli zgłoszeń przez Radę Akademii Fonograficznej, jest nominacja w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej dla albumu DRACH. DRAMMA PER MUSICA (ANA 012) duetu Alek Nowak i Szczepan Twardoch. To kolejna nominacja dla projektu, który nieustannie zachwyca publiczność i zbiera znakomite recenzje. Na swoim koncie Drach ma już choćby, bagatela, tytuł Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku, a jego twórcy zostali dopiero co okrzyknięci O!Lśnieniem Roku w plebiscycie portalu Onet i Miasta Krakowa. Teraz do szeregu wyróżnień ma szansę dołączyć renomowana statuetka.


 

O zwycięstwo w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca walczy znakomita Sinfonia Iuventus, która na płycie (ANA 003) w serii PORTRAITS przybliża twórczość Romana Palestra. Zebrane na krążku jego concertina w wykonaniu błyskotliwej saksofonistki Aliny Mleczko, okrzykniętej przez „Gramophone” „gwiazdą interpretacji muzyki współczesnej”, pianistki Clare Hammond oraz klawesynisty Macieja Skrzeczkowskiego uzupełnia, last but not least, Serenada na dwa flety i orkiestrę smyczkową z niedościgłymi Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem w partiach solowych. 


 

Drugim muzycznym portretem od ANAKLASIS nominowanym do Fryderyka jest płyta z wokalno-instrumentalną twórczością Romualda Twardowskiego. Wydany z okazji 90. urodzin kompozytora krążek SONGS & SONNETS (ANA 010), zbierający jego najpiękniejsze cykle wokalno-instrumentalne zinterpretowane przez światowej sławy bas-barytona, Tomasza Koniecznego, oraz świetnego pianistę, Lecha Napierałę, ma szansę na zwycięstwo w kategorii Album Roku Recital Solowy.


 

W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa nominacją wyróżniono rejestrację opery ahat-ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka z librettem noblistki Olgi Tokarczuk. „Przejmujący operowy fresk”, „nowa wspaniała opera”, „współczesna propozycja operowa, która powinna być towarem eksportowym polskiej kultury” – podczas premiery w 2018 roku utwór podbił serca słuchaczy i zachwycił krytykę. Wykonanie dzieła zostało zarejestrowane i włączone do katalogu ANAKLASIS (ANA 001 AV) w serii IMAGES, która dokumentuje na krążkach Blu-ray realizacje najważniejszych dzieł scenicznych ostatnich lat, pozwalając odbiorcom cieszyć się znakomitą polską muzyką w najlepszej jakości obrazu i dźwięku. 


 

Nominacje otrzymały także krążki innych wydawców z rejestracjami utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W kategoriach Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej i Najlepszy Polski Album Za Granicą wyróżniono Cleopatra’s Song Agaty Zubel (KAIROS). Warto również podkreślić nominację w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna dla wydanej przez CD Accord płyty Moniuszko inaczej śpiewany. W projekcie miało swój udział Polskie Wydawnictwo Muzyczne, którego nakładem ukazały się zeszyty Zgodnym chórem. Te przygotowane z myślą o uczestnikach Akademii Chóralnej publikacje zbierają opracowane przez Romana I. Drozda najbardziej znane melodie narodowego kompozytora. 

Choć stosunkowo nowa marka miała już swój debiut na Fryderykach w ubiegłym roku, kolejne nominacje potwierdzają dobrze obrany kierunek programowy ANAKLASIS i zainteresowanie muzyką najnowszą wśród polskich odbiorców. Nadchodząca druga tura głosowania wyłoni zwycięzców, których poznamy już niebawem.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?