Aktualności
Najpiękniejsze nagrania XX wieku Fryderyka Chopina w ANAKLASIS od 1 marca!
2022-02-14
Wiele jest pomysłów na to, jak należy grać Chopina, sporo żelaznych zasad, jak się go grać powinno i niemało hipotez, jak grać by go można. Boks FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS to skarby z archiwów nagrań, podzielone na trzy płyty. Lista wykonawców to wcielona historia polskiej pianistyki XX wieku.
Ten album to nie teoria, lecz najlepsza praktyka. Z trzypłytowego wyboru najciekawszych polskich dwudziestowiecznych interpretacji Chopina wyłania się nie tylko portret kompozytora, ale i ciekawy obraz jego recepcji w ojczyźnie. Bo choć ta muzyka jest własnością świata i wszędzie jest pięknie grana, to czy gdzieś indziej może być lepiej rozumiana, głębiej odczuwana? Wyrusz z nami w muzyczną podróż sentymentalną. Wyostrz słuch na ANAKLASIS i posłuchaj najpiękniejszych utworów Chopina.
Najwybitniejszy polski kompozytor oraz „poeta fortepianu” przyszedł na świat 1 marca (według oświadczeń samego kompozytora) bądź 22 lutego (według metryki chrztu) 1810 roku w Żelazowej Woli, w kochającej muzykę rodzinie spolonizowanego Francuza Mikołaja Chopina i Tekli Justyny z Krzyżanowskich. Od najmłodszych lat chłonął dzieła J.S. Bacha i W.A. Mozarta, a także – podczas wakacyjnych wyjazdów – poznawał czar ludowych melodii. „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” nie tylko wprowadził polską muzykę na światowe estrady. Sztuce dźwięków wskazał nowy kierunek, którym podążyli później Wagner, Rachmaninow, a nawet Debussy i Skriabin. Szczególnie ukochał fortepian, a w jego mazurkach, polonezach, walcach, balladach, scherzach, pieśniach i innych gatunkach splatają się maestria wirtuozerii z duchem polskości.
Był dzieckiem czasów pieczołowitości i poczucia niezwykłej, nieskończonej odpowiedzialności wykonawcy przed kompozytorem, dziełem i słuchaczami. Czasów wciąż jeszcze niespiesznych, gdzie przygotowanie nowego programu mogło trwać latami (choć nie musiało), a najważniejsza była jego jakość, nie tempo przemieszczania się i uśmiechnięte zdjęcie na Facebooku. W tym sensie pozostawał – na tym etapie – wciąż jeszcze w kręgu romantyzmu: muzyka, nawet radosna, jak finały Chopinowskich koncertów fortepianowych, była dla artystów świętością. Spróbujmy ją zrozumieć, zwłaszcza że wciąż opieramy się na tych samych… ideach czy już tylko słowach?
Emocje związane z Konkursem Chopinowskim błyskawicznie rozpalają nawet melomanów, którzy w innych okolicznościach rzadko przypominają sobie o twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora. Oczywiście, temperatura sporów sięga zenitu tuż przed ogłoszeniem werdyktu jury, ale na szczęście stygnie długo i powoli, całymi miesiącami, jeśli nie latami. To dobrze, właśnie o takie kwestie pokłócić się warto… Tymczasem trzypłytowy boks FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS jest po to, by wszystkich pogodzić. Znajdują się na nim niekwestionowanie wybitne interpretacje Chopina, w wykonaniu wspaniałych polskich pianistów z połowy XX wieku, podzielone na trzy kategorie: koncerty fortepianowe, etiudy i utwory kameralne. Grają: Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Władysław Szpilman i Bolesław Woytowicz. Towarzyszy Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego.
Wszystkie publikacje wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.
Nagrania z albumu FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Patroni medialni: TVP Kultura, Program Drugi Polskiego Radia, Ruch Muzyczny, Culture.pl
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej wytwórni ANAKLASIS na www.anaklasis.pl
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords/
www.instagram.com/anaklasis
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.