PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polska Biblioteka Muzyczna zwycięzcą w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020!

2021-09-15

14 września w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020. Z wielką radością przekazujemy informację o zwycięstwie projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w kategorii „Edukacja” – nagrodę otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna!
 

„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Zwycięstwo w plebiscycie jest tym większym wyróżnieniem, że ostatecznego wyboru dokonują internauci na drodze ogólnodostępnego oceniania. Do tegorocznej edycji zgłoszono niemal 200 projektów polskich i zagranicznych, co zwiększa prestiż zwycięskich przedsięwzięć.

 

„Jestem bardzo szczęśliwy, że nasz portal Polska Biblioteka Muzyczna zdobył tak zaszczytne wyróżnienie!”, mówi dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Nasze przedsięwzięcie to rodzaj cyfrowych drzwi, przez które można wejść do bogatego świata dźwięków, zapisanych przez wybitnych polskich kompozytorów dzieł, ikonograficznych świadectw życia muzycznego – zdjęć, plakatów, koncertowych programów. Portal to także pierwszy namacalny i dostępny dla wszystkich efekt ogromnej kilkuletniej pracy zespołu Poligrafii i Digitalizacji PWM-u, który pieczołowicie digitalizuje unikatowe zasoby naszej Oficyny”. fot. M. Cioch / MHP

Polska Biblioteka Muzyczna to portal, który w znaczący sposób przyczynia się do promocji polskiej muzyki. Jego kwintesencją są wielotysięczne zbiory materiałów historycznych i współczesnych – wśród nich również te nigdy wcześniej nieupubliczniane. Trudno przecenić ich znaczenie dla edukacji. Polską Bibliotekę Muzyczną wyróżnia bogata ikonografia, w ramach której znaleźć można fotografie i ilustracje upamiętniające życie (zarówno zawodowe, jak i prywatne) wybitnych polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski czy Stanisław Moniuszko. Ta część Polskiej Biblioteki Muzycznej jest gratką nie tylko dla muzyków czy melomanów, ale także dla przedstawicieli szeroko pojętej humanistyki. W zbiorach dostępne są między innymi reprodukcje pierwszych stron wydań, fotoreprodukcje listów, historyczne fotografie największych miast – ośrodków światowej kultury i sztuki.  

 

W Polskiej Bibliotece Muzycznej nie mogło zabraknąć nut. Udostępniono materiały nutowe ważnych polskich twórców, między innymi Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Romualda Twardowskiego, Tadeusza Dobrzańskiego czy Stefana Kisielewskiego, zarówno solowych, jak i kameralnych oraz orkiestrowych, przeznaczonych dla doświadczonych muzyków oraz aspirujących artystów. 

 

Co ważne, za sprawą elektronicznej formy portal stanowi zarazem zbiór ogólnodostępny. Tym samym staje się idealnym źródłem obiektów i treści do prac naukowych, opracowań czy scenariuszy wykładów. Jednocześnie Polska Biblioteka Muzyczna jest otwarta dla osób prywatnych, zawodowo niezwiązanych z muzyką, chcących zgłębić historię muzyki klasycznej. To idealne miejsce w internecie dla każdego, kto pragnie lepiej poznać polską muzykę. 

 

Odkryj nowy wymiar muzyki: www.polskabibliotekamuzyczna.pl

Najczęściej czytane:

Historia jak z filmu. „Kilar” zasila serię Małe Monografie!

Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki startuje 4 lipca

Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
 

Noc kruków Zygmunta Krauzego zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
 

Współczesna odsłona wirtuozerii. Premiera albumu LEGEND już 24 czerwca!

„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina

Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.

Prezent na Dzień Dziecka od PWM – animacje o Henryku Wieniawskim

Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?
 

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Romuald Twardowski to nie tylko uznany kompozytor muzyki artystycznej. To także twórca barwnych utworów mających liczne walory edukacyjne. To właśnie na kompozycje pedagogiczne Twardowskiego zwracamy szczególną uwagę w ramach czerwcowej odsłony akcji Kompozytor miesiąca.
 

Słuchowisko „Wanda” z szansą na Prix Europa

Zespół ds. Międzynarodowych Konkursów Radiowych Polskiego Radia zakwalifikował słuchowisko Wanda na podstawie opery o tym samym tytule Joanny Wnuk-Nazarowej do Prix Europa. Wydarzenie, w ramach którego przyznawana jest nagroda, ma obecnie rangę najbardziej wpływowego ogólnoeuropejskiego festiwalu radiowo-telewizyjnego. 
 

Paweł Mykietyn nagrodzony w Cannes

Za nami tegoroczna odsłona Festiwalu Filmowego w Cannes. Podczas wydarzenia triumfował między innymi Paweł Mykietyn – laureat Cannes Soundtrack Award za najlepszą ścieżkę dźwiękową do filmu Io Jerzego Skolimowskiego. Jako wydawca kompozytora – serdecznie gratulujemy!