PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Świętujemy 100 rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego - Program Serocki #100!

2022-09-08

We wrześniu 2022 r. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną świętują 100. urodziny Kazimierza Serockiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych. Z tej okazji zaplanowano cykl wydarzeń w ramach Festiwalu Serocki #100.
 

Twórczość Kazimierza Serockiego, choć uznana jest powszechnie za „wybitną, ciekawą, wszechstronną, różnorodną”, nadal rzadko gości w programach koncertowych. Toruńska Orkiestra Symfoniczna podjęła się zadania zarówno przybliżenia publiczności postaci Serockiego, jak i prezentacji jego ciągle zbyt mało znanej twórczości.

Wykłady, spotkania z autorami i artystami, recitale, koncerty kameralne i symfoniczne składają się na program wydarzenia festiwalowego, które zainicjowane zostało już w marcu tego roku, w związku z datą urodzin kompozytora. Główne obchody odbywają się jednak we wrześniu 2022 r. i obejmują łącznie 18 wydarzeń, w tym 3 koncerty symfoniczne.
 

Wśród licznych wydarzeń przygotowanych przez organizatorów, warto zwrócić uwagę m.in. na koncerty z udziałem Adama Kośmiei, który podjął się prezentacji twórczości fortepianowej Serockiego.

W nurt awangardowo-eksperymentalny wpisują się Pianophonie. Jest to ostatnie symfoniczne dzieło kompozytora z solową partią fortepianu, z okresu, kiedy zainteresował się możliwością wykorzystania środków elektronicznych realizowanych na żywo podczas koncertu. Warto dodać, że podczas wydarzenia Serocki #100 Electro Toruńska Orkiestra Symfoniczna zagrała z materiałów wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a nową wersję warstwy elekronicznej przygotował reżyser dźwięku, Kamilk Kęska.

Twórczości Kazimierza Serockiego na fortepian solo poświęcony został też Recital fortepianowy Serocki #100 (4 września, Sala Prób CKK Jordanki). Polskie Wydawnictwo Muzyczne z tej okazji przygotowało kolejne wydanie Krasnoludków, które otrzymało odmienioną szatę graficzną autorstwa Joanny Rusinek. Pulikacja  dostępna jest już w sprzedaży w naszej księgarni.



Wykłady, spotkania i prelekcje towarzyszą niemal wszystkim wydarzeniom festiwalowym. Zapraszamy w szczególności na wieczór autorski z Iwoną Lindstedt (14 września, Książnica Kopernikańska). Autorka w rozmowie z Gabrielą Ułanowską opowie o swojej publikacji wydanej w 2020 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Kazimierz Serocki. Piszę tylko muzykę.



Ponadto, w dniu zakończenia festiwalu tj. 23 września, nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukaże się kolejna pozycja pod redakcją Iwony Lindstedt poświęcona jubilatowi: Kazimierz Serocki – wykłady, wypowiedzi, zapiski. Jest to zbiór refleksji kompozytora na przeróżne – muzyczne i artystyczne tematy. Bez wątpienia miał wiele do powiedzenia, nie lubił jednak występować publicznie. Na taką okoliczność zawsze był przygotowany – swoje myśli przelewał na papier. Snuł rozważania na temat spraw stricte artystycznych, jak również społeczno-organizacyjnych. Zapiski te stanowią podstawę premierowego zbioru.

Książkę będzie można kupić podczas finałowej gali Festiwalu Serockiego, a od 23 września dostępna będzie również w sprzedaży w dobrych księgarniach muzycznych oraz w księgarni PWM.



Równie ciekawie zapowiada się spotkanie z Zygmuntem Krauze: „Wokół Grupy 49. Prawda czy fikcja?”, zaplanowane przed koncertem 16 września Serocki #100 Piano (Sala Koncertowa CKK Jordanki), którego program w całości wypełnią koncerty fortepianowe z XX w. z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Sam kompozytor – Zygmunt Krauze, wykona partię solową w III Koncercie fortepianowym – „Okruchy pamięci”. Z kolei II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara oraz Koncert romantyczny na fortepian i orkiestrę Kazimierza Serockiego zabrzmią w interpretacji Ingolfa Wundera (zdobywca II nagrody ex equo XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 r.). Solistów oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Adam Banaszak. Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Zwieńczeniem całego festiwalu – Programu Serocki #100, będzie koncert Serocki #100 Kino, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi suita z muzyką do filmu Potop w opracowaniu Adama Wesołowskiego. Ścieżka dźwiękowa do Potopu Jerzego Hoffmana uznawana jest za punkt szczytowy dokonań Kazimierza Serockiego na gruncie muzyki filmowej. Oprócz słynnego obrazu filmowego w pamięci wielu melomanów pozostały właśnie dźwięki towarzyszące poszczególnym kadrom. Na wieczór wspomnień z tą najpowszechniej znaną częścią twórczości Kazimierza Serockiego Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza 23 września o godz. 19:00 do Sali Koncertowej CKK Jordanki w Toruniu. Muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej poprowadzi Adam Banaszak.



Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Programu Serocki #100 i wydawcą utworów Kazimierza Serockiego.

Organizatorem wydarzenia Program Serocki #100 jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.