PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: Pawła Wójtowicza muzyka dla dzieci

2022-10-14

Październik jest idealnym czasem, by poznać nowe utwory i zdążyć przygotować się na ich wykonanie podczas zimowych audycji szkolnych. Wszystkim skrzypkom polecamy utwory Kompozytora miesiąca – Pawła Wójtowicza.  
 

„Bycie kompozytorem, zwłaszcza dziecięcym, to dawanie dzieciom swojej wyobraźni, zapraszanie ich do swojego świata” – mówi Paweł Wójtowicz. A jego wyobraźnia zdaje się nie mieć granic. Jest skrzypkiem, koncertmistrzem Opery Krakowskiej, utytułowanym kameralistą i nauczycielem. Oprócz tego organizuje konkursy i wydarzenia, tworzy barwne kompozycje i nietuzinkowe spektakle, w których dba o każdy najdrobniejszy szczegół: od muzyki, poprzez scenariusz, reżyserię, aż po koncepcję świateł, kostiumów i dekoracji. Tak powstały na przykład fantazyjna historia Ongaku trzy kamienie dla młodzieży z niepełnosprawnością słuchu, wzroku i ruchu oraz Profesor Wiolinek – cykl interaktywnych muzyczno-edukacyjnych spotkań dla najmłodszych w formie serialu.


 

Paweł Wójtowicz wychował się w muzycznej rodzinie. Z dzieciństwa wspomina zabawy przy starym fortepianie babci, przestrajanie gitary dziadka, harcerskie piosenki przy ognisku i czas spędzany na schodkach w orkiestronie Opery Krakowskiej, gdzie chłonął muzykę z rozmaitych spektakli i operetek, oczekując na matkę Irenę – skrzypaczkę i pedagoga. Po niej właśnie odziedziczył talent do gry na skrzypcach, a także miłość do teatru operowego. „Wielu powtarza, że opera jest ich drugim domem. Ja mówię odwrotnie – to dom jest moją drugą operą” – stwierdza, opisując wspólne muzykowanie podczas rodzinnych spotkań lub codzienne umilanie sobie śpiewem zwykłych czynności.


Wójtowicz posiada niezwykłą zdolność do twórczego przekształcania i adaptacji różnych stylów. Kompozytorskie inspiracje czerpie ze swojego życia, tak intensywnie wypełnionego muzyką. Jeśli w przewie między próbami lub zajęciami wpada mu do głowy jakiś pomysł, melodia lub rytm – po prostu nagrywa je telefonem lub dokładnie notuje. W jego utworach odnajdziemy więc często echa muzyki, z którą w danym momencie obcował. Podczas operowych przygotowań do wykonania Madamy Butterfly Pucciniego w jego wyobraźni zaczęły układać się zgrabne orientalne frazy Chińskiego smoka, a po tym, jak córka Zuzia zorganizowała domowe seanse wszystkich części Piratów z Karaibów, powstała brawurowa Bitwa morska
 

 

Oba wspomniane utwory weszły w skład Miniatur na skrzypce z fortepianem. Znajdziemy tam także rozmaite tańce: Mazurka, Poloneza, Krakowiaka i Oberka pełne tradycyjnych rytmów, ekspresyjne Tanga w stylu Astora Piazzolli czy radośnie ragtime’owy Taniec amerykański. Dają one przyjemność z grania, a przy okazji niepostrzeżenie rozwijają wrażliwość i umiejętności techniczne. Ta sama idea stoi też za innymi kompozycjami. W zbiorze Magiczne drzewo, czyli szuruburki na troje skrzypiec radosnej melodii Górskich koni towarzyszy tupanie i śpiew, Wesołej ciuchci glissanda, Trzem zwariowanym Chińczykom rytmiczna recytacja, a Strachom – skrzypienia i piski. To kolekcja współczesnych utworów-scenek, które uczą i jednocześnie pozwalają na zabawę.



Jeśli chcecie zerknąć do nut bez wychodzenia z domu, sprawdźcie publikacje Pawła Wójtowicza umieszczone na platformie nkoda. A jeśli marzy się Wam ćwiczenie kameralistyki, pobierzcie aplikację con.sol.la – dzięki możliwości wyłączenia dowolnego głosu – solowego lub akompaniamentu – możecie grać z towarzyszeniem skrzypiec lub fortepianu barwne utwory Pawła Wójtowicza zawsze wtedy, kiedy będziecie mieć na to ochotę. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony i tablety z systemem Android i iOS. 

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.