Aktualności
Konteksty kultury, konteksty edukacji. Szkoła artystyczna po (?) pandemii – konferencja online
2021-05-17
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, partner wydarzenia, zaprasza do udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. „Konteksty kultury, konteksty edukacji. Szkoła artystyczna po(?) pandemii”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej. Wydarzenie odbędzie się w formie webinarów online, w dniach 17-21 maja 2021 r.
Program:
Poniedziałek, 17.05
9:00: Jakie rozwiązania “pandemiczne” powinny na stałe zagościć w szkolnictwie artystycznym w odniesieniu do organizacji kształcenia i pracy szkoły – webinar, raport z ankiet i panel dyskusyjny – dr hab. Grzegorz Mania, goście: Agnieszka Hejduk-Domańska (Zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKDNiS), Anna Podłucka (CEA)
12:00: Szkoła odNOWA – O psychologicznych kompetencjach nauczycieli szkół artystycznych – dr Anna Antonina Nogaj
Wtorek, 18.05
9:00: Szkoła odNOWA – uczniowie: jacy uczniowie wracają do szkół, jak pandemia wpłynęła na ich rozwój, motywację, percepcję – dr Magdalena Ratalewska
11:00: Scena odNOWA – powrót do publicznych występów po pandemii – panel dyskusyjny: prof. dr hab. Marcin Zdunik, dr Katarzyna Drogosz, mgr Jarosław Mirkiewicz, dr hab. Agata Szymczewska
Środa, 19.05
9:00: Czy tylko uczymy? Otoczenie szkół – relacje z innymi placówkami oświatowymi, instytucjami, działania adresowane do absolwentów, budowanie sieci popracia i kontaktów – panel dyskusyjny nauczycieli
11:00: Komunikacja w sieci – jak promować swoje działania, jak przekazywać komunikaty, z jakich mediów korzystać – webinar plus panel dyskusyjny: mgr Paulina Richter (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), nauczyciele
18:00: Dyrektor 2.0: Przewodnik czy przywódca? O relacjach w szkołach artystycznych – nie tylko w pandemii – panel dyskusyjny
Czwartek, 20.05
9:00: Egzaminy – jeśli nie od razu, to kiedy i jak? – panel dyskusyjny nauczycieli z udziałem zaproszonych gości, prowadzenie: dr Anna Antonina Nogaj
11:00: Problemy z motywacją u uczniów – o procesie readaptacji uczniów do rzeczywistości nauki stacjonarnej – mgr Jarosław Mirkiewicz
Piątek, 21.05
12:00: Czy tylko uczymy? Otoczenie szkół – budowanie relacji z partnerami (sektor publiczny i prywatny) – panel dyskusyjny – Maksymilian Bylicki, Monika Gubała (Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego), dr hab. Grzegorz Mania
Konferencja odbędzie się w formie webinarów organizowanych codziennie w dniach 17-21 maja 2021, w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. Uczestnicy konferencji, którzy wezmą udział w przynajmniej połowie webinarów, otrzymają zaświadczenia przesyłane drogą elektroniczną.
Konferencja jest bezpłatna dla nauczycieli i pracowników szkolnictwa artystycznego.
Zgłoszeń na konferencję można dokonywać za pośrednictwem formularza elektronicznego. Adres formularza: https://forms.gle/TCh3CgZM5TCwAkxZ6.
Zarejestrowani uczestnicy otrzymają automatycznie wygenerowane potwierdzenie rejestracji, a następnie przed konferencją szczegółową instrukcję techniczną.
Więcej informacji:
konferencja.konteksty@gmail.com
https://spmk.com.pl
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów
Centrum Edukacji Artystycznej
Partnerzy konferencji:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach
Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu
Zespół Szkół Plastycznych im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.