PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Znamy program 18. Dni Edukacji Muzycznej!

2021-10-11

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na 18. Edycję Dni Edukacji Muzycznej. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki środowiska muzycznego, w tym roku odbędzie się – podobnie jak w roku ubiegłym – w formule, w dniach 22–26 listopada. W programie 5-dniowego kongresu dla nauczycieli szkolnictwa muzycznego znajdą się webinary, master classes i koncerty, a do występów, poprowadzenia wykładów i lekcji zaproszeni zostali wybitni pedagodzy i znakomici artyści.
 

Jak co roku, w programie wydarzenia znajdą się przede wszystkim wykłady w formie internetowych webinarów, które poprowadzą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Prelegenci poruszą bardzo szeroki wachlarz tematów: od muzyki ludowej (Krzysztof Trebunia-Tutka – Muzyka skalnego Podhala), poprzez metodologię nauczania (m.in. Sławomir Cichor – Zagraj wszystko! Doskonalenie gry na trąbce), po, jakże ważne w procesie nauczania, pytania z pola psychologii (Anna Nogaj – Jakiego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego potrzebują uczniowie w czasie pandemii?).
Nowością tegorocznej edycji są master classes. Podczas specjalnych lekcji z mistrzem uczniowie będą pracować nad wybranymi utworami, omawiać trudności i rozwiązywać bieżące problemy, które pojawią się podczas gry. Lekcje mistrzowskie dla młodych skrzypków poprowadzi Daniel Stabrawa, koncertmistrz i solista Berliner Philharmoniker – jednej z najlepszych orkiestr na świecie. Jego uczniami będą laureaci tegorocznego II Ogólnopolskiego Konkursu na Skrzypce i Altówkę Antoniego Cofalika. Udział w master classes został ufundowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, partnera konkursu, jako nagroda specjalna. Agata Szymczewska natomiast, podczas swoich zajęć będzie pracować z uczniami nad młodzieńczymi utworami Grażyny Bacewicz, które w jej opracowaniu ukazały się w tym roku po raz pierwszy drukiem nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.W roku Konkursu Chopinowskiego nie sposób pominąć w programie DEM-u muzyki Chopina. Gwoździem programu tegorocznej edycji będzie cały dzień poświęcony twórczości kompozytora. Do udziału zostali zaproszeni wybitni pianiści młodego pokolenia, w tym laureaci poprzednich edycji Konkursu Chopinowskiego: Paweł Wakarecy, Julia Kociuban, Krzysztof Książek i Michał Szymanowski. Każdy z nich poprowadzi 2 lekcje z uczniami Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy oraz studentami tamtejszej Akademii Muzycznej.


W ramach tegorocznej edycji wydarzenia zaplanowane zostały też aż 2 koncerty. W poniedziałek 22 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na koncert Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki "Śleboda"– Muzyka Skalnego Podhala i jej powiązania z muzyką karpacką i bałkańską będący uzupełnieniem porannego wykładu Krzysztofa Trebuni-Tutki, w którym autor wydanego przez PWM podręcznika do gry na skrzypcach i basach góralskich opowie m.in. o źródłach kultury góralskiej i jej charakterystycznych cechach. Natomiast na finał Dni Edukacji Muzycznej, w piątek 26 listopada o godz. 18.00 zabrzmi Bacewicz, jakiej nie znacie, czyli wcześniej niepublikowane utwory na kwartet smyczkowy kompozytorki. Znane wcześniej wyłącznie muzykologom i znawcom Kwartet smyczkowy [młodzieńczy] i Quatuor (a cordes) zostaną przywrócone publiczności przez muzyków Royal String Quartet, którym zawdzięczamy opracowanie utworów wydanych w tym roku nakładem PWM. Transmisje koncertów dostępne będą równolegle na www.dem.com.pl, na facebooku PWM oraz kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.


 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji na stronie www.dem.com.pl. Zapisy ruszają 14 października i trwają do 14 listopada. Przedsmak DEM-u będzie można poczuć już 14 października. Z okazji Dnia Nauczyciela zapraszamy na transmisję specjalnego panelu dyskusyjnego, zapowiadającego tegoroczne Dni Edukacji Muzycznej. W ramach spotkania zatytułowanego Twórczość dla dzieci – jak pisać dobrze, jak rozpoznać poprawnie skonstruowane utwory? kompozytorzy i pedagodzy dyskutować będą m.in. o metodach, inspiracjach i dostępnym repertuarze dziecięcym.

Dni Edukacji Muzycznej od wielu lat dają możliwość spotkania, wymiany doświadczeń i dyskusji między pedagogami szkół muzycznych z całej Polski. Udział w DEM-ie umożliwia podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także rozszerzenie repertuaru publikacji pedagogicznych wykorzystywanych w procesie nauczania.
 Pełny program wydarzenia wraz z biogramami artystów i prelegentów na stronie www.dem.com.pl.

Zapraszamy!

PROGRAM
22 listopada 2021, poniedziałek

Godz. 11.00 Muzyka skalnego Podhala – Krzysztof Trebunia-Tutka
Godz. 16.00 Jakiego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego potrzebują uczniowie w czasie pandemii? – Anna Antonina Nogaj
Godz. 18.00 Muzyka skalnego Podhala i jej powiązania z muzyką karpacką i bałkańską | koncert – Kapela Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”

23 listopada 2021, wtorek

Godz. 9.00–13.30 Lekcje z mistrzem (master classes) – Daniel Stabrawa
Godz. 16.00 Czy etiuda może być fajna? Miniatury Henryka Pachulskiego – Bartłomiej Kominek, Marek Szlezer

24 listopada 2021, środa

Godz. 10.00 Zagraj wszystko! Doskonalenie gry na trąbce – Sławomir Cichor
Godz. 16.00 Czytanie a vista dla zaawansowanych – Monika Gardoń-Preinl, Grzegorz Mania
Godz. 18.00 Przekrój polskiej muzyki fletowej – Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Andrzej Jungiewicz

25 listopada 2021, czwartek

Lekcje z mistrzem. Wokół Chopina (master classes)

Godz. 9.00, 10.00 Paweł Wakarecy
Godz. 11.00, 12.00 Julia Kociuban
Godz. 14.00, 15.15 Krzysztof Książek
Godz. 16.00, 17.00 Michał Szymanowski

26 listopada 2021, piątek

Godz. 10.00, 11.00 Lekcje z mistrzem (master classes) – Agata Szymczewska
Godz. 16.00 Bacewicz, jakiej nie znacie | rozmowa – Royal String Quartet
Godz. 18.00 Bacewicz, jakiej nie znacie | koncert – Royal String Quartet

Najczęściej czytane:

AUKSODRONE już 5 listopada

Tegoroczny festiwal AUKSODRONE będzie pełen koncertów, spotkań i wydarzeń dla dzieci. Oprócz trzech dni z dziełami dramatycznymi Alka Nowaka i Szczepana Twardocha oraz premiery płytowej od ANAKLASIS, zapraszamy na wydarzenia poświęcone kompozytorom-jubilatom. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu. 
 

„Syrena. Melodrama aeterna” Aleksandra Nowaka i Szczepana Twardocha w ANAKLASIS od 5 listopada!

Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch to operowy duet, który zdążył już podbić serca słuchaczy i zdobyć szereg wyróżnień, a także doczekać się wydań na płytach CD i LP. Drach. Dramma per musica zapoczątkował serię OPERA od ANAKLASIS, do której dołączy drugie wspólne dzieło Nowaka i Twardocha – Syrena. Melodrama aeterna na kompakcie. Premiera 5 listopada podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.
 

#Powtórkazmuzyki 10. Dialog z tradycją

Historia lubi się powtarzać. Ta muzyczna też. A inspiracje przeszłością mogą przynieść niezwykle twórcze efekty w teraźniejszości – przykładem, który możemy przytoczyć od ręki jest choćby płyta GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, na której tradycja i współczesność nawiązują bardzo owocny dialog. 
 

Startuje VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w Filharmonii Gorzowskiej

Już dziś startuje VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, wydarzenie organizowane przez Filharmonię Gorzowską. Ósma edycja to sześć koncertów, spektakl taneczny, pokaz filmowy, gra dla młodzieży, a także wystawa fotografii Bartka Barczyka, której Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem.
 

Dyskusja z kompozytorami na inaugurację 18. DEM-u!

Jak trudno jest pisać łatwo? Czy „duży” powinien pisać dla „małych”? Czym się kierować i o jakich potrzebach pamiętać, tworząc muzykę dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania postarają się udzielić uczestnicy specjalnego panelu dyskusyjnego zatytułowanego Twórczość dla dzieci – jak pisać dobrze, jak rozpoznać poprawnie skonstruowane utwory?. Transmisję spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Nauczyciela będzie można oglądać 14 października od godz. 11 na kanale PWM w serwisie YouTube.

75 lat PWM: „Wielkie spotkania” już za nami

To było wielkie spotkanie dawnego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, a przede wszystkim melomanów ze znakomitą muzyką na żywo. Za nami jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, którym Oficyna świętowała 75 lat działalności. 
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji i edukacji

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków
Forma zatrudnienia: umowa o pracę

Rejestracja na 18. DEM otwarta. Jak się zapisać?

Jeszcze do 14 listopada trwają zapisy na tegoroczną edycję Dni Edukacji Muzycznej. Jak dołączyć do wydarzenia?

Znamy program 18. Dni Edukacji Muzycznej!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na 18. Edycję Dni Edukacji Muzycznej. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki środowiska muzycznego, w tym roku odbędzie się – podobnie jak w roku ubiegłym – w formule, w dniach 22–26 listopada. W programie 5-dniowego kongresu dla nauczycieli szkolnictwa muzycznego znajdą się webinary, master classes i koncerty, a do występów, poprowadzenia wykładów i lekcji zaproszeni zostali wybitni pedagodzy i znakomici artyści.