PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

2022-06-17

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

Romuald Twardowski to wybitny polski twórca muzyki religijnej i chóralnej, splatający w swych kompozycjach duchowość wschodnioeuropejską z tradycyjnym rzemiosłem i elementami współczesnych technik. Swój język muzyczny określa mianem „neoarchaizmu”. Zdobył wiele nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich, przez całe dekady uczył i wykładał w szkołach i na uczelniach wyższych, a od 1982 roku jest przewodniczącym jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Słynie też z niezwykłego talentu do gawędziarstwa, snucia erudycyjnych opowieści o dawnych czasach, historii, sztuce. Uwielbia podróżować, czytać, kocha kwiaty i dzieci.

Romuald Twardowski jest też niezrównanym oratorem. Mogliśmy się przekonać o tym podczas realizacji cyklu Gawęd, w którym kompozytor w barwny sposób wspomina najważniejsze momenty ze swojego artystycznego życia. O kluczowych spotkaniach, ważnych miejscach i niespodziewanych splotach wydarzeń możecie posłuchać na naszym kanale YouTube.
 

 

Urodził się w przedwojennym Wilnie, mieście wielu kultur i religii, kwitnącym centrum życia artystycznego, które wypełniała muzyka. Jako dziecko zachwycał się organowymi recitalami z dziełami Bacha i chóralnymi śpiewami podczas coniedzielnych katolickich mszy, ale uwielbiał też przysłuchiwać się muzycznej oprawie nabożeństw cerkiewnych lub żydowskich. Z czasów okupacji litewskiej Twardowski wspomina przymusową naukę języka oraz litewskich piosenek – te przez wiele lat przetrwały w jego pamięci i wykorzystał je w swoich utworach dla dzieci. Jego życie z muzyką złączył szczęśliwy przypadek. Pewnego dnia, gdy przechodził obok wystawy sklepowej, jego wzrok przykuły stare skrzypce, o których nieśmiało marzył. Scenę zauważył Władysław Gelard, który zapytał go, czy chciałby na nich grać, a potem podarował mu instrument i zaczął dawać pierwsze lekcje.


 

„Artysta tworzący dla dzieci sam winien mieć duszę dziecka – musi umieć zachwycać się, zdumiewać i wzbudzać w sobie najprzeróżniejsze uczucia”, wyznaje kompozytor. W swoich utworach pedagogicznych kreuje najróżniejsze nastroje, barwy i krajobrazy. Nawet w tych najłatwiejszych – jak Kolorowe nutki na skrzypce z fortepianem, gdzie z prostych wartości rytmicznych i powtarzalnych fraz buduje urocze i zabawne miniaturki, z których każda opowiada jakąś historię. W przeznaczonym na ten sam skład zbiorze Na czterech strunach Twardowski daje się poznać jako mistrz malarstwa dźwiękowego. Zawarte tam kompozycje przenika liryczny i ludowy ton. Ciepłe, otulające jak plusz harmonie towarzyszą najsłodszej z melodii w Kołysance, z kolei kołyszący motyw o strukturze trylu i rozmarzony akompaniament współtworzą piękny wariacyjny obrazek w stylu Szymanowskiego – Na zielonej łączce
 

 

W prostych kompozycjach na inne instrumenty, jak Śpiewające wiolonczele (duet wiolonczel), Mały wirtuoz czy Wesołe miasteczko (fortepian), autor bawi się dźwiękiem, gatunkami, stylem. Znajdziemy w nich zgrabne Etiudy, eleganckie tańce (Barkarola, Gawot, Walczyk), odwołania do folkloru (Piosenka litewska) oraz do ilustracyjnej programowości (Wiosna, Marionetki, Konik polny, Stary zegar). Nie dziwi więc, że utwory Twardowskiego dla dzieci cieszą się sporym powodzeniem. Nawet jedna ze szkół muzycznych (PSM I st. w Puławach) została nazwana jego imieniem – podobnie jak Ogólnopolski Konkurs Instrumentalny, który organizuje, promując twórczość edukacyjną tego kompozytora.



 

Nagrania utworów ze zbiorów Kolorowe nutki, Na czterech strunach i Śpiewające wiolonczele umieściliśmy w aplikacji con.sol.la, która ułatwia solowe ćwiczenie utworów kameralnych – zarówno partii solowych, jak i akompaniamentu.
 

Do końca miesiąca utwory kompozytora objęte są specjalnym rabatem. Zanim zdecydujecie się na zakupy w naszym e-sklepie lub księgarni stacjonarnej, zajrzycie do nkody – w serwisie można znaleźć dziesiątki utworów Romualda Twardowskiego. 

Autorką tekstu o Romualdzie Twardowskim jest Karolina Dąbek.

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.