PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

ANAKLASIS z 4 nominacjami do Fryderyków!

2021-03-17

Akademia Fonograficzna ogłosiła dziś nominacje do jednej z najważniejszych nagród na polskim rynku muzycznym. Wśród wyróżnionych w drodze po Fryderyki są 4 krążki wydane przez ANAKLASIS. Mająca niewiele ponad rok marka fonograficzna, działająca w ramach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po raz kolejny została doceniona. Teraz czas na drugą turę głosowania, po której dowiemy się, do kogo trafią prestiżowe statuetki.
 

Ponad 1500 artystów wykonawców, twórców, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży muzycznej od przeszło 25 lat przyznaje nagrody muzyczne Fryderyk. W tym roku do dziesięciu kategorii muzyki poważnej zgłoszonych zostało 147 albumów. W wyniku pierwszej tury głosowania wyłonionych zostało pięć nominacji w każdej kategorii. Wśród nich znalazły się 4 krążki od ANAKLASIS. 
 

Wyjątkową, bo przyznawaną z całej puli zgłoszeń przez Radę Akademii Fonograficznej, jest nominacja w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej dla albumu DRACH. DRAMMA PER MUSICA (ANA 012) duetu Alek Nowak i Szczepan Twardoch. To kolejna nominacja dla projektu, który nieustannie zachwyca publiczność i zbiera znakomite recenzje. Na swoim koncie Drach ma już choćby, bagatela, tytuł Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku, a jego twórcy zostali dopiero co okrzyknięci O!Lśnieniem Roku w plebiscycie portalu Onet i Miasta Krakowa. Teraz do szeregu wyróżnień ma szansę dołączyć renomowana statuetka.


 

O zwycięstwo w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca walczy znakomita Sinfonia Iuventus, która na płycie (ANA 003) w serii PORTRAITS przybliża twórczość Romana Palestra. Zebrane na krążku jego concertina w wykonaniu błyskotliwej saksofonistki Aliny Mleczko, okrzykniętej przez „Gramophone” „gwiazdą interpretacji muzyki współczesnej”, pianistki Clare Hammond oraz klawesynisty Macieja Skrzeczkowskiego uzupełnia, last but not least, Serenada na dwa flety i orkiestrę smyczkową z niedościgłymi Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem w partiach solowych. 


 

Drugim muzycznym portretem od ANAKLASIS nominowanym do Fryderyka jest płyta z wokalno-instrumentalną twórczością Romualda Twardowskiego. Wydany z okazji 90. urodzin kompozytora krążek SONGS & SONNETS (ANA 010), zbierający jego najpiękniejsze cykle wokalno-instrumentalne zinterpretowane przez światowej sławy bas-barytona, Tomasza Koniecznego, oraz świetnego pianistę, Lecha Napierałę, ma szansę na zwycięstwo w kategorii Album Roku Recital Solowy.


 

W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa nominacją wyróżniono rejestrację opery ahat-ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka z librettem noblistki Olgi Tokarczuk. „Przejmujący operowy fresk”, „nowa wspaniała opera”, „współczesna propozycja operowa, która powinna być towarem eksportowym polskiej kultury” – podczas premiery w 2018 roku utwór podbił serca słuchaczy i zachwycił krytykę. Wykonanie dzieła zostało zarejestrowane i włączone do katalogu ANAKLASIS (ANA 001 AV) w serii IMAGES, która dokumentuje na krążkach Blu-ray realizacje najważniejszych dzieł scenicznych ostatnich lat, pozwalając odbiorcom cieszyć się znakomitą polską muzyką w najlepszej jakości obrazu i dźwięku. 


 

Nominacje otrzymały także krążki innych wydawców z rejestracjami utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W kategoriach Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej i Najlepszy Polski Album Za Granicą wyróżniono Cleopatra’s Song Agaty Zubel (KAIROS). Warto również podkreślić nominację w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna dla wydanej przez CD Accord płyty Moniuszko inaczej śpiewany. W projekcie miało swój udział Polskie Wydawnictwo Muzyczne, którego nakładem ukazały się zeszyty Zgodnym chórem. Te przygotowane z myślą o uczestnikach Akademii Chóralnej publikacje zbierają opracowane przez Romana I. Drozda najbardziej znane melodie narodowego kompozytora. 

Choć stosunkowo nowa marka miała już swój debiut na Fryderykach w ubiegłym roku, kolejne nominacje potwierdzają dobrze obrany kierunek programowy ANAKLASIS i zainteresowanie muzyką najnowszą wśród polskich odbiorców. Nadchodząca druga tura głosowania wyłoni zwycięzców, których poznamy już niebawem.

Najczęściej czytane:

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.