PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

19. Dzień Edukacji Muzycznej za nami!

2022-11-29

Tegoroczna, 19. edycja Dnia Edukacji Muzycznej odbyła się w nowoczesnych salach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 21. „Nowa Miodowa”, będąc współorganizatorem konferencji, ugościła niemal 150 słuchaczy z całej Polski, którzy tego dnia mieli okazję wziąć udział w wykładach, warsztatach instrumentalnych oraz wokalnych i przyglądać się pracy doświadczonych pedagogów z blisko 50 adeptami sztuki muzycznej. Zgodnie z tradycją wcześniejszych edycji nie zabrakło również wydarzenia koncertowego wieńczącego kongres.
 

19. odsłona DEM-u skoncentrowana była wokół zagadnień nauczania na etapie I stopnia szkoły muzycznej. Uczestnicy w ramach lekcji pokazowych poznali autorskie metody pracy z najmłodszymi. Swoje wskazówki przekazali nauczycielom pedagodzy i wykonawcy, m.in. Krystyna Gowik (fortepian), Agata Szymczewska (skrzypce), Grzegorz Frankowski (kontrabas), Ewa Groblewska (wiolonczela) czy Agnieszka Grela-Fedkowicz (harfa).



Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z kameralistyki fortepianowej, podczas których prowadzący – Marta Mołodyńska-Wheeler i Grzegorz Mania – podkreślili rolę wzajemnego słuchania się przez wykonawców, jednakowego frazowania i wspólnego oddechu. A to wszystko w oparciu o ciekawy i wartościowy repertuar. Jadwiga Śmieszchalska przedstawiła uczestnikom sposoby na poprawę jakości gry na fortepianie, zwracając uwagę na ułożenie ciała przy instrumencie oraz wagę rozluźniania wszystkich mięśni przed rozpoczęciem gry. W ramach Dnia Edukacji Muzycznej zaplanowano także blok zajęć dla nauczycieli instrumentów dętych: fletu, klarnetu i trąbki, który poprowadzili pedagodzy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.



Charyzmatyczni prowadzący – Marcin Wawruk oraz Anna Bednarska – zadbali o czynny udział nauczycieli w prowadzonych zajęciach wokalnych. Możliwość samodzielnego poznania nieznanych technik wykonawczych i autorskich ćwiczeń z pewnością ułatwi im przekazanie nabytej wiedzy swoim uczniom.

Podczas DEM-u nie mogło zabraknąć lekcji skrzypcowych. W ramach zajęć uczniowie mogli popracować pod okiem Agaty Szymczewskiej oraz Małgorzaty Machalskiej. Spotkania zaplanowano dla dwóch grup wiekowych odpowiadających klasom szkoły muzycznej I stopnia (1–3 oraz 4–6), a także dla skrzypcowych zespołów kameralnych. Na warsztat zostały wzięte klasyki – Legenda i Obertas Henryka Wieniawskiego – oraz nowości wydawnicze, w tym kompozycje Ewy Iwan z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zebrane w tomach Pierwsze kroki i Gramy w gramy.



Publiczność wypełniła niemal całą salę na zamykającym DEM koncercie orkiestry symfonicznej ZPSM nr 1 pod dyrekcją Zofii Kiniorskiej. Kilkudziesięcioosobowy zespół zaprezentował utwory z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Wariacje symfoniczne na temat „Wlazł kotek na płotek” Henryka Czyża, suitę z baletu Złota Kaczka Jana Adama Maklakiewicza, Walc Wojciecha Kilara skomponowany do filmu Andrzeja Wajdy Ziemia Obiecana, jak i dwa utwory Michała Lorenca: Taniec Eleny z filmu Bandyta oraz efektowny tematu z serialu Wszystkie pieniądze świata.

Dzień Edukacji Muzycznej po dwóch edycjach powrócił w 2022 roku jako wydarzenie stacjonarne, zrzeszając nauczycieli z różnym zawodowym stażem, potrzebami i oczekiwaniami. Po raz kolejny umożliwił wymianę doświadczeń i inspiracji, dając pedagogom wartościowe narzędzia do jeszcze efektywniejszego wspierania swoich podopiecznych.

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.