PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XVII Międzynarodwe Forum Pianistyczne „Bieszczady Bez Granic”

2022-01-31

Zapraszamy wszystkich melomanów do udziału w XVII edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, które odbędzie się w dniach 5–11 lutego 2022 roku w Sanoku. Wydarzenie to jest jednym z największych projektów edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat. Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest jego partnerem.
 

Forum to wartościowa propozycja edukacyjna dla młodych pianistów, która głównie koncentruje się na wymianie wiedzy i doświadczeń artystycznych, współpracy w duchu tolerancji wokół wspólnych zainteresowań i pasji. Łączy w sobie pełen zakres wiedzy: od teorii po praktykę, od wiedzy po metody ćwiczenia, od zajęć zdrowotno-rehabilitacyjnych po zajęcia z zakresu biznesu w kulturze i promocji. To miejsce spotkań wybitnych artystów i pedagogów z utalentowaną młodzieżą pianistyczną.
 

W tym roku organizatorzy zapraszają na szereg koncertów oraz ciekawych wydarzeń towarzyszących. Wystąpią m.in.: wybitny duet fortepianowy Książek Piano Duo (Złoty Parnas 2010), Eva Gevorgyan – tegoroczna laureatka nagrody publiczności na XVIII Konkursie Fryderyka Chopina w Warszawie, portugalski zespół Still Life: Joao Silva & Margherita Abita – łączący wokal, elektronikę oraz skrzypce, czy zespół Studio Accantus wykonujący piosenki z repertuaru musicalowo-filmowego. 
 

W ramach tegorocznej edycji Forum uczestnicy będą mogli wziąć udział w:

 

lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami Forum

kursie „Dyrygentura dla pianistów” z  Maestro Bogdanem Olędzkim

kursie klawesynowym dla pianistów z prof. Urszulą Bartkiewicz

kursie „Podstawy gry na organach dla pianistów” z prof. ośw. Januszem Ostrowskim

kursie „Kameralistyka wokalna” z prof. Andrzejem Tatarskim i prof. Urszulą Kryger

kursie „Kameralistyka instrumentalna” z prof. Arturem Mykitką i prof. Igorem Pylatiukiem

kursie „Podstawy improwizacji i jazzu dla pianistów” z dr Dominikiem Wanią

kursie tańców barokowych i chopinowskich „Zanim zagrasz - zatańcz” z Romaną Agnel

konkursie pianistycznym „Młody Wirtuoz”

wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi.




Większość zaplanowanych koncertów będzie transmitowana na żywo na fanpagu’u Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Na stronie internetowej znajdą Państwo linki, które za pomocą jednego kliknięcia będą odsyłać do poszczególnych wydarzeń. Relacje z wydarzeń poprowadzą również: TVP3 Rzeszów, TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, Program Drugi Polskiego Radia oraz Radio Dla Ciebie.
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, już po raz kolejny, zostało partnerem niniejszego wydarzenia. Laureaci XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Młody Wirtuoz” otrzymają od PWM nagrody w postaci pakietów zawierających Boxy „Sto na sto. Muzyczne Dekady Wolności”. 
 

***

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu MKiDN, NIMiT, Yamaha Music Europe – oddział w Polsce, głównego sponsora PGNiG S.A. i sponsora strategicznego Sanok Rubber Company S.A., oraz mecenasów i partnerów: Pass Polska Sp. z.o.o., Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., Fundacja Prosty Gest, Herb, Impexrur, Izostal,  Automet, Proma, Slovrur, San-Soft, Do-met, Hotel Boss, AVinci-Art., Sklep Pasja, Gmina Sanok, Gmina Bukowsko, Powiat Jarosławski, Miasto Sanok, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.