PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polska Biblioteka Muzyczna zwycięzcą w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020!

2021-09-15

14 września w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020. Z wielką radością przekazujemy informację o zwycięstwie projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w kategorii „Edukacja” – nagrodę otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna!
 

„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Zwycięstwo w plebiscycie jest tym większym wyróżnieniem, że ostatecznego wyboru dokonują internauci na drodze ogólnodostępnego oceniania. Do tegorocznej edycji zgłoszono niemal 200 projektów polskich i zagranicznych, co zwiększa prestiż zwycięskich przedsięwzięć.

 

„Jestem bardzo szczęśliwy, że nasz portal Polska Biblioteka Muzyczna zdobył tak zaszczytne wyróżnienie!”, mówi dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Nasze przedsięwzięcie to rodzaj cyfrowych drzwi, przez które można wejść do bogatego świata dźwięków, zapisanych przez wybitnych polskich kompozytorów dzieł, ikonograficznych świadectw życia muzycznego – zdjęć, plakatów, koncertowych programów. Portal to także pierwszy namacalny i dostępny dla wszystkich efekt ogromnej kilkuletniej pracy zespołu Poligrafii i Digitalizacji PWM-u, który pieczołowicie digitalizuje unikatowe zasoby naszej Oficyny”. 



fot. M. Cioch / MHP

Polska Biblioteka Muzyczna to portal, który w znaczący sposób przyczynia się do promocji polskiej muzyki. Jego kwintesencją są wielotysięczne zbiory materiałów historycznych i współczesnych – wśród nich również te nigdy wcześniej nieupubliczniane. Trudno przecenić ich znaczenie dla edukacji. Polską Bibliotekę Muzyczną wyróżnia bogata ikonografia, w ramach której znaleźć można fotografie i ilustracje upamiętniające życie (zarówno zawodowe, jak i prywatne) wybitnych polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski czy Stanisław Moniuszko. Ta część Polskiej Biblioteki Muzycznej jest gratką nie tylko dla muzyków czy melomanów, ale także dla przedstawicieli szeroko pojętej humanistyki. W zbiorach dostępne są między innymi reprodukcje pierwszych stron wydań, fotoreprodukcje listów, historyczne fotografie największych miast – ośrodków światowej kultury i sztuki.  

 

W Polskiej Bibliotece Muzycznej nie mogło zabraknąć nut. Udostępniono materiały nutowe ważnych polskich twórców, między innymi Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Romualda Twardowskiego, Tadeusza Dobrzańskiego czy Stefana Kisielewskiego, zarówno solowych, jak i kameralnych oraz orkiestrowych, przeznaczonych dla doświadczonych muzyków oraz aspirujących artystów. 

 

Co ważne, za sprawą elektronicznej formy portal stanowi zarazem zbiór ogólnodostępny. Tym samym staje się idealnym źródłem obiektów i treści do prac naukowych, opracowań czy scenariuszy wykładów. Jednocześnie Polska Biblioteka Muzyczna jest otwarta dla osób prywatnych, zawodowo niezwiązanych z muzyką, chcących zgłębić historię muzyki klasycznej. To idealne miejsce w internecie dla każdego, kto pragnie lepiej poznać polską muzykę. 

 

Odkryj nowy wymiar muzyki: www.polskabibliotekamuzyczna.pl

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.