PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wyostrz słuch – ANAKLASIS świętuje drugie urodziny

2021-11-22

„Łatwo doceniać muzykę współczesną, kiedy już staje się klasyką, ale po co zwlekać?” Wytwórnia ANAKLASIS kolejny rok zadaje to pytanie
i zachęca do zagłębienia się w zbiory polskiej muzyki współczesnej
z najwyższej półki.

 

Młoda, bo zaledwie dwuletnia wytwórnia płytowa, w dniu swoich urodzin może pochwalić się imponująco obszernym katalogiem złożonym z aż dwudziestu czterech płyt. ANAKLASIS zapowiada jednak, że to wciąż dopiero początek odkrywania najciekawszych zjawisk polskiej muzyki współczesnej! Wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy, szerokie spektrum gatunków – wydawca wszystko to proponuje słuchaczowi zebrane i usystematyzowane w sześciu prężnie rozwijających się seriach.

 

 

Entuzjastycznie przyjęta przez branżę i melomanów marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przez ostatni rok wzbogaciła się o osiem albumów, w tym aż dwa czarne krążki. ANAKLASIS na swoim koncie ma już najważniejszą polską nagrodę fonograficzną, Fryderyka 2021 oraz kilka prestiżowych nominacji.

Pomarańczowa seria REVISIONS, zbierająca dzieła eksperymentalne, przekraczające granice i czerpiące z pograniczy muzycznych światów, zdecydowanie przodowała w nowościach. To właśnie w jej ramach Bester Quartet wskrzesił muzykę łódzkiego kompozytora Dawida Bajgelmana i w autorskich aranżacjach lidera Jarosława Bestera przywołał ducha żydowskiej tradycji muzycznej. Płyta BAJGELMAN. GET TO TANGO (ANA 013) to istna panorama kompozytorskiego dorobku, zbudowana z polskich i jidyszowych szlagierów okresu międzywojnia oraz pełnych smutku gettowych tang ubarwionych czołowymi polskimi wokalami jazzowymi Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.

To nie koniec jazzowych nowości w pomarańczowych barwach! Winylową linię REVISIONS otworzył High Definition Quartet, który to, ku radości melomanów, przeniósł starosłowiańskie rytuały wywoływania duchów na płytę gramofonową. DZIADY (ANA 007 LP) odprawia zespół pod przewodnictwem Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiegonw towarzystwie gigantów ambientu i muzyki elektronicznej: Williama Basinskiego, Krzysztofa Knittela, Roberta Richa, Christiana Fennesza i Igora Boxxa z duetu Skalpel.

Jak to mówią: kto nie posmakował brzmienia analogowego, ten nigdy nie będzie w niebie.
A to nie jedyna czarna płyta sygnowana marką ANAKLASIS zasilająca w tym roku tę serię!

Perła w koronie katalogu REVISIONS zabiera w podróż przez dźwiękową przeszłość do muzycznej przyszłości. GREAT ENCOUNTERS, album o symbolicznym numerze ANA 075, którym świętowano 75 lat działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, to krążek wyjątkowy pod wieloma względami. Zarówno wersja kompaktowa, jak i winylowa zostały obleczone nie w pomarańczowe barwy serii, a w PWM-ową słoneczną żółć. Projekt współtworzony przez współczesnych mistrzów rodzimej muzyki jazzowej i rozrywkowej składał się z kompozycji Adama Bałdycha, Krzysztofa Herdzina, Adama Pierończyka i Adama Sztaby, którzy zmierzyli się z tytanami polskiej klasyki. Brawurowe miejscami interpretacje Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego doczekały się do tej pory dwóch wykonań estradowych – 6 czerwca w formie transmisji online i 13 października, już na żywo, jako „Wielkie spotkania” w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

„To przedsięwzięcie to wizytówka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dziś. Wydawnictwa, które z jednej strony zajmuje się przeszłością, ale także w sposób twórczy wskazuje tropy do podjęcia na przyszłość” – komentował dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Zieloną barwę SOUNDS w drugim roku istnienia ANAKLASIS przyjęły kobiety: na płycie POLISH HEROINES OF MUSIC (ANA 014) usłyszymy kompozycje Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel w wykonaniu Orchestre Pasdeloup pod przewodnictwem Marzeny Diakun. „To dla mnie bardzo ważne, że Orchestre Pasdeloup i jej szefowa, Marianne Rivière, są otwarci na projekt obejmujący mało znane utwory polskich kompozytorek oraz na muzykę współczesną. Cieszę się, że mogę być częścią tego przedsięwzięcia” – podkreśla dyrygentka. „Ten niesamowity projekt to spotkanie Polski i Francji, artystów tych obu krajów”. Jak dowiadujemy się z albumu, „kobiety w polskiej muzyce to głos równie osobny, co wyrazisty” – nie sposób się nie zgodzić, zwłaszcza, kiedy tę silną kobiecą grupę serii SOUNDS przejrzystym brzmieniem dzwonów doskonale uzupełnia Monika Kaźmierczak, wykonująca na albumie CONTEMPORARY CARILLON (ANA 016) utwory skomponowane przez Zygmunta Krauzego, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Agatę Zubel i Elżbietę Sikorę.

W błękitnej serii PORTRAITS tym razem główną rolę zagrał Marcin Stańczyk, oczarowując słuchaczy swoją filozofią muzyki, zamkniętą w dwupłytowym zestawie ACOUSMATIC MUSIC (ANA 015). Stańczyk zakwestionował sztywne role zmysłów i spojrzał na proces słuchania z nowej perspektywy przy pomocy muzyki akuzmatycznej, zmuszając niejako odbiorcę do skoncentrowania się na czystym dźwięku na pograniczu jawy i snu.

Doskonałym podsumowaniem drugiego roku działalności wytwórni jest wzbogacenie katalogu ANAKLASIS o wyjątkową serię OPERA, którą zapoczątkował i wciąż rozwija niezwykły duet artystów: Alka Nowaka i Szczepana Twardocha. DRACH. DRAMMA PER MUSICA autorstwa tej niezwykłej dwójki podbił serca słuchaczy i zdobył szereg wyróżnień, a zaledwie kilka dni temu pod auspicjami ANAKLASIS ukazała się druga część zapowiadanej przez Nowaka trylogii – SYRENA. MELODRAMA AETERNA – tym razem z oryginalnym librettem Twardocha. Na liście wykonawców same najznakomitsze osobistości polskiej sceny muzycznej: Ewa Biegas, Joanna Freszel oraz Jan Jakub Monowid, którzy już po raz kolejny podejmują się współpracy z kompozytorem. To nie koniec plejady gwiazd; śpiewakom towarzyszą postaci takie jak wirtuozowski saksofonista Bartłomiej Duś, Daniel Popiałkiewicz na gitarze elektrycznej, Piotr Sałajczyk przy fortepianie oraz AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Maestro Marka Mosia.

ANAKLASIS zapowiada, że to godne uznania tempo wydawnicze utrzyma, a przegląd nowości ubiegłego roku wróży w nadchodzącym czasie szereg projektów artystycznych zdecydowanie wartych uwagi.

Wszystkie publikacje wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik. Polecamy!#WYOSTRZSŁUCH na ANAKLASIS -> www.anaklasis.pl.

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords/
www.instagram.com/anaklasis

Najczęściej czytane:

TUTTI.pl - WYNIKI 04.08.2022

Wyniki trzeciego tegorocznego roztrzygnięcia TUTTI.pl na wykonania zaczynające się 1 października 2022.

Sławomir Cichor sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W sierpniu w ramach akcji Kompozytor miesiąca kierujemy się nie tylko w stronę wybranego twórcy, ale też zwracamy szczególną uwagę na instrument. Sławomir Cichor jest aktywnie działającym w Polsce i zagranicą trębaczem oraz autorem publikacji pedagogicznych na ten instrument, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
 

LIPIEC: operomania

Długotrwała pandemia pobudziła dyskusję o przyszłości opery. Czy kosztowny model działania teatrów operowych się utrzyma?

Polskie Wydawnictwo Muzyczne podczas 8. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Stolica Języka Polskiego jest jedna, to oczywiście Szczebrzeszyn na Roztoczu. Na początku sierpnia wszystkie drogi prowadzą właśnie tam, gdzie przez tydzień, nad rzeką, w cieniu drzew, w prawdziwie letniej atmosferze trwają rozmowy, spotkania i koncerty, w których najważniejsze jest: słowo. W tym roku na Festiwalu nie zabraknie również aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które zostało Partnerem festiwalowego Pasma Śląsk. 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji kompozytorskiej

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków

Forma zatrudnienia: umowa o pracę
 

Nowe życie Draculi. Premiera albumu THEMES OF DRACULA od ANAKLASIS już 19 sierpnia!

Kiedy dzwoni Francis Ford Coppola, wielki wizjoner kina, autor m.in. Ojca chrzestnego i Czasu apokalipsy, nie odkłada się słuchawki. Wojciech Kilar podjął więc współpracę z reżyserem i stworzył kultową dziś ścieżką dźwiękową do opowieści o potworze z Transylwanii, który kochał zbyt mocno. Po latach tę patetyczną i liryczną kantatę na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną wywracają na nice pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek. 19 sierpnia do dystrybucji trafi album THEMES OF DRACULA z dekonstrukcją tematów z Draculi. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Kilar osobiście – Magda Miśka-Jackowska o kompozytorze w 90. rocznicę jego urodzin

Tym, co najbardziej fascynuje mnie w sztuce, a w muzyce w szczególności, jest łączenie. To, jak spotykają się i przeplatają style, gatunki, epoki, ludzie. To, jak fascynującym, a często niedocenianym duetem jest duet sztuki wysokiej i popularnej. Wojciech Kilar był w tym mistrzem – to wiemy dziś, chociaż on sam z pewnością tak na to nie patrzył. Jego słynne „dwie twarze” to nie tylko fascynujący bohater, ale też ikona europejskiej kultury w wielu jej obszarach.
 

Kilar w Polskiej Bibliotece Muzycznej

Dzień 90. urodzin Wojciecha Kilara Polska Biblioteka Muzyczna uhonorowała premierą drugiej animacji, będącej kontynuacją serii rozpoczętej w 2021 roku. PBM, jako wyjątkowe pod względem zasobów miejsce w sieci, od kilku lat gromadzi zdigitalizowane zbiory znajdujące się w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Wojciech Kilar: fenomenalna muzyka filmowa lipcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Wojciech Kilar to postać, której nie trzeba przedstawiać. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, przedstawiciel awangardy i Polskiej Szkoły Kompozytorskiej, autor jazzująco-sonorystycznego Riffu 62, a także tryskających pierwotną energią Orawy i Krzesanego. Światową sławę zdobył jednak przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, między innymi do Drakuli Francisa Forda Coppoli. 
 

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu.