Aktualności
GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS: koncert promujący płytę już 6 czerwca!
2021-05-24
Czy można jednogłośnie stworzyć listę najbardziej znanych polskich kompozytorów? Tych, którzy przez ostatnie stulecia odwrócili podejście do sztuki dźwięków, torując nowe drogi dla swoich XX- i XXI-wiecznych następców? Propozycji polskiej Wielkiej Piątki mogłyby zapewne powstać dziesiątki, a większość z nich byłaby całkiem przekonująca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego wyzwania nie tylko typując rodzime ikony, ale także – stawiając krok dalej – oddając ich twórczość jako inspirację dla współczesnych twórców. W ten sposób powstał najnowszy krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności. Materiał zarejestrowany na płycie o symbolicznym numerze ANA 075 będzie można usłyszeć 6 czerwca równolegle w internecie, za pośrednictwem telewizji i radia w ramach koncertu z udziałem znakomitych wykonawców.
Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski - pięciu kompozytorów, którzy nie tylko odważnie patrzyli w przyszłość, ale też są filarami katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Ich muzyka stale wywiera wpływ na żyjących twórców z różnych estetycznych obszarów.
„Poprosiliśmy znakomitych artystów – kompozytorów i wykonawców – o przyjrzenie się partyturom, które wyszły spod ręki polskich muzycznych wieszczów, o destylację tego, co ich najbardziej w tej muzyce porusza i o koncentrację na tych wątkach, które uwierają, wreszcie o stworzenie dzieł indywidualnych, na wskroś współczesnych, acz wybudowanych na fundamencie motywów i fraz wydobytych z muzycznej historii”, komentuje album o symbolicznym numerze ANA 075 dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.
fot. Paweł Stelmach / PWM
Dzieła niekwestionowanych autorytetów wzięli na warsztat topowi przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. W efekcie powstał nawiązujący do twórczości Henryka Wieniawskiego Kuyawiak Adama Bałdycha, znakomitego skrzypka, kompozytora i aranżera, balansującego między granicami muzycznych gatunków. Utwór ubarwia ciepłe brzmienie fortepianu Krzysztofa Dysa i ostre w wyrazie cymbały Marcela Comendanta. Przyciągający swoimi jazzowymi improwizacjami pianista Krzysztof Herdzin zwrócił się ku utworom Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, zręcznie żonglując motywami z utworów dawnych mistrzów. Wytrawny jazzowy saksofonista Adam Pierończyk w utworze KSEOP 4.2 / AP ’20 bada wirtuozowską Etiudę Ges-dur op. 4 nr 2 Karola Szymanowskiego. Wreszcie ŁeMkONIUSZKO Adama Sztaby to brawurowy cykl trzech pieśni inspirowanych liryką wokalną Stanisława Moniuszki, z wokalem Igora Herbuta. Artystom towarzyszy, last but not least, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Maestro Marka Mosia.
Intrygujący materiał zarejestrowany na płycie stał się podstawą koncertu zrealizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia. Już 6 czerwca o godz. 18:00 publiczność obecna online, ale także przed telewizorami i odbiornikami radiowymi będzie mogła wysłuchać utworów z GREAT ENCOUNTERS. Koncert transmitowany będzie na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, profilach PWM i ANAKLASIS na Facebooku, a także na antenie TVP Kultura i radiowej Dwójki. Nagranie na kanałach PWM i ANAKLASIS będzie dostępne także w późniejszym czasie dla wszystkich, którzy będą chcieli wrócić do tego wyjątkowego wydarzenia.
Koncert jubileuszowy z okazji 75. urodzin Polskiego Wydawnictwa Muzycznego został zorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia.
GREAT ENCOUNTERS
BAŁDYCH – HERDZIN – PIEROŃCZYK – SZTABA
CHOPIN – MONIUSZKO – PADEREWSKI – SZYMANOWSKI – WIENIAWSKI
Koncert poprzedzi specjalne wydanie programu Niedziela z…, emitowanego od początku istnienia TVP Kultura, który poświęcony będzie Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu. Gośćmi Katarzyny Sanockiej będzie dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy oraz związani z Oficyną artyści: Zygmunt Krauze i Aleksander Nowak – kompozytorzy dwóch pokoleń; Joanna Freszel – sopranistka, dla której nie ma dźwięków niemożliwych; i Danuta Gwizdalanka – muzykolog, jedna z najpoczytniejszych polskich autorek książek o muzyce, w tym najnowszej bestselerowej publikacji Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim wydanej przez PWM. 6 czerwca o godz. 17:15 na antenie TVP Kultura zaproszeni goście zdradzą kulisy współpracy z Oficyną, opowiedzą o pisaniu muzyki i o muzyce oraz odczytywaniu jej, a także flagowych projektach i przedsięwzięciach Wydawnictwa.
Spędź niedzielę z Polskim Wydawnictwem Muzycznym!
Najnowszy album z serii REVISIONS – GREAT ENCOUNTERS – 6 czerwca ukaże się na płycie kompaktowej i winylowej. Dostępny będzie w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.