PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Pod presją dźwięku i słowa” – premiera filmu dokumentalnego o Joannie Wnuk-Nazarowej w TVP Kultura

2022-01-28

W niedzielę, 30 stycznia o godz. 12:50 TVP Kultura zaprasza na premierę filmu dokumentalnego w reżyserii Violetty Rotter-Kozery „Pod presją dźwięku i słowa”. Koprodukcja Telewizji Polskiej i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przybliży bogate życie Joanny Wnuk-Nazarowej – dyrygentki, kompozytorki, kobiety w pełni oddanej kulturze.
 

Joanna Wnuk-Nazarowa należy do grona najwybitniejszych twórców i animatorów polskiej kultury muzycznej. Kompozytorka, dyrygentka, pedagog, w latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki, od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Punktem wyjścia dla filmu „Pod presją dźwięku i słowa” – opowieści obejmującej najważniejsze wydarzenia z życia zawodowego, artystycznego i prywatnego artystki – są przygotowania do premiery jej najnowszego dzieła – opery „Wanda”, której światowa prapremiera odbyła się 10 września 2021 roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.
W filmie zostały wykorzystane liczne, unikatowe materiały archiwalne dokumentujące dzieje polskiej kultury muzycznej, pochodzące m.in. ze zbiorów Telewizji Polskiej oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.


Fot. Marek Korneluk / Opera Krakowska

Nie zabraknie też opowieści o życiu artystycznym Joanny Wnuk-Nazarowej i trudnych losach jej rodziny, na której swoje piętno odcisnęła II wojna światowa i lata PRL-u. Widzowie poznają również szczegóły przyjaźni artystki z Maestro Krzysztofem Pendereckim.

Twórcy filmu odwiedzili najważniejsze miasta w życiu artystki, m.in.: Gdynię – miejsce jej urodzenia z budzącym wspomnienia „Darem Młodzieży”; Sopot i jej rodzinny dom, którego gościem bywał Zbigniew Herbert; Kraków, w którym studiowała i uczyła na Akademii Muzycznej, prowadziła Filharmonię Krakowską i pracowała w Teatrze Ludowym i Teatrze Starym; Warszawę, gdzie pracowała jako minister kultury i sztuki oraz uczestniczyła w najważniejszych muzycznych wydarzeniach jako dyrygentka i publicystka, a także Katowice – miejsce aktywności Joanny Wnuk-Nazarowej na stanowisku dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Biografia: Joanna Wnuk-Nazarowa – ur. 28 maja 1949 roku w Gdyni. Dyrygenturę i kompozycję studiowała w klasie Maestro Krzysztofa Pendereckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Studia uzupełniała na mistrzowskich kursach dyrygentury u Hansa Swarowsky'ego w Austrii. Praktykę operową odbyła w Operze Śląskiej w Bytomiu. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, w tym licznych przedstawień w reżyserii Kazimierza Kutza. 


Fot. Bartek Barczyk / PWM

W roku 1991 objęła stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej, zajmując się m.in. odbudową gmachu po pożarze z 11 grudnia 1991 roku. Instytucją tą kierowała do roku 1997. W latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki. Od 2000 do 2018 roku pełniła funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Była pomysłodawczynią wielu projektów muzycznych orkiestry, m.in.: „Maratonu twórczości Góreckiego”, „Pociągu do muzyki Kilara”, „Muzycznych Podróży Morskich”, „Dnia Kilara”, „Nocy Kilara”, „Festiwalu Górecki–Penderecki” oraz biennale Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza. Joanna Wnuk-Nazarowa przyczyniła się do wybudowania nowej siedziby orkiestry. Uroczyste otwarcie nowego gmachu miało miejsce w 2014 roku i zostało uznane za Wydarzenie Roku przez kapitułę nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015.

„Pod presją dźwięku i słowa” – premiera w niedzielę, 30 stycznia o godz. 12:50 w TVP Kultura, a o godz. 13:40 na platformie streamingowej TVP Kultura 2.

Realizację dokumentu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Najczęściej czytane:

Elżbieta Sikora - kompozytorka na fali sukcesu

W październiku 2023 roku Elżbieta Sikora skończyła 80 lat. W jubileuszowym sezonie 2023/2024 i w roku 2024, na całym świecie odbywają się liczne wykonania muzyki tej jednej z ważniejszych postaci polskiej muzyki elektroakustycznej. W najbliższych miesiącach dzieła Sikory będzie można usłyszeć w Zielonej Górze, Warszawie, Berlinie, Paryżu oraz Krakowie.

Czarny charakter czy ofiara czarnego pr-u? Wszystko o Eugeniuszu Morawskim

Śmiertelny wróg Szymanowskiego, mierny kompozytor oraz zły człowiek, którego należy potępić i wymazać z powszechnej świadomości. Kim był Eugeniusz Morawski i dlaczego tak mało o nim wiemy? W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Oskar Łapeta obnaża prawdę o kompozytorze, niszcząc utrwalony przez oponentów wizerunek.

FRYDERYKI 2024: 5 NOMINACJI DLA ANAKLASIS!

Trzy albumy wydawnictwa ANAKLASIS powalczą w tym roku o Fryderyka w czterech kategoriach. To kolejny rok, kiedy możemy pochwalić się nominacjami do najważniejszej nagrody fonograficznej w Polsce.

Instrument miesiąca: obojowe rekomendacje Arkadiusza Krupy

Wybór trudny, ale nie niemożliwy. Oto 5 utworów, które Arkadiusz Krupa, pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia oraz wykładowca UMFC szczególnie poleca zarówno adeptom, jak i dojrzałym muzykom, którzy chcieliby uatrakcyjnić swój repertuar.

Urodziny Chopina. Spotkanie autorskie z cyklu Małe Monografie w Kurancie

Świętuj z nami urodziny najsłynniejszego polskiego kompozytora! Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie z Jakubem Puchalskim już 29 lutego 2024 r. o godz. 18.00 r. w Księgarni Muzycznej Kurant (Rynek Główny 24).

4 utwory muzyki najnowszej, które warto poznać w lutym

Historie o miłości i zbrodni oraz ludzkich przywarach. Nieoczywiste środki wykonawcze i hołd składany Mistrzowi. Cztery najnowsze utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zabrzmią w Krakowie, Kielcach i Strasbourgu. Oto dlaczego warto je usłyszeć.

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble ogłasza PLAYGROUND 2024: call for collaborations

Po dwóch latach intensywnej wymiany doświadczeń z utalentowanymi kompozytorkami i kompozytorami, projekt PLAYGROUND prowadzony przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble z dumą ogłasza rozpoczęcie kolejnej edycji. Zespół zaprasza w podróż w głąb dzisiejszej muzyki i do świata, w którym największą wartością są ludzie i współpraca – dotychczasowe doświadczenia zespołu jednoznacznie wskazują, że za każdym utworem kryje się silna relacja między kompozytorką/kompozytorem a wykonawczynią/wykonawcą.

 

Księgarnia PWM zamknięta w dniu 2 lutego

Informujemy, że w piątek, 2 lutego 2024 roku biura i księgarnia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą nieczynne. Na zakupy do stacjonarnej księgarni przy alei Krasińskiego 11a w Krakowie zapraszamy w poniedziałek (5 lutego br.) w godz. od 10:00 do 18:00. 

Zdobądź Podróż zimową z autografem Iana Bostridge`a

W dniu urodzin Franza Schuberta ogłaszamy zimowy konkurs, w którym wygrać można podpisaną książkę "Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji" autorstwa Iana Bostridge`a. Aby wygrać taki wyjątkowy egzemplarz, wystarczy zrobić zimowe zdjęcie i napisać o jakiej zimowej eskapadzie się marzy, a swoje odpowiedzi opublikować na swoim instagramowym profilu.

Na wszystkie Wasze zdjęcia i odpowiedzi czekamy na Instagramie!

Instrument miesiąca: kontrabasowe rekomendacje Tadeusza Wieleckiego

Gdy kontrabas gra główną rolę… To myśl przewodnia rekomendacji kompozytora i kontrabasisty Tadeusza Wieleckiego, które przygotował dla nas w ramach akcji „Instrument Miesiąca”. Oto jego wybór top 5 utworów XX i XXI wieku, wydanych przez PWM na ten największy instrument smyczkowy.