PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS: koncert promujący płytę już 6 czerwca!

2021-05-24

Czy można jednogłośnie stworzyć listę najbardziej znanych polskich kompozytorów? Tych, którzy przez ostatnie stulecia odwrócili podejście do sztuki dźwięków, torując nowe drogi dla swoich XX- i XXI-wiecznych następców? Propozycji polskiej Wielkiej Piątki mogłyby zapewne powstać dziesiątki, a większość z nich byłaby całkiem przekonująca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego wyzwania nie tylko typując rodzime ikony, ale także – stawiając krok dalej – oddając ich twórczość jako inspirację dla współczesnych twórców. W ten sposób powstał najnowszy krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności. Materiał zarejestrowany na płycie o symbolicznym numerze ANA 075 będzie można usłyszeć 6 czerwca równolegle w internecie, za pośrednictwem telewizji i radia w ramach koncertu z udziałem znakomitych wykonawców.
 

Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski - pięciu kompozytorów, którzy nie tylko odważnie patrzyli w przyszłość, ale też są filarami katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Ich muzyka stale wywiera wpływ na żyjących twórców z różnych estetycznych obszarów. 
 

„Poprosiliśmy znakomitych artystów – kompozytorów i wykonawców – o przyjrzenie się partyturom, które wyszły spod ręki polskich muzycznych wieszczów, o destylację tego, co ich najbardziej w tej muzyce porusza i o koncentrację na tych wątkach, które uwierają, wreszcie o stworzenie dzieł indywidualnych, na wskroś współczesnych, acz wybudowanych na fundamencie motywów i fraz wydobytych z muzycznej historii”, komentuje album o symbolicznym numerze ANA 075 dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. 


fot. Paweł Stelmach / PWM

Dzieła niekwestionowanych autorytetów wzięli na warsztat topowi przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. W efekcie powstał nawiązujący do twórczości Henryka Wieniawskiego Kuyawiak Adama Bałdycha, znakomitego skrzypka, kompozytora i aranżera, balansującego między granicami muzycznych gatunków. Utwór ubarwia ciepłe brzmienie fortepianu Krzysztofa Dysa i ostre w wyrazie cymbały Marcela Comendanta. Przyciągający swoimi jazzowymi improwizacjami pianista Krzysztof Herdzin zwrócił się ku utworom Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, zręcznie żonglując motywami z utworów dawnych mistrzów. Wytrawny jazzowy saksofonista Adam Pierończyk w utworze KSEOP 4.2 / AP ’20 bada wirtuozowską Etiudę Ges-dur op. 4 nr 2 Karola Szymanowskiego. Wreszcie ŁeMkONIUSZKO Adama Sztaby to brawurowy cykl trzech pieśni inspirowanych liryką wokalną Stanisława Moniuszki, z wokalem Igora Herbuta. Artystom towarzyszy, last but not least, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Maestro Marka Mosia. 
 



Intrygujący materiał zarejestrowany na płycie stał się podstawą koncertu zrealizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia. Już 6 czerwca o godz. 18:00 publiczność obecna online, ale także przed telewizorami i odbiornikami radiowymi będzie mogła wysłuchać utworów z GREAT ENCOUNTERS. Koncert transmitowany będzie na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, profilach PWM i ANAKLASIS na Facebooku, a także na antenie TVP Kultura i radiowej Dwójki. Nagranie na kanałach PWM i ANAKLASIS będzie dostępne także w późniejszym czasie dla wszystkich, którzy będą chcieli wrócić do tego wyjątkowego wydarzenia. 



Koncert jubileuszowy z okazji 75. urodzin Polskiego Wydawnictwa Muzycznego został zorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia.

 

GREAT ENCOUNTERS

BAŁDYCH – HERDZIN – PIEROŃCZYK – SZTABA

CHOPIN – MONIUSZKO – PADEREWSKI – SZYMANOWSKI – WIENIAWSKI


Koncert poprzedzi specjalne wydanie programu Niedziela z…, emitowanego od początku istnienia TVP Kultura, który poświęcony będzie Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu. Gośćmi Katarzyny Sanockiej będzie dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy oraz związani z Oficyną artyści: Zygmunt Krauze i Aleksander Nowak – kompozytorzy dwóch pokoleń; Joanna Freszel – sopranistka, dla której nie ma dźwięków niemożliwych; i Danuta Gwizdalanka – muzykolog, jedna z najpoczytniejszych polskich autorek książek o muzyce, w tym najnowszej bestselerowej publikacji Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim wydanej przez PWM. 6 czerwca o godz. 17:15 na antenie TVP Kultura zaproszeni goście zdradzą kulisy współpracy z Oficyną, opowiedzą o pisaniu muzyki i o muzyce oraz odczytywaniu jej, a także flagowych projektach i przedsięwzięciach Wydawnictwa.

 

Spędź niedzielę z Polskim Wydawnictwem Muzycznym!

 

Najnowszy album z serii REVISIONS – GREAT ENCOUNTERS – 6 czerwca ukaże się na płycie kompaktowej i winylowej. Dostępny będzie w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik


ANAKLASIS 

A DIVISION OF 

PWM EDITION

 

www.anaklasis.pl

www.facebook.com/anaklasisrecords/

www.instagram.com/anaklasis

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.