PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Październik Zygmunta Krauze

2021-10-07

W tym roku Zygmunt Krauze obchodzi swój wielki jubileusz – 60-lecie pracy twórczej. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne aktywnie włącza się w świętowanie. Październik upłynie nam pod znakiem kompozytora.


Już 9. października zapraszamy na huczny Jubileusz w Operze Wrocławskiej. Oprócz 60-lecia pracy artystycznej Zygmunta Krauzego obchodzimy 10-lecie powstania jego opery Pułapka. Jej libretto napisane jest na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza – wybitnego wrocławskiego poety, którego 100-lecie urodzin obchodzimy właśnie 9 października. Na wykonanie koncertowe zapraszamy o godz. 19:00.

,,Pułapka Różewicza – tekst mądry, genialny, przywołujący pamięć o tym wielkim pisarzu Franzu Kafce i pokazujący prawdę o ludziach. Wersja koncertowa jest trochę skrócona, ale wszystkie ważne elementy będą w tym wykonaniu zawarte”, komentuje wydarzenie kompozytor.
Spektakl w Operze Wrocławskiej poprzedzi projekcja filmu Droga między nutami, którego bohaterem jest Zygmunt Krauze. Film powstał w koprodukcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Telewizji Polskiej S.A. Na pokaz zapraszamy o godz. 17:00.

Podczas sobotniego wieczoru usłyszymy nie tylko muzykę. Dla gości przygotowano także ciekawe spotkanie z jubilatem, podczas którego zostanie uchylony rąbek tajemnicy na temat najnowszej publikacji wydanej przez PWM – Wywiad o niczym.

Natomiast w niedzielę, 10 października, zapraszamy do Opery Wrocławskiej na pokaz opery familijnej Yemaya – Królowa mórz z muzyką Zygmunta Krauze. To historia o rodzinie, miłości, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia oraz akceptacji siebie i swoich najbliższych, do czego kluczem jest otwartość i tolerancja. Pokazy odbędą się o godz. 12:00 i 18:00.

15. października w Filharmonii Łódzkiej Zygmunt Krauze zasiądzie do fortepianu. Podczas występu usłyszymy m.in. Suitę Peleas i Melizanda op. 80, a także Koncert fortepianowy nr 3 – Okruchy pamięci autorstwa kompozytora. Będziemy tam również z naszym stoiskiem, szukajcie nas we foyer. Koniecznie wyjdźcie z książką, którą podpisze Zygmunt Krauze – będzie ku temu okazja.

16. października o godz. 18:00 na Festiwalu Ad Libitum odbędzie się wyczekiwane spotkanie autorskie. Tym razem Michał Mendyk znów wcieli się w rolę dziennikarza i zada Zygmuntowi Krauze kolejne ciekawe pytania. Czy będzie to kontynuacja rozmowy z książki? Przekonajcie się sami. Spotkanie autorskie oraz koncert będą transmitowane na stronie www.ad-libitum.pl, a wstęp na wydarzenie jest wolny. Po spotkaniu będzie także okazja do posłuchania Krauzego przy fortepianie. Zapraszamy na recital z improwizacjami kompozytora do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Na zakończenie, 22. października podczas Inauguracji 29. Świętokrzyskich Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej nadarzy się okazja do zdobycia autografu, a także wysłuchania Koncertu fortepianowego nr 3 – Okruchy pamięci (2) na fortepian, tam-tam i orkiestrę – będzie to wersja utworu prawykonanego na „Warszawskiej Jesieni” w 2019 roku, tym razem jednak veme zastąpi tam-tam. Przy fortepianie zasiądzie – podobnie jak podczas premiery pierwszej wersji utworu kilka lat temu – sam kompozytor, a orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Maestro Jacek Rogala.

Świętujcie z nami!

Najczęściej czytane:

AUKSODRONE już 5 listopada

Tegoroczny festiwal AUKSODRONE będzie pełen koncertów, spotkań i wydarzeń dla dzieci. Oprócz trzech dni z dziełami dramatycznymi Alka Nowaka i Szczepana Twardocha oraz premiery płytowej od ANAKLASIS, zapraszamy na wydarzenia poświęcone kompozytorom-jubilatom. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu. 
 

„Syrena. Melodrama aeterna” Aleksandra Nowaka i Szczepana Twardocha w ANAKLASIS od 5 listopada!

Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch to operowy duet, który zdążył już podbić serca słuchaczy i zdobyć szereg wyróżnień, a także doczekać się wydań na płytach CD i LP. Drach. Dramma per musica zapoczątkował serię OPERA od ANAKLASIS, do której dołączy drugie wspólne dzieło Nowaka i Twardocha – Syrena. Melodrama aeterna na kompakcie. Premiera 5 listopada podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.
 

#Powtórkazmuzyki 10. Dialog z tradycją

Historia lubi się powtarzać. Ta muzyczna też. A inspiracje przeszłością mogą przynieść niezwykle twórcze efekty w teraźniejszości – przykładem, który możemy przytoczyć od ręki jest choćby płyta GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, na której tradycja i współczesność nawiązują bardzo owocny dialog. 
 

Startuje VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w Filharmonii Gorzowskiej

Już dziś startuje VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, wydarzenie organizowane przez Filharmonię Gorzowską. Ósma edycja to sześć koncertów, spektakl taneczny, pokaz filmowy, gra dla młodzieży, a także wystawa fotografii Bartka Barczyka, której Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem.
 

Dyskusja z kompozytorami na inaugurację 18. DEM-u!

Jak trudno jest pisać łatwo? Czy „duży” powinien pisać dla „małych”? Czym się kierować i o jakich potrzebach pamiętać, tworząc muzykę dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania postarają się udzielić uczestnicy specjalnego panelu dyskusyjnego zatytułowanego Twórczość dla dzieci – jak pisać dobrze, jak rozpoznać poprawnie skonstruowane utwory?. Transmisję spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Nauczyciela będzie można oglądać 14 października od godz. 11 na kanale PWM w serwisie YouTube.

75 lat PWM: „Wielkie spotkania” już za nami

To było wielkie spotkanie dawnego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, a przede wszystkim melomanów ze znakomitą muzyką na żywo. Za nami jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, którym Oficyna świętowała 75 lat działalności. 
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji i edukacji

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków
Forma zatrudnienia: umowa o pracę

Rejestracja na 18. DEM otwarta. Jak się zapisać?

Jeszcze do 14 listopada trwają zapisy na tegoroczną edycję Dni Edukacji Muzycznej. Jak dołączyć do wydarzenia?

Znamy program 18. Dni Edukacji Muzycznej!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na 18. Edycję Dni Edukacji Muzycznej. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki środowiska muzycznego, w tym roku odbędzie się – podobnie jak w roku ubiegłym – w formule, w dniach 22–26 listopada. W programie 5-dniowego kongresu dla nauczycieli szkolnictwa muzycznego znajdą się webinary, master classes i koncerty, a do występów, poprowadzenia wykładów i lekcji zaproszeni zostali wybitni pedagodzy i znakomici artyści.