PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Świętujemy 100 rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego - Program Serocki #100!

2022-09-08

We wrześniu 2022 r. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną świętują 100. urodziny Kazimierza Serockiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych. Z tej okazji zaplanowano cykl wydarzeń w ramach Festiwalu Serocki #100.
 

Twórczość Kazimierza Serockiego, choć uznana jest powszechnie za „wybitną, ciekawą, wszechstronną, różnorodną”, nadal rzadko gości w programach koncertowych. Toruńska Orkiestra Symfoniczna podjęła się zadania zarówno przybliżenia publiczności postaci Serockiego, jak i prezentacji jego ciągle zbyt mało znanej twórczości.

Wykłady, spotkania z autorami i artystami, recitale, koncerty kameralne i symfoniczne składają się na program wydarzenia festiwalowego, które zainicjowane zostało już w marcu tego roku, w związku z datą urodzin kompozytora. Główne obchody odbywają się jednak we wrześniu 2022 r. i obejmują łącznie 18 wydarzeń, w tym 3 koncerty symfoniczne.
 

Wśród licznych wydarzeń przygotowanych przez organizatorów, warto zwrócić uwagę m.in. na koncerty z udziałem Adama Kośmiei, który podjął się prezentacji twórczości fortepianowej Serockiego.

W nurt awangardowo-eksperymentalny wpisują się Pianophonie. Jest to ostatnie symfoniczne dzieło kompozytora z solową partią fortepianu, z okresu, kiedy zainteresował się możliwością wykorzystania środków elektronicznych realizowanych na żywo podczas koncertu. Warto dodać, że podczas wydarzenia Serocki #100 Electro Toruńska Orkiestra Symfoniczna zagrała z materiałów wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a nową wersję warstwy elekronicznej przygotował reżyser dźwięku, Kamilk Kęska.

Twórczości Kazimierza Serockiego na fortepian solo poświęcony został też Recital fortepianowy Serocki #100 (4 września, Sala Prób CKK Jordanki). Polskie Wydawnictwo Muzyczne z tej okazji przygotowało kolejne wydanie Krasnoludków, które otrzymało odmienioną szatę graficzną autorstwa Joanny Rusinek. Pulikacja  dostępna jest już w sprzedaży w naszej księgarni.



Wykłady, spotkania i prelekcje towarzyszą niemal wszystkim wydarzeniom festiwalowym. Zapraszamy w szczególności na wieczór autorski z Iwoną Lindstedt (14 września, Książnica Kopernikańska). Autorka w rozmowie z Gabrielą Ułanowską opowie o swojej publikacji wydanej w 2020 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Kazimierz Serocki. Piszę tylko muzykę.



Ponadto, w dniu zakończenia festiwalu tj. 23 września, nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukaże się kolejna pozycja pod redakcją Iwony Lindstedt poświęcona jubilatowi: Kazimierz Serocki – wykłady, wypowiedzi, zapiski. Jest to zbiór refleksji kompozytora na przeróżne – muzyczne i artystyczne tematy. Bez wątpienia miał wiele do powiedzenia, nie lubił jednak występować publicznie. Na taką okoliczność zawsze był przygotowany – swoje myśli przelewał na papier. Snuł rozważania na temat spraw stricte artystycznych, jak również społeczno-organizacyjnych. Zapiski te stanowią podstawę premierowego zbioru.

Książkę będzie można kupić podczas finałowej gali Festiwalu Serockiego, a od 23 września dostępna będzie również w sprzedaży w dobrych księgarniach muzycznych oraz w księgarni PWM.



Równie ciekawie zapowiada się spotkanie z Zygmuntem Krauze: „Wokół Grupy 49. Prawda czy fikcja?”, zaplanowane przed koncertem 16 września Serocki #100 Piano (Sala Koncertowa CKK Jordanki), którego program w całości wypełnią koncerty fortepianowe z XX w. z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Sam kompozytor – Zygmunt Krauze, wykona partię solową w III Koncercie fortepianowym – „Okruchy pamięci”. Z kolei II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara oraz Koncert romantyczny na fortepian i orkiestrę Kazimierza Serockiego zabrzmią w interpretacji Ingolfa Wundera (zdobywca II nagrody ex equo XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 r.). Solistów oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Adam Banaszak. Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Zwieńczeniem całego festiwalu – Programu Serocki #100, będzie koncert Serocki #100 Kino, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi suita z muzyką do filmu Potop w opracowaniu Adama Wesołowskiego. Ścieżka dźwiękowa do Potopu Jerzego Hoffmana uznawana jest za punkt szczytowy dokonań Kazimierza Serockiego na gruncie muzyki filmowej. Oprócz słynnego obrazu filmowego w pamięci wielu melomanów pozostały właśnie dźwięki towarzyszące poszczególnym kadrom. Na wieczór wspomnień z tą najpowszechniej znaną częścią twórczości Kazimierza Serockiego Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza 23 września o godz. 19:00 do Sali Koncertowej CKK Jordanki w Toruniu. Muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej poprowadzi Adam Banaszak.



Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Programu Serocki #100 i wydawcą utworów Kazimierza Serockiego.

Organizatorem wydarzenia Program Serocki #100 jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Najczęściej czytane:

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.