Aktualności
75 lat PWM: „Wielkie spotkania” już za nami
2021-10-14
To było wielkie spotkanie dawnego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, a przede wszystkim melomanów ze znakomitą muzyką na żywo. Za nami jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, którym Oficyna świętowała 75 lat działalności.
„Jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz płyta GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS to spotkanie różnych światów i dowód, że PWM to nie tylko Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, ale także spojrzenie z szerszej perspektywy na twórczość wielkich klasyków oraz wywiedzenie z niej tego, co może być atrakcyjne także dla współczesnego słuchacza. To może być dla wielu wstęp do muzyki klasycznej. Istotne jest dla nas wprowadzanie odbiorców w ten świat, będący rdzeniem działalności PWM-u”, mówił dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM w rozmowie z Pawłem Siwkiem w „Poranku Dwójki”, zapowiadając koncert „Wielkie spotkania”.
fot. Paweł Stelmach
W programie jubileuszowego koncertu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znalazły się utwory zarejestrowane na płycie GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS. Dzieła wielkich mistrzów polskiej muzyki klasycznej w reinterpretacjach współczesnych twórców spoiła AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Występy Krzysztofa Herdzina, Adama Pierończyka, a także Adama Sztaby z Igorem Herbutem i Adama Bałdycha wraz z Marcelem Comendantem i Łukaszem Ojdaną publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
fot. Paweł Stelmach
Koncert nie był jedynym wydarzeniem tego wieczoru. Tego dnia trafił także do sprzedaży najnowszy krążek od ANAKLASIS – winyl GREAT ENCOUNTERS. Była także okazja do otrzymania autografów oraz indywidualnej rozmowy z artystami, których utwory zostały zarejestrowane na płycie, a także do wysłuchania ich impresji na temat projektu podczas pokoncertowego spotkania, które poprowadził Jacek Hawryluk.
„Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Jest ono bardzo świeże, ale jak będzie istotne – to pokażą najbliższe lata”, mówił podczas spotkania Marek Moś w imieniu swoim oraz AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. „Dzisiejszy koncert był niezwykle różnorodny i, mam nadzieję, ciekawy dla słuchaczy. Zestawienie tych utworów obok siebie daje spektrum tego, czym może być dzisiaj muzyka współczesna. Jej język jest niezwykle bogaty, niezwykle różnorodny. To zawsze i dla mnie, i dla muzyków orkiestry jest coś wyjątkowego spotkać i współpracować z wybitnymi artystami, kompozytorami. To nas buduje”.
fot. Paweł Stelmach
Podczas wydarzenia w Centrum Kongresowym ICE Kraków miała swój krakowski wernisaż wystawa z okazji 75-lecia PWM-u. W sposób wizualnie atrakcyjny i przystępny przedstawia ona skomplikowany i złożony proces wydawniczy publikacji nutowych. Krok po kroku wyjaśniane są wszystkie etapy prac zespołu Wydawnictwa: od momentu, w którym twórcy przekazują swoje kompozycje do Oficyny, przez wszystkie etapy redakcji, korekt, składu, projektowania graficznego, weryfikacji prawnych i finansowych, po produkcję drukarską i cyfrową oraz dystrybucję gotowych publikacji, aby mogły one trafić w należytej formie do użytkowników. Po koncercie wystawa została przeniesiona na Powiśle 11 w Krakowie, gdzie będzie można ją oglądać do końca października.
Koncert „Wielkie spotkania” był objęty honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Organizatorzy: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, ANAKLASIS, KBF, Centrum Kongresowe ICE Kraków.
Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, „Ruch Muzyczny”, Culture.pl
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.