PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XVII Międzynarodwe Forum Pianistyczne „Bieszczady Bez Granic”

2022-01-31

Zapraszamy wszystkich melomanów do udziału w XVII edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, które odbędzie się w dniach 5–11 lutego 2022 roku w Sanoku. Wydarzenie to jest jednym z największych projektów edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat. Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest jego partnerem.
 

Forum to wartościowa propozycja edukacyjna dla młodych pianistów, która głównie koncentruje się na wymianie wiedzy i doświadczeń artystycznych, współpracy w duchu tolerancji wokół wspólnych zainteresowań i pasji. Łączy w sobie pełen zakres wiedzy: od teorii po praktykę, od wiedzy po metody ćwiczenia, od zajęć zdrowotno-rehabilitacyjnych po zajęcia z zakresu biznesu w kulturze i promocji. To miejsce spotkań wybitnych artystów i pedagogów z utalentowaną młodzieżą pianistyczną.
 

W tym roku organizatorzy zapraszają na szereg koncertów oraz ciekawych wydarzeń towarzyszących. Wystąpią m.in.: wybitny duet fortepianowy Książek Piano Duo (Złoty Parnas 2010), Eva Gevorgyan – tegoroczna laureatka nagrody publiczności na XVIII Konkursie Fryderyka Chopina w Warszawie, portugalski zespół Still Life: Joao Silva & Margherita Abita – łączący wokal, elektronikę oraz skrzypce, czy zespół Studio Accantus wykonujący piosenki z repertuaru musicalowo-filmowego. 
 

W ramach tegorocznej edycji Forum uczestnicy będą mogli wziąć udział w:

 

lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami Forum

kursie „Dyrygentura dla pianistów” z  Maestro Bogdanem Olędzkim

kursie klawesynowym dla pianistów z prof. Urszulą Bartkiewicz

kursie „Podstawy gry na organach dla pianistów” z prof. ośw. Januszem Ostrowskim

kursie „Kameralistyka wokalna” z prof. Andrzejem Tatarskim i prof. Urszulą Kryger

kursie „Kameralistyka instrumentalna” z prof. Arturem Mykitką i prof. Igorem Pylatiukiem

kursie „Podstawy improwizacji i jazzu dla pianistów” z dr Dominikiem Wanią

kursie tańców barokowych i chopinowskich „Zanim zagrasz - zatańcz” z Romaną Agnel

konkursie pianistycznym „Młody Wirtuoz”

wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi.
Większość zaplanowanych koncertów będzie transmitowana na żywo na fanpagu’u Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Na stronie internetowej znajdą Państwo linki, które za pomocą jednego kliknięcia będą odsyłać do poszczególnych wydarzeń. Relacje z wydarzeń poprowadzą również: TVP3 Rzeszów, TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, Program Drugi Polskiego Radia oraz Radio Dla Ciebie.
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, już po raz kolejny, zostało partnerem niniejszego wydarzenia. Laureaci XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Młody Wirtuoz” otrzymają od PWM nagrody w postaci pakietów zawierających Boxy „Sto na sto. Muzyczne Dekady Wolności”. 
 

***

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu MKiDN, NIMiT, Yamaha Music Europe – oddział w Polsce, głównego sponsora PGNiG S.A. i sponsora strategicznego Sanok Rubber Company S.A., oraz mecenasów i partnerów: Pass Polska Sp. z.o.o., Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., Fundacja Prosty Gest, Herb, Impexrur, Izostal,  Automet, Proma, Slovrur, San-Soft, Do-met, Hotel Boss, AVinci-Art., Sklep Pasja, Gmina Sanok, Gmina Bukowsko, Powiat Jarosławski, Miasto Sanok, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Najczęściej czytane:

Elżbieta Sikora - kompozytorka na fali sukcesu

W październiku 2023 roku Elżbieta Sikora skończyła 80 lat. W jubileuszowym sezonie 2023/2024 i w roku 2024, na całym świecie odbywają się liczne wykonania muzyki tej jednej z ważniejszych postaci polskiej muzyki elektroakustycznej. W najbliższych miesiącach dzieła Sikory będzie można usłyszeć w Zielonej Górze, Warszawie, Berlinie, Paryżu oraz Krakowie.

Czarny charakter czy ofiara czarnego pr-u? Wszystko o Eugeniuszu Morawskim

Śmiertelny wróg Szymanowskiego, mierny kompozytor oraz zły człowiek, którego należy potępić i wymazać z powszechnej świadomości. Kim był Eugeniusz Morawski i dlaczego tak mało o nim wiemy? W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Oskar Łapeta obnaża prawdę o kompozytorze, niszcząc utrwalony przez oponentów wizerunek.

FRYDERYKI 2024: 5 NOMINACJI DLA ANAKLASIS!

Trzy albumy wydawnictwa ANAKLASIS powalczą w tym roku o Fryderyka w czterech kategoriach. To kolejny rok, kiedy możemy pochwalić się nominacjami do najważniejszej nagrody fonograficznej w Polsce.

Instrument miesiąca: obojowe rekomendacje Arkadiusza Krupy

Wybór trudny, ale nie niemożliwy. Oto 5 utworów, które Arkadiusz Krupa, pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia oraz wykładowca UMFC szczególnie poleca zarówno adeptom, jak i dojrzałym muzykom, którzy chcieliby uatrakcyjnić swój repertuar.

Urodziny Chopina. Spotkanie autorskie z cyklu Małe Monografie w Kurancie

Świętuj z nami urodziny najsłynniejszego polskiego kompozytora! Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie z Jakubem Puchalskim już 29 lutego 2024 r. o godz. 18.00 r. w Księgarni Muzycznej Kurant (Rynek Główny 24).

4 utwory muzyki najnowszej, które warto poznać w lutym

Historie o miłości i zbrodni oraz ludzkich przywarach. Nieoczywiste środki wykonawcze i hołd składany Mistrzowi. Cztery najnowsze utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zabrzmią w Krakowie, Kielcach i Strasbourgu. Oto dlaczego warto je usłyszeć.

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble ogłasza PLAYGROUND 2024: call for collaborations

Po dwóch latach intensywnej wymiany doświadczeń z utalentowanymi kompozytorkami i kompozytorami, projekt PLAYGROUND prowadzony przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble z dumą ogłasza rozpoczęcie kolejnej edycji. Zespół zaprasza w podróż w głąb dzisiejszej muzyki i do świata, w którym największą wartością są ludzie i współpraca – dotychczasowe doświadczenia zespołu jednoznacznie wskazują, że za każdym utworem kryje się silna relacja między kompozytorką/kompozytorem a wykonawczynią/wykonawcą.

 

Księgarnia PWM zamknięta w dniu 2 lutego

Informujemy, że w piątek, 2 lutego 2024 roku biura i księgarnia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą nieczynne. Na zakupy do stacjonarnej księgarni przy alei Krasińskiego 11a w Krakowie zapraszamy w poniedziałek (5 lutego br.) w godz. od 10:00 do 18:00. 

Zdobądź Podróż zimową z autografem Iana Bostridge`a

W dniu urodzin Franza Schuberta ogłaszamy zimowy konkurs, w którym wygrać można podpisaną książkę "Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji" autorstwa Iana Bostridge`a. Aby wygrać taki wyjątkowy egzemplarz, wystarczy zrobić zimowe zdjęcie i napisać o jakiej zimowej eskapadzie się marzy, a swoje odpowiedzi opublikować na swoim instagramowym profilu.

Na wszystkie Wasze zdjęcia i odpowiedzi czekamy na Instagramie!

Instrument miesiąca: kontrabasowe rekomendacje Tadeusza Wieleckiego

Gdy kontrabas gra główną rolę… To myśl przewodnia rekomendacji kompozytora i kontrabasisty Tadeusza Wieleckiego, które przygotował dla nas w ramach akcji „Instrument Miesiąca”. Oto jego wybór top 5 utworów XX i XXI wieku, wydanych przez PWM na ten największy instrument smyczkowy.