PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Spotkanie z Agatą Zubel w Goethe-Institut w Krakowie

2022-11-08

Agata Zubel jest jednym z najgłośniejszych nazwisk współczesnej sceny muzycznej. To kompozytorka o niespożytej wyobraźni, wokalistka o niebywałych możliwościach. 16 listopada w krakowskim Goethe-Institut będzie możliwość nie tylko spotkania z artystką, ale także obejrzenia rejestracji jej Bildbeschreibung – dzieła zarejestrowanego i wydanego przez ANAKLASIS, markę Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które jest partnerem wydarzenia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 
 

Agata Zubel to jedna z najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorek i śpiewaczek. Jaka jest poza sceną? Będą się o tym mogli dowiedzieć uczestnicy spotkania w krakowskim Goethe-Institut. Rozmowę z charyzmatyczną artystką poprowadzi dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy, wydawca utworów kompozytorki. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat muzyki, literatury i procesu twórczego jednej z najbardziej interesujących artystek swojego pokolenia. Będzie to też okazja do obejrzenia rejestracji jednego z jej najważniejszych dzieł – Bildbeschreibung do tekstu wybitnego niemieckiego dramaturga Heinera Müllera.
 

Literacki Opis obrazu

Heiner Müller, zainspirowany obrazem Emilii Kolewej, bułgarskiej studentki scenografii, napisał dramat złożony z jednego zdania zajmującego aż 8 stron, podzielonego wyłącznie przecinkami, średnikami i dwukropkami. Ten właśnie tekst stał się podstawą utworu Agaty Zubel, która tak komentowała Bildbeschreibung: „W dźwięku to przedsięwzięcie jest dla mnie inspirujące. Chcę się go podjąć. Cała ta zamrożona w czasie sytuacja dramatyczna, ta zatrzymana chwila, aż się prosi o dopełnienie jej nierealnego bytu muzyką. […] Zaplanowana droga przez zakomponowaną muzycznie przestrzeń to przejście przez obraz”.


Obraz opisany muzyką


Skomponowana na zamówienie Klangforum Wien i Instytutu Adama Mickiewicza w 2016 roku i wykonywana przez Agatę Zubel opera na dwa głosy, zespół instrumentalny i elektronikę, powstała do tekstu wspomnianego eksperymentalnego dramatu Heinera Müllera. Bildbeschreibung (czyli Opis obrazu) to jedno zdanie, które z pozornie trywialnego przedstawienia namalowanych postaci i przedmiotów wysnuwa pytania natury egzystencjalnej i podsuwa niełatwe odpowiedzi. Polska premiera utworu miała miejsce w 2018 roku podczas festiwalu „Warszawska Jesień” – jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń z muzyką najnowszą. Śpiewającej kompozytorce partnerował na scenie znakomity baryton Frank Wörner oraz zespół Klangforum Wien pod dyrekcją Titusa Engela. 


 

Bildbeschreibung w ANAKLASIS


Rejestracja warszawskiej premiery została wydana w formacie Blu-ray przez ANAKLASIS – markę fonograficzną Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Płyta o numerze ANA 002 AV zasila serię IMAGES, w ramach której dokumentowane są najciekawsze realizacje znaczących dzieł scenicznych ostatnich lat, pozwalając odbiorcom cieszyć się znakomitą polską muzyką w najlepszej jakości obrazu i dźwięku 5.1. 


Na krążku znalazł się także film dokumentalny Słowa jak dźwięki w reżyserii Jana Sosińskiego. To portret artystki ukazujący ją nie tylko jako wizjonerską kompozytorkę, ale także wokalistkę, dla której nie ma wykonawczych granic. 


Na spotkanie 16 listopada o godz. 18:30 zapraszamy do Goethe-Institut w Krakowie przy ul. Podgórskiej 34, gdzie będzie także możliwość kupienia publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Najczęściej czytane:

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!