Aktualności
GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS: koncert promujący płytę już 6 czerwca!
2021-05-24
Czy można jednogłośnie stworzyć listę najbardziej znanych polskich kompozytorów? Tych, którzy przez ostatnie stulecia odwrócili podejście do sztuki dźwięków, torując nowe drogi dla swoich XX- i XXI-wiecznych następców? Propozycji polskiej Wielkiej Piątki mogłyby zapewne powstać dziesiątki, a większość z nich byłaby całkiem przekonująca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego wyzwania nie tylko typując rodzime ikony, ale także – stawiając krok dalej – oddając ich twórczość jako inspirację dla współczesnych twórców. W ten sposób powstał najnowszy krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności. Materiał zarejestrowany na płycie o symbolicznym numerze ANA 075 będzie można usłyszeć 6 czerwca równolegle w internecie, za pośrednictwem telewizji i radia w ramach koncertu z udziałem znakomitych wykonawców.
Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski - pięciu kompozytorów, którzy nie tylko odważnie patrzyli w przyszłość, ale też są filarami katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Ich muzyka stale wywiera wpływ na żyjących twórców z różnych estetycznych obszarów.
„Poprosiliśmy znakomitych artystów – kompozytorów i wykonawców – o przyjrzenie się partyturom, które wyszły spod ręki polskich muzycznych wieszczów, o destylację tego, co ich najbardziej w tej muzyce porusza i o koncentrację na tych wątkach, które uwierają, wreszcie o stworzenie dzieł indywidualnych, na wskroś współczesnych, acz wybudowanych na fundamencie motywów i fraz wydobytych z muzycznej historii”, komentuje album o symbolicznym numerze ANA 075 dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.
fot. Paweł Stelmach / PWM
Dzieła niekwestionowanych autorytetów wzięli na warsztat topowi przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. W efekcie powstał nawiązujący do twórczości Henryka Wieniawskiego Kuyawiak Adama Bałdycha, znakomitego skrzypka, kompozytora i aranżera, balansującego między granicami muzycznych gatunków. Utwór ubarwia ciepłe brzmienie fortepianu Krzysztofa Dysa i ostre w wyrazie cymbały Marcela Comendanta. Przyciągający swoimi jazzowymi improwizacjami pianista Krzysztof Herdzin zwrócił się ku utworom Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, zręcznie żonglując motywami z utworów dawnych mistrzów. Wytrawny jazzowy saksofonista Adam Pierończyk w utworze KSEOP 4.2 / AP ’20 bada wirtuozowską Etiudę Ges-dur op. 4 nr 2 Karola Szymanowskiego. Wreszcie ŁeMkONIUSZKO Adama Sztaby to brawurowy cykl trzech pieśni inspirowanych liryką wokalną Stanisława Moniuszki, z wokalem Igora Herbuta. Artystom towarzyszy, last but not least, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Maestro Marka Mosia.
Intrygujący materiał zarejestrowany na płycie stał się podstawą koncertu zrealizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia. Już 6 czerwca o godz. 18:00 publiczność obecna online, ale także przed telewizorami i odbiornikami radiowymi będzie mogła wysłuchać utworów z GREAT ENCOUNTERS. Koncert transmitowany będzie na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, profilach PWM i ANAKLASIS na Facebooku, a także na antenie TVP Kultura i radiowej Dwójki. Nagranie na kanałach PWM i ANAKLASIS będzie dostępne także w późniejszym czasie dla wszystkich, którzy będą chcieli wrócić do tego wyjątkowego wydarzenia.
Koncert jubileuszowy z okazji 75. urodzin Polskiego Wydawnictwa Muzycznego został zorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia.
GREAT ENCOUNTERS
BAŁDYCH – HERDZIN – PIEROŃCZYK – SZTABA
CHOPIN – MONIUSZKO – PADEREWSKI – SZYMANOWSKI – WIENIAWSKI
Koncert poprzedzi specjalne wydanie programu Niedziela z…, emitowanego od początku istnienia TVP Kultura, który poświęcony będzie Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu. Gośćmi Katarzyny Sanockiej będzie dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy oraz związani z Oficyną artyści: Zygmunt Krauze i Aleksander Nowak – kompozytorzy dwóch pokoleń; Joanna Freszel – sopranistka, dla której nie ma dźwięków niemożliwych; i Danuta Gwizdalanka – muzykolog, jedna z najpoczytniejszych polskich autorek książek o muzyce, w tym najnowszej bestselerowej publikacji Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim wydanej przez PWM. 6 czerwca o godz. 17:15 na antenie TVP Kultura zaproszeni goście zdradzą kulisy współpracy z Oficyną, opowiedzą o pisaniu muzyki i o muzyce oraz odczytywaniu jej, a także flagowych projektach i przedsięwzięciach Wydawnictwa.
Spędź niedzielę z Polskim Wydawnictwem Muzycznym!
Najnowszy album z serii REVISIONS – GREAT ENCOUNTERS – 6 czerwca ukaże się na płycie kompaktowej i winylowej. Dostępny będzie w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.