PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

LIPIEC: operomania

2022-07-26

Długotrwała pandemia pobudziła dyskusję o przyszłości opery. Czy kosztowny model działania teatrów operowych się utrzyma?


Zamknięcie na cztery spusty Metropolitan Opera pokazało, co może nas czekać, kiedy powierzymy kulturę niewidzialnej ręce rynku. Ale i suto dotowane europejskie domy operowe zaczęły zastanawiać się nad modelem działania. Popularność streamingów daje do myślenia – czy nie tędy droga do proponowania słuchaczom mniej ogranego repertuaru? W ten sposób mógłby on dotrzeć do tych, którzy na niego czekają.

Odkąd tylko powstawały polskie opery, chętnie je wystawiano. Ostatnio trochę ich brakuje, a przecież publiczność ceniła dowcipnego Kynologa w rozterce Henryka Czyża czy Manekiny Zbigniewa Rudzińskiego. O arcydziełach Krzysztofa Pendereckiego nie wspominając – ale czy przystępna, płynąca szeroką falą muzyka Eugeniusza Knapika miała tak szeroki odbiór, na jaki zasługuje? Do starszych dzieł, które czasem trudno wystawiać w oryginalnych wersjach, można też wracać w wykonaniach koncertowych. Moniuszkę, oczywiście, kochamy, ale nie musimy ograniczać się tylko do jego dzieł. Sukcesy, jakimi cieszyły się w ostatnich latach wznowienie Goplany Władysława Żeleńskiego czy premiery najnowszych dzieł Aleksandra Nowaka, pisanych z Olgą Tokarczuk i Szczepanem Twardochem, a także  słynna Czarodziejska góra Pawła Mykietyna, dowodzą niezbicie, że dobra polska opera ma swoją publiczność!


Adam Suprynowicz
 


Grafika: Dobry Skład

Propozycje utworów z katalogu PWM

Henryk Czyż (1923–2003), Kynolog w rozterce, opera komiczna w 1 akcie (1965), 70'

Stanisław Duniecki (1839–1870), Paziowie królowej Marysieńki, opera komiczna w 2 aktach (1864/1953), 70'

Eugeniusz Knapik (1951), Moby Dick, opera-misterium w 4 aktach (2010), 150'

Karol Kurpiński (1785–1857), Leśniczy w Kozienickiej Puszczy, opera komiczna w 1 akcie (1821), 73'

Bernadetta Matuszczak (1931), Julia i Romeo, opera kameralna w 5 scenach (1967), 60'

Zbigniew Rudziński (1935), Manekiny, opera kameralna w 1 akcie (1981), 85'

Józef Świder (1930–2014), Magnus, opera w 3 aktach (1970), 130'

Najczęściej czytane:

TUTTI.pl - WYNIKI 04.08.2022

Wyniki trzeciego tegorocznego roztrzygnięcia TUTTI.pl na wykonania zaczynające się 1 października 2022.

Sławomir Cichor sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W sierpniu w ramach akcji Kompozytor miesiąca kierujemy się nie tylko w stronę wybranego twórcy, ale też zwracamy szczególną uwagę na instrument. Sławomir Cichor jest aktywnie działającym w Polsce i zagranicą trębaczem oraz autorem publikacji pedagogicznych na ten instrument, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
 

LIPIEC: operomania

Długotrwała pandemia pobudziła dyskusję o przyszłości opery. Czy kosztowny model działania teatrów operowych się utrzyma?

Polskie Wydawnictwo Muzyczne podczas 8. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Stolica Języka Polskiego jest jedna, to oczywiście Szczebrzeszyn na Roztoczu. Na początku sierpnia wszystkie drogi prowadzą właśnie tam, gdzie przez tydzień, nad rzeką, w cieniu drzew, w prawdziwie letniej atmosferze trwają rozmowy, spotkania i koncerty, w których najważniejsze jest: słowo. W tym roku na Festiwalu nie zabraknie również aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które zostało Partnerem festiwalowego Pasma Śląsk. 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji kompozytorskiej

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków

Forma zatrudnienia: umowa o pracę
 

Nowe życie Draculi. Premiera albumu THEMES OF DRACULA od ANAKLASIS już 19 sierpnia!

Kiedy dzwoni Francis Ford Coppola, wielki wizjoner kina, autor m.in. Ojca chrzestnego i Czasu apokalipsy, nie odkłada się słuchawki. Wojciech Kilar podjął więc współpracę z reżyserem i stworzył kultową dziś ścieżką dźwiękową do opowieści o potworze z Transylwanii, który kochał zbyt mocno. Po latach tę patetyczną i liryczną kantatę na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną wywracają na nice pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek. 19 sierpnia do dystrybucji trafi album THEMES OF DRACULA z dekonstrukcją tematów z Draculi. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Kilar osobiście – Magda Miśka-Jackowska o kompozytorze w 90. rocznicę jego urodzin

Tym, co najbardziej fascynuje mnie w sztuce, a w muzyce w szczególności, jest łączenie. To, jak spotykają się i przeplatają style, gatunki, epoki, ludzie. To, jak fascynującym, a często niedocenianym duetem jest duet sztuki wysokiej i popularnej. Wojciech Kilar był w tym mistrzem – to wiemy dziś, chociaż on sam z pewnością tak na to nie patrzył. Jego słynne „dwie twarze” to nie tylko fascynujący bohater, ale też ikona europejskiej kultury w wielu jej obszarach.
 

Kilar w Polskiej Bibliotece Muzycznej

Dzień 90. urodzin Wojciecha Kilara Polska Biblioteka Muzyczna uhonorowała premierą drugiej animacji, będącej kontynuacją serii rozpoczętej w 2021 roku. PBM, jako wyjątkowe pod względem zasobów miejsce w sieci, od kilku lat gromadzi zdigitalizowane zbiory znajdujące się w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Wojciech Kilar: fenomenalna muzyka filmowa lipcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Wojciech Kilar to postać, której nie trzeba przedstawiać. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, przedstawiciel awangardy i Polskiej Szkoły Kompozytorskiej, autor jazzująco-sonorystycznego Riffu 62, a także tryskających pierwotną energią Orawy i Krzesanego. Światową sławę zdobył jednak przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, między innymi do Drakuli Francisa Forda Coppoli. 
 

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu.