PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

18. DEM za nami!

2021-12-08

Podczas tegorocznej edycji Dni Edukacji Muzycznej odkryliśmy nieznaną Bacewicz, dowiedzieliśmy się, jak zagrać wszystko na trąbce, a także odpowiedzieliśmy (pozytywnie!) na pytanie czy etiuda może być fajna. Poruszyliśmy szeroki zakres tematów – od muzyki ludowej, poprzez technikę gry na różnych instrumentach i zagadnienia interpretacyjne, aż po kwestie związane z psychologią. Ale na serii webinarów i master classes nie kończymy!
 

Co przyniosły 18. Dni Edukacji Muzycznej

W tym roku po raz kolejny zmierzyliśmy się z formułą spotkań online, tym razem prezentując nie tylko webinary i koncerty, ale także lekcje mistrzowskie. Master classes z młodymi obiecującymi skrzypkami poprowadzili Daniel Stabrawa i Agata Szymczewska. Natomiast jeden dzień w całości został poświęcony dziełom Chopina. Nad ich interpretacją i techniką pianistyczną ze swoimi uczniami pracowali Julia Kociuban, Krzysztof Książek, Michał Szymanowski i Paweł Wakarecy.


Podczas wydarzenia miały też miejsce dwie premiery publikacji nutowych z katalogu PWM. Bartłomiej Kominek i Marek Szlezer zaprezentowali swoje opracowanie Etiud na fortepian Henryka Pachulskiego, a Sławomir Cichor przedstawił w swoim webinarze metody pracy nad techniką instrumentalną, które zebrał w zbiorze etiud Zagraj wszystko!.


DEM trwa cały rok!

Dla tych, którym z jakiegoś powodu nie udało się wziąć udziału w 18. DEM-ie, mamy dobre wieści. W 2022 roku będziemy udostępniać tegoroczne webinary i master classes na kanale YouTube PWM. Już teraz można tam oglądać specjalny panel dyskusyjny Twórczość dla dzieci – jak pisać dobrze, jak rozpoznać poprawnie skonstruowane utwory? i dwa koncerty, które odbyły się w ramach wydarzenia: Muzyka Skalnego Podhala i jej powiązania z muzyką karpacką i bałkańską w wykonaniu Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”, a także Bacewicz, jakiej nie znacie w wykonaniu Royal String Quartet. W playliście 18. Dni Edukacji Muzycznej 2021 czeka także rozmowa, jaką z członkami kwartetu przeprowadził dyrektor – redaktor naczelny PWM, dr Daniel Cichy.

 


A żeby wspierać rozwój nauczycieli nie tylko raz do roku, na stronie www.dem.com.pl utworzyliśmy specjalną zakładkę „Strefa nauczyciela”, w której już teraz znaleźć można kilka wpisów z załączonymi materiałami, które mogą być przydatne w procesie dydaktycznym. Dodatkowo w tym miejscu stopniowo pojawiać się będą nowe materiały dla nauczycieli, w tym specjalistyczne artykuły pisane przez naszych tegorocznych prowadzących – na stronie ukażą się teksty między innymi Agaty Szymczewskiej, Grzegorza Mani, Anny Antoniny Nogaj, Sławomira Cichora czy Agaty Kielar-Długosz. Będzie ich więcej!

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia, naszym patronom i partnerom, prelegentom, a przede wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się spotkać nie tylko wirtualnie, a tymczasem, do ogłoszenia kolejnej edycji imprezy, zachęcamy do korzystania z zasobów, które oferuje strona internetowa DEM-u.

Najczęściej czytane:

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał bez mała dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.

 

Karol Szymanowski bohaterem słuchowiska w reżyserii Mateusza Pakuły. Premiera radiowa już w czerwcu.

Fascynujący bohater, śmiała koncepcja, wreszcie znakomita obsada aktorska – Król Narcyz to nieszablonowy format opowieści o najsłynniejszym kompozytorze muzyki polskiej początków XX wieku. Wspólna produkcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Radia Kraków zgromadziła cenionych realizatorów i aktorów teatralnych, którzy wykreowali świat Karola Szymanowskiego oraz jego bliskich. Emisja na antenie Radia Kraków w kolejne poniedziałki o godzinie 21.05, począwszy od 2 czerwca br.

 

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego w nowej odsłonie. Płyta TAKI PEJZAŻ w sprzedaży od 19 maja

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.