Aktualności
Październik Zygmunta Krauze
2021-10-07
W tym roku Zygmunt Krauze obchodzi swój wielki jubileusz – 60-lecie pracy twórczej. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne aktywnie włącza się w świętowanie. Październik upłynie nam pod znakiem kompozytora.
Już 9. października zapraszamy na huczny Jubileusz w Operze Wrocławskiej. Oprócz 60-lecia pracy artystycznej Zygmunta Krauzego obchodzimy 10-lecie powstania jego opery Pułapka. Jej libretto napisane jest na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza – wybitnego wrocławskiego poety, którego 100-lecie urodzin obchodzimy właśnie 9 października. Na wykonanie koncertowe zapraszamy o godz. 19:00.
,,Pułapka Różewicza – tekst mądry, genialny, przywołujący pamięć o tym wielkim pisarzu Franzu Kafce i pokazujący prawdę o ludziach. Wersja koncertowa jest trochę skrócona, ale wszystkie ważne elementy będą w tym wykonaniu zawarte”, komentuje wydarzenie kompozytor.
Spektakl w Operze Wrocławskiej poprzedzi projekcja filmu Droga między nutami, którego bohaterem jest Zygmunt Krauze. Film powstał w koprodukcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Telewizji Polskiej S.A. Na pokaz zapraszamy o godz. 17:00.
Podczas sobotniego wieczoru usłyszymy nie tylko muzykę. Dla gości przygotowano także ciekawe spotkanie z jubilatem, podczas którego zostanie uchylony rąbek tajemnicy na temat najnowszej publikacji wydanej przez PWM – Wywiad o niczym.
Natomiast w niedzielę, 10 października, zapraszamy do Opery Wrocławskiej na pokaz opery familijnej Yemaya – Królowa mórz z muzyką Zygmunta Krauze. To historia o rodzinie, miłości, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia oraz akceptacji siebie i swoich najbliższych, do czego kluczem jest otwartość i tolerancja. Pokazy odbędą się o godz. 12:00 i 18:00.
15. października w Filharmonii Łódzkiej Zygmunt Krauze zasiądzie do fortepianu. Podczas występu usłyszymy m.in. Suitę Peleas i Melizanda op. 80, a także Koncert fortepianowy nr 3 – Okruchy pamięci autorstwa kompozytora. Będziemy tam również z naszym stoiskiem, szukajcie nas we foyer. Koniecznie wyjdźcie z książką, którą podpisze Zygmunt Krauze – będzie ku temu okazja.
16. października o godz. 18:00 na Festiwalu Ad Libitum odbędzie się wyczekiwane spotkanie autorskie. Tym razem Michał Mendyk znów wcieli się w rolę dziennikarza i zada Zygmuntowi Krauze kolejne ciekawe pytania. Czy będzie to kontynuacja rozmowy z książki? Przekonajcie się sami. Spotkanie autorskie oraz koncert będą transmitowane na stronie www.ad-libitum.pl, a wstęp na wydarzenie jest wolny. Po spotkaniu będzie także okazja do posłuchania Krauzego przy fortepianie. Zapraszamy na recital z improwizacjami kompozytora do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Na zakończenie, 22. października podczas Inauguracji 29. Świętokrzyskich Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej nadarzy się okazja do zdobycia autografu, a także wysłuchania Koncertu fortepianowego nr 3 – Okruchy pamięci (2) na fortepian, tam-tam i orkiestrę – będzie to wersja utworu prawykonanego na „Warszawskiej Jesieni” w 2019 roku, tym razem jednak veme zastąpi tam-tam. Przy fortepianie zasiądzie – podobnie jak podczas premiery pierwszej wersji utworu kilka lat temu – sam kompozytor, a orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Maestro Jacek Rogala.
Świętujcie z nami!
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.