Aktualności
Wielkie spotkania – przyjdź na 75. urodziny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego!
2021-08-30
Od początku działalności celem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego było zbliżanie ludzi poprzez muzykę – czy to w ramach działań edukacyjnych, czy przez ułatwianie dostępu do materiałów nutowych, czy wreszcie przez udział w kształtowaniu gustów i popularyzację tego, co w polskiej kulturze najlepsze. Podsumowując 75 lat rozwoju i dokumentowania historii, PWM zaprasza do Centrum Kongresowego ICE Kraków na spotkanie z muzyką na żywo, będące spojrzeniem wstecz, a zarazem w przyszłość.
Nie bez powodu koncert jubileuszowy odbędzie się w Krakowie – to tutaj w 1945 roku Tadeusz Ochlewski zdecydował się otworzyć Polskie Wydawnictwo Muzyczne i dać początek jednej z najważniejszych obecnie polskich instytucji kultury. 13 października do Miasta Królów zjadą artyści znani ze sceny klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, którzy pochylili się nad kompozycjami niekwestionowanych autorytetów, i wspólnie z publicznością będą świętować urodziny PWM-u, prezentując materiał wydany na krążku GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS.
„Wielkie spotkania” – podczas koncertu o tym wymownym tytule na jednej scenie wystąpią: znakomity skrzypek, kompozytor i aranżer Adam Bałdych, przyciągający swoimi jazzowymi improwizacjami pianista Krzysztof Herdzin, wytrawny jazzowy saksofonista Adam Pierończyk oraz Adam Sztaba – artysta balansujący na pograniczu gatunków, a wraz z nim gwiazda polskiej sceny rozrywkowej – wokalista Igor Herbut! Artystom towarzyszyć będzie niezastąpiona AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Maestro Marka Mosia. Podczas wydarzenia zabrzmią utwory ikonicznych polskich kompozytorów w reinterpretacjach współczesnych twórców, którzy wzięli na warsztat dzieła Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego. To będzie wielkie spotkanie dawnego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, ale przede wszystkim – melomanów ze znakomitą muzyką na żywo.
„Pięciu gigantów polskiej muzyki rezonuje w myśli i w twórczej reinterpretacji znakomitych współczesnych twórców, którzy zmierzą się z przeszłością i pokażą, w jaki sposób możemy karmić się tą muzyką, którą wszyscy znamy, ale także przedstawią ją w nieco innym świetle”, komentuje dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy. „To przedsięwzięcie to wizytówka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dziś. Wydawnictwa, które z jednej strony zajmuje się przeszłością, ale także w sposób twórczy wskazuje tropy do podjęcia na przyszłość”, dodaje.
13 października do dystrybucji trafi GREAT ENCOUNTERS – tym razem na winylu. Płyta zawierać będzie materiał, który ukazał się wcześniej na kompakcie, nadając muzyce nowy wymiar brzmieniowy. Te i inne wydawnictwa ANAKLASIS będzie można kupić na stoisku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w dniu koncertu w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu Oficyny 13 października o godz. 19:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Współorganizatorem koncertu jest KBF. Bilety do nabycia na kbfbilety.krakow.pl oraz w punktach InfoKraków.
Spotkajmy się na urodzinach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego!
Koncert „Wielkie spotkania” jest objęty honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Patroni medialni: TVP Kultura, Program Drugi Polskiego Radia, „Ruch Muzyczny”, Culture.pl
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.