PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wieczór z muzyką Karola Szymanowskiego na inaugurację sezonu w Szczecinie

2022-09-14

Dzieła Karola Szymanowskiego w całości wypełnią program koncertu inauguracyjnego nowy sezon artystyczny 2022/2023 w Filharmonii w Szczecinie.

 

 

 

 

16 września o godz. 19:00 w Filharmonii w Szczecinie orkiestra pod kierownictwem I dyrygenta Rune Bregmanna zainauguruje sezon artystyczny 2022/2023 muzyką Karola Szymanowskiego.


Jako pierwsza zabrzmi Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego, którą kompozytor stworzył w wieku 23 lat i która jest jego pierwszym utworem orkiestrowym osadzonym w estetyce symfonicznej Richarda Wagnera i Richarda Straussa.

 

Kolejnym punktem programu będzie występ znakomitej skrzypaczki Alena Baevy, zwyciężczyni m. in. XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2001 r. Baeva wykona Koncert skrzypcowy op. 35, który Szymanowski tworzył w ścisłej współpracy z Pawłem Kochańskim. Spotkanie twórcze tych 2 wybitnych osobowości – kompozytora i skrzypka zaowocowało powstaniem jednego z najpiękniejszych dzieł polskiej literatury skrzypcowej, koncertu, który ma opinię „nowoczesnego”, wykraczającego poza ramy tradycji i system dur-moll, wyróżniającego się niezwykłym kolorytem i natężeniem emocji typowym dla ekspresjonizmu.
 
Na zakończenie wieczoru filharmonicy przygotowali jedno z najważniejszych dzieł polskiej symfoniki – II Symfonię B-dur. Dzieło dedykowane wielkiemu polskiemu dyrygentowi – Grzegorzowi Fitelbergowi, to jemu Szymanowski zawdzięcza popularyzację utworu w najważniejszych ośrodkach koncertowych. Po prawykonaniu w Warszawie w kwietniu 1911 roku pod dyrekcją Fitelberga, pod jego batutą symfonia rozbrzmiewała m.in. W Berlinie, Wiedniu, Monachium i Lipsku.

 

Wrześniowy wieczór w Szczecinie będzie zwieńczeniem koncertu inauguracyjnego z muzyką Karola Szymanowskiego i jednocześnie symbolicznym początkiem spotkań z symfoniką polską i światową w Filharmonii Szczecińskiej w nadchodzącym sezonie 2022/2023.

  

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem koncertu inaugurującego sezon 2022/2023 w Filharmonii w Szczecinie.


Podczas koncertu artyści korzystają z opracowań źródłowo krytycznych dzieł Karola Szymanowskiego wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?