PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polska Biblioteka Muzyczna zwycięzcą w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020!

2021-09-15

14 września w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020. Z wielką radością przekazujemy informację o zwycięstwie projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w kategorii „Edukacja” – nagrodę otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna!
 

„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Zwycięstwo w plebiscycie jest tym większym wyróżnieniem, że ostatecznego wyboru dokonują internauci na drodze ogólnodostępnego oceniania. Do tegorocznej edycji zgłoszono niemal 200 projektów polskich i zagranicznych, co zwiększa prestiż zwycięskich przedsięwzięć.

 

„Jestem bardzo szczęśliwy, że nasz portal Polska Biblioteka Muzyczna zdobył tak zaszczytne wyróżnienie!”, mówi dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Nasze przedsięwzięcie to rodzaj cyfrowych drzwi, przez które można wejść do bogatego świata dźwięków, zapisanych przez wybitnych polskich kompozytorów dzieł, ikonograficznych świadectw życia muzycznego – zdjęć, plakatów, koncertowych programów. Portal to także pierwszy namacalny i dostępny dla wszystkich efekt ogromnej kilkuletniej pracy zespołu Poligrafii i Digitalizacji PWM-u, który pieczołowicie digitalizuje unikatowe zasoby naszej Oficyny”. 



fot. M. Cioch / MHP

Polska Biblioteka Muzyczna to portal, który w znaczący sposób przyczynia się do promocji polskiej muzyki. Jego kwintesencją są wielotysięczne zbiory materiałów historycznych i współczesnych – wśród nich również te nigdy wcześniej nieupubliczniane. Trudno przecenić ich znaczenie dla edukacji. Polską Bibliotekę Muzyczną wyróżnia bogata ikonografia, w ramach której znaleźć można fotografie i ilustracje upamiętniające życie (zarówno zawodowe, jak i prywatne) wybitnych polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski czy Stanisław Moniuszko. Ta część Polskiej Biblioteki Muzycznej jest gratką nie tylko dla muzyków czy melomanów, ale także dla przedstawicieli szeroko pojętej humanistyki. W zbiorach dostępne są między innymi reprodukcje pierwszych stron wydań, fotoreprodukcje listów, historyczne fotografie największych miast – ośrodków światowej kultury i sztuki.  

 

W Polskiej Bibliotece Muzycznej nie mogło zabraknąć nut. Udostępniono materiały nutowe ważnych polskich twórców, między innymi Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Romualda Twardowskiego, Tadeusza Dobrzańskiego czy Stefana Kisielewskiego, zarówno solowych, jak i kameralnych oraz orkiestrowych, przeznaczonych dla doświadczonych muzyków oraz aspirujących artystów. 

 

Co ważne, za sprawą elektronicznej formy portal stanowi zarazem zbiór ogólnodostępny. Tym samym staje się idealnym źródłem obiektów i treści do prac naukowych, opracowań czy scenariuszy wykładów. Jednocześnie Polska Biblioteka Muzyczna jest otwarta dla osób prywatnych, zawodowo niezwiązanych z muzyką, chcących zgłębić historię muzyki klasycznej. To idealne miejsce w internecie dla każdego, kto pragnie lepiej poznać polską muzykę. 

 

Odkryj nowy wymiar muzyki: www.polskabibliotekamuzyczna.pl

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.