PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

GREAT ENCOUNTERS na 75. urodziny PWM

2021-05-05

Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski i Ignacy Jan Paderewski wykonali w polskiej muzyce tę samą pracę, która w słowie dokonała się za sprawą trzech wieszczy romantyzmu oraz tytanów pozytywistycznej prozy. Ich utwory nie tylko imponują pięknem formy i wzruszają ładunkiem emocji, ale są też niestarzejącą się inspiracją dla współczesnych twórców. Przechowują dźwiękowy idiom polskości do którego chcąc nie chcąc, hołdem lub buntem, odnoszą się kolejne pokolenia artystów i melomanów, w przypadku GREAT ENCOUNTERS – najwybitniejsi przedstawiciele polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej.


GREAT ENCOUNTERS to zarazem spotkanie znakomitej muzyki z jej wykonawcami, jak i wielkich osobowości twórczych z przeszłości z kompozytorami dziś święcącymi triumfy. W podróż przez dźwiękową przeszłość do muzycznej przyszłości zabierze nas album o symbolicznym numerze ANA 075, który już 6 czerwca zasili serię REVISIONS o kolejne wydawnictwo sygnowane marką ANAKLASIS.

Na GREAT ENCOUNTERS, jubileuszowym albumie, którym świętujemy 75 lat działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, kompozycjami klasyków zaopiekowali się współcześni mistrzowie rodzimej muzyki jazzowej i rozrywkowej. Krzysztof Herdzin – pianista wielozadaniowy, wzięty aranżer, kompozytor, dyrygent i producent reinterpretuje utwory Fryderyka Chopina (jego Senza Scherzare to fantazja na tematy Scherza b-moll op. 31 dla improwizującego pianisty i orkiestry smyczkowej) oraz Ignacego Jana Paderewskiego (Passeggiata Notturna jest fantazją na temat Nokturnu B-dur op. 16 nr 4, napisaną dla improwizującego pianisty i orkiestry smyczkowej). Adam Sztaba w cyklu ŁeMkONIUSZKO proponuje nowe, choć przecież podwójnie tradycyjne, bo odwołujące się nie tylko do oryginalnych partytur, ale i do muzycznej spuścizny Łemkowszczyzny spojrzenie na pieśni Stanisława Moniuszki: Dwie zorze, Grajka i Śpiewaka w obcej stronie, które brawurowo wykonuje Igor Herbut. Saksofonista Adam Pierończyk rzuca nowe światło na jedną z etiud Karola Szymanowskiego, wreszcie Adam Bałdych, skrzypek z wizją i niepodrabialnym brzmieniem, gra solową partię w Kuyawiaku na skrzypce, fortepian, cymbały i orkiestrę, prowadząc swój dialog z Henrykiem Wieniawskim.



„Album, który oddajemy w Państwa ręce, ma dla naszej Oficyny znaczenie szczególne i symboliczne. To także swoiste signum temporis. Bo oto zbudowaliśmy pomost między dźwiękową przeszłością, artystyczną teraźniejszością, a muzyczną przyszłością, na równi stawiając to, co było, jest i będzie. Połączyliśmy dawnych mistrzów ze współczesnymi artystami, którzy z szacunkiem, a jednocześnie twórczą swadą podeszli do polskiej tradycji muzycznej. I choć Adam Bałdych, Krzysztof Herdzin, Adam Pierończyk i Adam Sztaba poruszają się w różnych estetycznych obszarach, niekiedy dalekich od kręgu twórczości filharmonicznej, to odznaczają się wyjątkową wrażliwością, świetną muzyczną intuicją i znakomitym kompozytorskim warsztatem. A jeśli dodamy do tego ich talent wykonawczy oraz niezwykłe zaangażowanie Igora Herbuta, Krzysztofa Dysa, Marcela Comendanta, wreszcie rewelacyjnej AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, z niezrównanym Markiem Mosiem za dyrygenckim pulpitem, otrzymamy doskonałą jakość artystycznego przeżycia”, pisze o krążku dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM.


Najnowszy album z serii REVISIONS – GREAT ENCOUNTERS – 6 czerwca ukaże się na płycie kompaktowej i winylowej. Dostępny będzie w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION


www.anaklasis.pl
www.pwm.com.pl/anaklasis
www.facebook.com/anaklasisrecords/

Najczęściej czytane:

37. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Odwiedź nas w Krakowie!

Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!

6 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto poznać w maju

Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.