PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wieczór z muzyką Karola Szymanowskiego na inaugurację sezonu w Szczecinie

2022-09-14

Dzieła Karola Szymanowskiego w całości wypełnią program koncertu inauguracyjnego nowy sezon artystyczny 2022/2023 w Filharmonii w Szczecinie.

 

 

 

 

16 września o godz. 19:00 w Filharmonii w Szczecinie orkiestra pod kierownictwem I dyrygenta Rune Bregmanna zainauguruje sezon artystyczny 2022/2023 muzyką Karola Szymanowskiego.


Jako pierwsza zabrzmi Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego, którą kompozytor stworzył w wieku 23 lat i która jest jego pierwszym utworem orkiestrowym osadzonym w estetyce symfonicznej Richarda Wagnera i Richarda Straussa.

 

Kolejnym punktem programu będzie występ znakomitej skrzypaczki Alena Baevy, zwyciężczyni m. in. XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2001 r. Baeva wykona Koncert skrzypcowy op. 35, który Szymanowski tworzył w ścisłej współpracy z Pawłem Kochańskim. Spotkanie twórcze tych 2 wybitnych osobowości – kompozytora i skrzypka zaowocowało powstaniem jednego z najpiękniejszych dzieł polskiej literatury skrzypcowej, koncertu, który ma opinię „nowoczesnego”, wykraczającego poza ramy tradycji i system dur-moll, wyróżniającego się niezwykłym kolorytem i natężeniem emocji typowym dla ekspresjonizmu.
 




Na zakończenie wieczoru filharmonicy przygotowali jedno z najważniejszych dzieł polskiej symfoniki – II Symfonię B-dur. Dzieło dedykowane wielkiemu polskiemu dyrygentowi – Grzegorzowi Fitelbergowi, to jemu Szymanowski zawdzięcza popularyzację utworu w najważniejszych ośrodkach koncertowych. Po prawykonaniu w Warszawie w kwietniu 1911 roku pod dyrekcją Fitelberga, pod jego batutą symfonia rozbrzmiewała m.in. W Berlinie, Wiedniu, Monachium i Lipsku.

 

Wrześniowy wieczór w Szczecinie będzie zwieńczeniem koncertu inauguracyjnego z muzyką Karola Szymanowskiego i jednocześnie symbolicznym początkiem spotkań z symfoniką polską i światową w Filharmonii Szczecińskiej w nadchodzącym sezonie 2022/2023.

 



 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem koncertu inaugurującego sezon 2022/2023 w Filharmonii w Szczecinie.


Podczas koncertu artyści korzystają z opracowań źródłowo krytycznych dzieł Karola Szymanowskiego wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Najczęściej czytane:

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.