Aktualności
Październik Zygmunta Krauze
2021-10-07
W tym roku Zygmunt Krauze obchodzi swój wielki jubileusz – 60-lecie pracy twórczej. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne aktywnie włącza się w świętowanie. Październik upłynie nam pod znakiem kompozytora.
Już 9. października zapraszamy na huczny Jubileusz w Operze Wrocławskiej. Oprócz 60-lecia pracy artystycznej Zygmunta Krauzego obchodzimy 10-lecie powstania jego opery Pułapka. Jej libretto napisane jest na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza – wybitnego wrocławskiego poety, którego 100-lecie urodzin obchodzimy właśnie 9 października. Na wykonanie koncertowe zapraszamy o godz. 19:00.
,,Pułapka Różewicza – tekst mądry, genialny, przywołujący pamięć o tym wielkim pisarzu Franzu Kafce i pokazujący prawdę o ludziach. Wersja koncertowa jest trochę skrócona, ale wszystkie ważne elementy będą w tym wykonaniu zawarte”, komentuje wydarzenie kompozytor.
Spektakl w Operze Wrocławskiej poprzedzi projekcja filmu Droga między nutami, którego bohaterem jest Zygmunt Krauze. Film powstał w koprodukcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Telewizji Polskiej S.A. Na pokaz zapraszamy o godz. 17:00.
Podczas sobotniego wieczoru usłyszymy nie tylko muzykę. Dla gości przygotowano także ciekawe spotkanie z jubilatem, podczas którego zostanie uchylony rąbek tajemnicy na temat najnowszej publikacji wydanej przez PWM – Wywiad o niczym.
Natomiast w niedzielę, 10 października, zapraszamy do Opery Wrocławskiej na pokaz opery familijnej Yemaya – Królowa mórz z muzyką Zygmunta Krauze. To historia o rodzinie, miłości, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia oraz akceptacji siebie i swoich najbliższych, do czego kluczem jest otwartość i tolerancja. Pokazy odbędą się o godz. 12:00 i 18:00.
15. października w Filharmonii Łódzkiej Zygmunt Krauze zasiądzie do fortepianu. Podczas występu usłyszymy m.in. Suitę Peleas i Melizanda op. 80, a także Koncert fortepianowy nr 3 – Okruchy pamięci autorstwa kompozytora. Będziemy tam również z naszym stoiskiem, szukajcie nas we foyer. Koniecznie wyjdźcie z książką, którą podpisze Zygmunt Krauze – będzie ku temu okazja.
16. października o godz. 18:00 na Festiwalu Ad Libitum odbędzie się wyczekiwane spotkanie autorskie. Tym razem Michał Mendyk znów wcieli się w rolę dziennikarza i zada Zygmuntowi Krauze kolejne ciekawe pytania. Czy będzie to kontynuacja rozmowy z książki? Przekonajcie się sami. Spotkanie autorskie oraz koncert będą transmitowane na stronie www.ad-libitum.pl, a wstęp na wydarzenie jest wolny. Po spotkaniu będzie także okazja do posłuchania Krauzego przy fortepianie. Zapraszamy na recital z improwizacjami kompozytora do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Na zakończenie, 22. października podczas Inauguracji 29. Świętokrzyskich Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej nadarzy się okazja do zdobycia autografu, a także wysłuchania Koncertu fortepianowego nr 3 – Okruchy pamięci (2) na fortepian, tam-tam i orkiestrę – będzie to wersja utworu prawykonanego na „Warszawskiej Jesieni” w 2019 roku, tym razem jednak veme zastąpi tam-tam. Przy fortepianie zasiądzie – podobnie jak podczas premiery pierwszej wersji utworu kilka lat temu – sam kompozytor, a orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Maestro Jacek Rogala.
Świętujcie z nami!
Najczęściej czytane:
17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca.
Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.
Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym.
Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.
Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?
Romuald Twardowski to nie tylko uznany kompozytor muzyki artystycznej. To także twórca barwnych utworów mających liczne walory edukacyjne. To właśnie na kompozycje pedagogiczne Twardowskiego zwracamy szczególną uwagę w ramach czerwcowej odsłony akcji Kompozytor miesiąca.