PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Znamy program 18. Dni Edukacji Muzycznej!

2021-10-11

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na 18. Edycję Dni Edukacji Muzycznej. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki środowiska muzycznego, w tym roku odbędzie się – podobnie jak w roku ubiegłym – w formule, w dniach 22–26 listopada. W programie 5-dniowego kongresu dla nauczycieli szkolnictwa muzycznego znajdą się webinary, master classes i koncerty, a do występów, poprowadzenia wykładów i lekcji zaproszeni zostali wybitni pedagodzy i znakomici artyści.
 

Jak co roku, w programie wydarzenia znajdą się przede wszystkim wykłady w formie internetowych webinarów, które poprowadzą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Prelegenci poruszą bardzo szeroki wachlarz tematów: od muzyki ludowej (Krzysztof Trebunia-Tutka – Muzyka skalnego Podhala), poprzez metodologię nauczania (m.in. Sławomir Cichor – Zagraj wszystko! Doskonalenie gry na trąbce), po, jakże ważne w procesie nauczania, pytania z pola psychologii (Anna Nogaj – Jakiego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego potrzebują uczniowie w czasie pandemii?).




Nowością tegorocznej edycji są master classes. Podczas specjalnych lekcji z mistrzem uczniowie będą pracować nad wybranymi utworami, omawiać trudności i rozwiązywać bieżące problemy, które pojawią się podczas gry. Lekcje mistrzowskie dla młodych skrzypków poprowadzi Daniel Stabrawa, koncertmistrz i solista Berliner Philharmoniker – jednej z najlepszych orkiestr na świecie. Jego uczniami będą laureaci tegorocznego II Ogólnopolskiego Konkursu na Skrzypce i Altówkę Antoniego Cofalika. Udział w master classes został ufundowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, partnera konkursu, jako nagroda specjalna. Agata Szymczewska natomiast, podczas swoich zajęć będzie pracować z uczniami nad młodzieńczymi utworami Grażyny Bacewicz, które w jej opracowaniu ukazały się w tym roku po raz pierwszy drukiem nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.



W roku Konkursu Chopinowskiego nie sposób pominąć w programie DEM-u muzyki Chopina. Gwoździem programu tegorocznej edycji będzie cały dzień poświęcony twórczości kompozytora. Do udziału zostali zaproszeni wybitni pianiści młodego pokolenia, w tym laureaci poprzednich edycji Konkursu Chopinowskiego: Paweł Wakarecy, Julia Kociuban, Krzysztof Książek i Michał Szymanowski. Każdy z nich poprowadzi 2 lekcje z uczniami Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy oraz studentami tamtejszej Akademii Muzycznej.


W ramach tegorocznej edycji wydarzenia zaplanowane zostały też aż 2 koncerty. W poniedziałek 22 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na koncert Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki "Śleboda"– Muzyka Skalnego Podhala i jej powiązania z muzyką karpacką i bałkańską będący uzupełnieniem porannego wykładu Krzysztofa Trebuni-Tutki, w którym autor wydanego przez PWM podręcznika do gry na skrzypcach i basach góralskich opowie m.in. o źródłach kultury góralskiej i jej charakterystycznych cechach. Natomiast na finał Dni Edukacji Muzycznej, w piątek 26 listopada o godz. 18.00 zabrzmi Bacewicz, jakiej nie znacie, czyli wcześniej niepublikowane utwory na kwartet smyczkowy kompozytorki. Znane wcześniej wyłącznie muzykologom i znawcom Kwartet smyczkowy [młodzieńczy] i Quatuor (a cordes) zostaną przywrócone publiczności przez muzyków Royal String Quartet, którym zawdzięczamy opracowanie utworów wydanych w tym roku nakładem PWM. Transmisje koncertów dostępne będą równolegle na www.dem.com.pl, na facebooku PWM oraz kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.


 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji na stronie www.dem.com.pl. Zapisy ruszają 14 października i trwają do 14 listopada. Przedsmak DEM-u będzie można poczuć już 14 października. Z okazji Dnia Nauczyciela zapraszamy na transmisję specjalnego panelu dyskusyjnego, zapowiadającego tegoroczne Dni Edukacji Muzycznej. W ramach spotkania zatytułowanego Twórczość dla dzieci – jak pisać dobrze, jak rozpoznać poprawnie skonstruowane utwory? kompozytorzy i pedagodzy dyskutować będą m.in. o metodach, inspiracjach i dostępnym repertuarze dziecięcym.

Dni Edukacji Muzycznej od wielu lat dają możliwość spotkania, wymiany doświadczeń i dyskusji między pedagogami szkół muzycznych z całej Polski. Udział w DEM-ie umożliwia podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także rozszerzenie repertuaru publikacji pedagogicznych wykorzystywanych w procesie nauczania.
 



Pełny program wydarzenia wraz z biogramami artystów i prelegentów na stronie www.dem.com.pl.

Zapraszamy!

PROGRAM
22 listopada 2021, poniedziałek

Godz. 11.00 Muzyka skalnego Podhala – Krzysztof Trebunia-Tutka
Godz. 16.00 Jakiego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego potrzebują uczniowie w czasie pandemii? – Anna Antonina Nogaj
Godz. 18.00 Muzyka skalnego Podhala i jej powiązania z muzyką karpacką i bałkańską | koncert – Kapela Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”

23 listopada 2021, wtorek

Godz. 9.00–13.30 Lekcje z mistrzem (master classes) – Daniel Stabrawa
Godz. 16.00 Czy etiuda może być fajna? Miniatury Henryka Pachulskiego – Bartłomiej Kominek, Marek Szlezer

24 listopada 2021, środa

Godz. 10.00 Zagraj wszystko! Doskonalenie gry na trąbce – Sławomir Cichor
Godz. 16.00 Czytanie a vista dla zaawansowanych – Monika Gardoń-Preinl, Grzegorz Mania
Godz. 18.00 Przekrój polskiej muzyki fletowej – Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz, Andrzej Jungiewicz

25 listopada 2021, czwartek

Lekcje z mistrzem. Wokół Chopina (master classes)

Godz. 9.00, 10.00 Paweł Wakarecy
Godz. 11.00, 12.00 Julia Kociuban
Godz. 14.00, 15.15 Krzysztof Książek
Godz. 16.00, 17.00 Michał Szymanowski

26 listopada 2021, piątek

Godz. 10.00, 11.00 Lekcje z mistrzem (master classes) – Agata Szymczewska
Godz. 16.00 Bacewicz, jakiej nie znacie | rozmowa – Royal String Quartet
Godz. 18.00 Bacewicz, jakiej nie znacie | koncert – Royal String Quartet

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.