Aktualności
PWM promuje w Japonii najlepszą polską muzykę
2022-11-11
Konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” szerokim echem odbił się w japońskim środowisku pianistycznym. Był okazją do przedstawienia mniej znanej w Azji muzyki polskiej, ale też do przybliżenia twórczości Fryderyka Chopina, opracowanej w Wydaniu Narodowym Dzieł Wszystkich – nie tylko wśród uczestników przedsięwzięcia, ale także podczas spotkań biznesowych i prelekcji w placówkach artystycznych.
Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina to seria wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Fundację Wydania Narodowego. Jest to pierwsza na świecie źródłowo-krytyczna edycja kompletu dzieł Chopina, zredagowana przez prof. Jana Ekiera na podstawie wszystkich dostępnych źródeł przy użyciu nowoczesnych metod naukowych. Jej celem jest przedstawienie całej zachowanej twórczości Chopina w jej autentycznym kształcie. Jest ona zarazem rekomendowana przez organizatorów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
fot. Bartek Barczyk / PWM
Seminaria o Wydaniu Narodowym
Przedstawiciele PWM przy współpracy z FWN i ZEN-ON, wydawcą japońskiego tłumaczenia edycji Wydania, zorganizowali seminaria w salonach Kawai, podczas których przedstawili zalety serii na tle innych funkcjonujących na japońskim rynku publikacji z utworami Chopina. W wykładzie pt. „W poszukiwaniu prawdy o Chopinie. Co można odczytać z nut?” dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy opowiedział o relacjach Fryderyka Chopina z wydawcami, przedstawił polskie edycje jego dzieł, także w kontekście wydań źródłowych, przybliżył również proces edytorski w ujęciu prof. Jana Ekiera, redaktora serii. Porównanie kolejnych wydań dzieł Chopina było także podstawą wykładu prof. Pawła Kamińskiego, który został zarejestrowany i odtworzony uczestnikom seminariów. Zwrócił on szczególną uwagę na błędy w interpretacji źródeł w niektórych edycjach i podkreślił zalety Wydania Narodowego. Wszystkie seminaria – w Osace, Nagoi i Tokio –zakończyło wystąpienie prof. Ichiro Kato, redaktora japońskiej edycji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
Z wizytą w Hamamatsu
Przedstawiciele Polskiego Wydawnictwa Muzycznego promowali także polską muzykę podczas spotkań w Hamamatsu – mieście, w którym co trzy lata odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny. Okazją do wymiany doświadczeń była prelekcja dyrektora PWM o Fryderyku Chopinie i recital prof. Wojciecha Świtały w Liceum Artystycznym w Hamamatsu czy inspirująca wizyta w Muzeum Instrumentów. Warto także wspomnieć o nawiązaniu współpracy z Hamamatsu Cultural Foundation, organizującej Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, oraz twórczej wymianie idei podczas spotkania w fabryce fortepianów Kawai z prezesem Hirotaką Kawai.
fot. Bartek Barczyk / PWM
Coraz więcej polskiej muzyki w Japonii
„Wizyta w Hamamatsu była kolejnym etapem rozwijania współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z partnerami japońskimi” – podsumowuje dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy. „Z ogromną przyjemnością odwiedziliśmy uczniów klas muzycznych w Liceum Artystycznym w Hamamatsu. Tym samym nie tylko promowaliśmy konkurs pianistyczny dla dzieci i młodzieży »Muzyka z kraju Chopina«, którego pierwsza edycja była wielkim sukcesem, ale nawiązaliśmy relacje z dyrekcją i profesorami fortepianu tej świetnej szkoły. Wizyta w fabryce fortepianów Kawai i spotkanie z prezesem Hirotaką Kawai były z kolei okazją do pogłębienia relacji naszej Oficyny z producentem znakomitych instrumentów i przedstawienia kolejnych obszarów współpracy” – dodaje.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma w planach dalsze działania we współpracy z japońskimi partnerami. Jednym z nich jest organizacja kolejnej edycji konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży „Muzyka z kraju Chopina” oraz promocja polskiej muzyki, możliwa dzięki nawiązaniu bezpośredniego kontaktu ze znakomitymi japońskimi instytucjami muzycznymi.
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.