PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Fryderyk 2021 dla ANAKLASIS

2021-06-28

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne – Fryderyki – zostały wręczone. W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa triumfowała wydana przez ANAKLASIS opera ahat-ilī – siostra bogów. Muzykę skomponował Aleksander Nowak, libretto – na podstawie własnej powieści – napisała noblistka Olga Tokarczuk. Podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej zorganizowanej w Operze na Zamku w Szczecinie statuetkę odebrał kompozytor dzieła.

 

Opera ahat-ilī – siostra bogów jest pierwszym albumem wydanym w serii IMAGES (ANA 001 AV) przez ANAKLASIS. W ramach tej serii dokumentowane są najciekawsze realizacje wyjątkowych dzieł scenicznych ostatnich lat w formacie blu-ray, pozwalając odbiorcom cieszyć się znakomitą polską muzyką w najlepszej jakości obrazu i dźwięku. ahat-ilī – siostra bogów – jedną z najważniejszych oper XXI wieku możemy podziwiać w wykonaniu znakomitych solistów: Joanny Freszel, Ewy Biegas, Urszuli Kryger, Jana Jakuba Monowida, Sebastiana Szumskiego, Bartłomieja Misiudy i Łukasza Koniecznego z towarzyszeniem wyśmienitej AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją niezastąpionego Marka Mosia.

 

„Cudownie jest obserwować, jak fonograficzne przedsięwzięcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nie tylko zdobywa coraz szersze uznanie melomanów, ale kolejne krążki są zauważane przez krytyków i nominowane do prestiżowych nagród. Fryderyk dla realizacji ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka i Olgi Tokarczuk to sukces artystów, rzeszy osób zaangażowanych w produkcję spektaklu i jego rejestrację oraz instytucji muzycznych, bez których to dzieło by nie powstało. To także dowód na to, że dzieła sceniczne powinny być oddawane publiczności w formie audio-wizualnej najwyższej jakości, bo takiej wymaga ich szczególny charakter”, mówi dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.

 

Stosunkowo młoda marka miała już swój debiut na Fryderykach w 2020 roku. Wówczas w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna nominowany był krążek WORKS FOR RHODES PIANO & STRINGS, a nietuzinkowe interpretacje pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego zarejestrowane na płycie E-ŚPIEWNIK – w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.

 

Tegoroczne, aż cztery nominacje dla ANAKLASIS i zwycięstwo potwierdzają zainteresowanie odbiorców polską muzyką najnowszą i dobrze obrany kierunek programowy marki. Przypomnijmy, o tytuł Najwybitniejszego Nagrania Muzyki Polskiej walczył krążek DRACH. DRAMMA PER MUSICA (ANA 012) duetu Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch. W kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca nominację otrzymała znakomita Sinfonia Iuventus za nagrania utworów Romana Palestra wydane na krążku CONCERTINOS (ANA 003) w serii PORTRAITS. Natomiast płyta SONGS & SONNETS (ANA 010) z wokalno-instrumentalnymi utworami Romualda Twardowskiego w wykonaniu światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego oraz pianisty i kameralisty Lecha Napierały otrzymała nominację w kategorii Album Roku Recital Solowy.

 

Opera ahat-ilī – siostra bogów powstała na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego na Sacrum Profanum 2018, gdzie po raz pierwszy została wykonana i zarejestrowana, od razu podbijając serca słuchaczy i zachwycając krytykę. Spektakl wyreżyserowała Pia Partum, a autorką scenografii premierowego pokazu jest Magdalena Maciejewska. Warto podkreślić, że wydawnictwo obejmuje także film dokumentalny Operacja opera w reżyserii Jana Sosińskiego, którego bohaterem jest Alek Nowak.

 

Pełna lista nominowanych i laureatów znajduje się na stronie: FRYDERYK 2021.

 

ANAKLASIS

A DIVISION OF

PWM EDITION

 

www.anaklasis.pl

www.facebook.com/anaklasisrecords/

www.instagram.com/anaklasis

 

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.