PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

75 lat PWM: „Wielkie spotkania” już za nami

2021-10-14

To było wielkie spotkanie dawnego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, a przede wszystkim melomanów ze znakomitą muzyką na żywo. Za nami jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, którym Oficyna świętowała 75 lat działalności. 
 

„Jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz płyta GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS to spotkanie różnych światów i dowód, że PWM to nie tylko Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, ale także spojrzenie z szerszej perspektywy na twórczość wielkich klasyków oraz wywiedzenie z niej tego, co może być atrakcyjne także dla współczesnego słuchacza. To może być dla wielu wstęp do muzyki klasycznej. Istotne jest dla nas wprowadzanie odbiorców w ten świat, będący rdzeniem działalności PWM-u”, mówił dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM w rozmowie z Pawłem Siwkiem w „Poranku Dwójki”, zapowiadając koncert „Wielkie spotkania”.  


fot. Paweł Stelmach


W programie jubileuszowego koncertu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znalazły się utwory zarejestrowane na płycie GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS. Dzieła wielkich mistrzów polskiej muzyki klasycznej w reinterpretacjach współczesnych twórców spoiła AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Występy Krzysztofa Herdzina, Adama Pierończyka, a także Adama Sztaby z Igorem Herbutem i Adama Bałdycha wraz z Marcelem Comendantem i Łukaszem Ojdaną publiczność nagrodziła gromkimi brawami. fot. Paweł Stelmach

Koncert nie był jedynym wydarzeniem tego wieczoru. Tego dnia trafił także do sprzedaży najnowszy krążek od ANAKLASIS – winyl GREAT ENCOUNTERS. Była także okazja do otrzymania autografów oraz indywidualnej rozmowy z artystami, których utwory zostały zarejestrowane na płycie, a także do wysłuchania ich impresji na temat projektu podczas pokoncertowego spotkania, które poprowadził Jacek Hawryluk. 
 

„Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Jest ono bardzo świeże, ale jak będzie istotne – to pokażą najbliższe lata”, mówił podczas spotkania Marek Moś w imieniu swoim oraz AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. „Dzisiejszy koncert był niezwykle różnorodny i, mam nadzieję, ciekawy dla słuchaczy. Zestawienie tych utworów obok siebie daje spektrum tego, czym może być dzisiaj muzyka współczesna. Jej język jest niezwykle bogaty, niezwykle różnorodny. To zawsze i dla mnie, i dla muzyków orkiestry jest coś wyjątkowego spotkać i współpracować z wybitnymi artystami, kompozytorami. To nas buduje”.


fot. Paweł Stelmach


Podczas wydarzenia w Centrum Kongresowym ICE Kraków miała swój krakowski wernisaż wystawa z okazji 75-lecia PWM-u. W sposób wizualnie atrakcyjny i przystępny przedstawia ona skomplikowany i złożony proces wydawniczy publikacji nutowych. Krok po kroku wyjaśniane są wszystkie etapy prac zespołu Wydawnictwa: od momentu, w którym twórcy przekazują swoje kompozycje do Oficyny, przez wszystkie etapy redakcji, korekt, składu, projektowania graficznego, weryfikacji prawnych i finansowych, po produkcję drukarską i cyfrową oraz dystrybucję gotowych publikacji, aby mogły one trafić w należytej formie do użytkowników. Po koncercie wystawa została przeniesiona na Powiśle 11 w Krakowie, gdzie będzie można ją oglądać do końca października. 


Koncert „Wielkie spotkania” był objęty honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Organizatorzy: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, ANAKLASIS, KBF, Centrum Kongresowe ICE Kraków.


Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, „Ruch Muzyczny”, Culture.pl

 

Najczęściej czytane:

AUKSODRONE już 5 listopada

Tegoroczny festiwal AUKSODRONE będzie pełen koncertów, spotkań i wydarzeń dla dzieci. Oprócz trzech dni z dziełami dramatycznymi Alka Nowaka i Szczepana Twardocha oraz premiery płytowej od ANAKLASIS, zapraszamy na wydarzenia poświęcone kompozytorom-jubilatom. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu. 
 

„Syrena. Melodrama aeterna” Aleksandra Nowaka i Szczepana Twardocha w ANAKLASIS od 5 listopada!

Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch to operowy duet, który zdążył już podbić serca słuchaczy i zdobyć szereg wyróżnień, a także doczekać się wydań na płytach CD i LP. Drach. Dramma per musica zapoczątkował serię OPERA od ANAKLASIS, do której dołączy drugie wspólne dzieło Nowaka i Twardocha – Syrena. Melodrama aeterna na kompakcie. Premiera 5 listopada podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.
 

#Powtórkazmuzyki 10. Dialog z tradycją

Historia lubi się powtarzać. Ta muzyczna też. A inspiracje przeszłością mogą przynieść niezwykle twórcze efekty w teraźniejszości – przykładem, który możemy przytoczyć od ręki jest choćby płyta GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, na której tradycja i współczesność nawiązują bardzo owocny dialog. 
 

Startuje VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w Filharmonii Gorzowskiej

Już dziś startuje VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, wydarzenie organizowane przez Filharmonię Gorzowską. Ósma edycja to sześć koncertów, spektakl taneczny, pokaz filmowy, gra dla młodzieży, a także wystawa fotografii Bartka Barczyka, której Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem.
 

Dyskusja z kompozytorami na inaugurację 18. DEM-u!

Jak trudno jest pisać łatwo? Czy „duży” powinien pisać dla „małych”? Czym się kierować i o jakich potrzebach pamiętać, tworząc muzykę dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania postarają się udzielić uczestnicy specjalnego panelu dyskusyjnego zatytułowanego Twórczość dla dzieci – jak pisać dobrze, jak rozpoznać poprawnie skonstruowane utwory?. Transmisję spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Nauczyciela będzie można oglądać 14 października od godz. 11 na kanale PWM w serwisie YouTube.

75 lat PWM: „Wielkie spotkania” już za nami

To było wielkie spotkanie dawnego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, a przede wszystkim melomanów ze znakomitą muzyką na żywo. Za nami jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, którym Oficyna świętowała 75 lat działalności. 
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji i edukacji

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków
Forma zatrudnienia: umowa o pracę

Rejestracja na 18. DEM otwarta. Jak się zapisać?

Jeszcze do 14 listopada trwają zapisy na tegoroczną edycję Dni Edukacji Muzycznej. Jak dołączyć do wydarzenia?

Znamy program 18. Dni Edukacji Muzycznej!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na 18. Edycję Dni Edukacji Muzycznej. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i akademicki środowiska muzycznego, w tym roku odbędzie się – podobnie jak w roku ubiegłym – w formule, w dniach 22–26 listopada. W programie 5-dniowego kongresu dla nauczycieli szkolnictwa muzycznego znajdą się webinary, master classes i koncerty, a do występów, poprowadzenia wykładów i lekcji zaproszeni zostali wybitni pedagodzy i znakomici artyści.