PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Październik Zygmunta Krauze

2021-10-07

W tym roku Zygmunt Krauze obchodzi swój wielki jubileusz – 60-lecie pracy twórczej. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne aktywnie włącza się w świętowanie. Październik upłynie nam pod znakiem kompozytora.


Już 9. października zapraszamy na huczny Jubileusz w Operze Wrocławskiej. Oprócz 60-lecia pracy artystycznej Zygmunta Krauzego obchodzimy 10-lecie powstania jego opery Pułapka. Jej libretto napisane jest na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza – wybitnego wrocławskiego poety, którego 100-lecie urodzin obchodzimy właśnie 9 października. Na wykonanie koncertowe zapraszamy o godz. 19:00.

,,Pułapka Różewicza – tekst mądry, genialny, przywołujący pamięć o tym wielkim pisarzu Franzu Kafce i pokazujący prawdę o ludziach. Wersja koncertowa jest trochę skrócona, ale wszystkie ważne elementy będą w tym wykonaniu zawarte”, komentuje wydarzenie kompozytor.
Spektakl w Operze Wrocławskiej poprzedzi projekcja filmu Droga między nutami, którego bohaterem jest Zygmunt Krauze. Film powstał w koprodukcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Telewizji Polskiej S.A. Na pokaz zapraszamy o godz. 17:00.

Podczas sobotniego wieczoru usłyszymy nie tylko muzykę. Dla gości przygotowano także ciekawe spotkanie z jubilatem, podczas którego zostanie uchylony rąbek tajemnicy na temat najnowszej publikacji wydanej przez PWM – Wywiad o niczym.

Natomiast w niedzielę, 10 października, zapraszamy do Opery Wrocławskiej na pokaz opery familijnej Yemaya – Królowa mórz z muzyką Zygmunta Krauze. To historia o rodzinie, miłości, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia oraz akceptacji siebie i swoich najbliższych, do czego kluczem jest otwartość i tolerancja. Pokazy odbędą się o godz. 12:00 i 18:00.

15. października w Filharmonii Łódzkiej Zygmunt Krauze zasiądzie do fortepianu. Podczas występu usłyszymy m.in. Suitę Peleas i Melizanda op. 80, a także Koncert fortepianowy nr 3 – Okruchy pamięci autorstwa kompozytora. Będziemy tam również z naszym stoiskiem, szukajcie nas we foyer. Koniecznie wyjdźcie z książką, którą podpisze Zygmunt Krauze – będzie ku temu okazja.

16. października o godz. 18:00 na Festiwalu Ad Libitum odbędzie się wyczekiwane spotkanie autorskie. Tym razem Michał Mendyk znów wcieli się w rolę dziennikarza i zada Zygmuntowi Krauze kolejne ciekawe pytania. Czy będzie to kontynuacja rozmowy z książki? Przekonajcie się sami. Spotkanie autorskie oraz koncert będą transmitowane na stronie www.ad-libitum.pl, a wstęp na wydarzenie jest wolny. Po spotkaniu będzie także okazja do posłuchania Krauzego przy fortepianie. Zapraszamy na recital z improwizacjami kompozytora do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Na zakończenie, 22. października podczas Inauguracji 29. Świętokrzyskich Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej nadarzy się okazja do zdobycia autografu, a także wysłuchania Koncertu fortepianowego nr 3 – Okruchy pamięci (2) na fortepian, tam-tam i orkiestrę – będzie to wersja utworu prawykonanego na „Warszawskiej Jesieni” w 2019 roku, tym razem jednak veme zastąpi tam-tam. Przy fortepianie zasiądzie – podobnie jak podczas premiery pierwszej wersji utworu kilka lat temu – sam kompozytor, a orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Maestro Jacek Rogala.

Świętujcie z nami!

Najczęściej czytane:

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca. 
 

Historia jak z filmu. „Kilar” zasila serię Małe Monografie!

Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki startuje 4 lipca

Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
 

Noc kruków Zygmunta Krauzego zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
 

Współczesna odsłona wirtuozerii. Premiera albumu LEGEND już 24 czerwca!

„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina

Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.

Prezent na Dzień Dziecka od PWM – animacje o Henryku Wieniawskim

Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?
 

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Romuald Twardowski to nie tylko uznany kompozytor muzyki artystycznej. To także twórca barwnych utworów mających liczne walory edukacyjne. To właśnie na kompozycje pedagogiczne Twardowskiego zwracamy szczególną uwagę w ramach czerwcowej odsłony akcji Kompozytor miesiąca.