PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polska Biblioteka Muzyczna: Paderewski podbija Internet

2022-12-21

Polskie Wydawnictwo Muzyczne kontynuuje serię animacji przybliżających Polską Bibliotekę Muzyczną – jedną z największych w Polsce bibliotek cyfrowych, w której znaleźć można zdigitalizowane zbiory Oficyny. Przedstawiamy trzecią część cyklu, która tym razem poświęcona jest zasobom ikonograficznym. Za jej produkcję opowiada TOFU Studio, a w jedną z ról wciela się Magda Miśka-Jackowska.
 

Ignacy Jan Paderewski przepada w czeluściach ikonoteki PBM, a prowadzi go nie kto inny jak Grażyna Bacewicz – wybitna skrzypaczka i kompozytorka, której bogaty dorobek można odnaleźć w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Do tej sytuacji przyczynia się życiorys Fryderyka Chopina, zapisany na zdjęciach, grafikach i rycinach, dostępnych w Polskiej Bibliotece Muzycznej. Wniosek jest prosty: poświęcając uwagę zbiorom udostępnionym za pośrednictwem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w Polskiej Bibliotece Muzycznej każdy może odkryć niezwykły kawałek historii. 

 

PBM – to proste


Założenie konta na portalu PBM wcale nie jest trudne. Wystarczy obejrzeć najnowszą animację, by za przykładem Ignacego Jana Paderewskiego przejść proces darmowej rejestracji krok po kroku. Pomocą służy wspomniana Grażyna Bacewicz. Głosu tej postaci udzieliła Magda Miśka-Jackowska – dziennikarka i doświadczona konferansjerka, wieloletni głos RMF Classic, a od niedawna – autorka małej monografii poświęconej Wojciechowi Kilarowi wydanej w tym roku nakładem PWM. Wszystkich, którzy chcą dołączyć do niezwykłej społeczności Polskiej Biblioteki Muzycznej, ostrzegamy – wciąga. Zachęcamy więc do obejrzenia premierowego wideo, a następnie założenia bezpłatnego profilu użytkownika na www.polskabibliotekamuzyczna.pl. Posiadacze konta mają możliwość przeglądania zdigitalizowanych zbiorów PWM. Obecnie dostępnych jest ponad 10 tysięcy obiektów cyfrowych, a ich liczba stale wzrasta.

 D jak digitalizacja

 

Polska Biblioteka Muzyczna to nie tylko szerokie zasoby nut, ale również zdjęcia, grafiki i ryciny przedstawiające sceny z życia codziennego od XIX do I poł. XX wieku, portrety kompozytorów, panoramy miast, fotografie zabytków, budynków teatrów i oper, pałaców i zamków czy nawet osobiste korespondencje – wszystko to poddane digitalizacji i udostępnione za darmo. Prace nad bazą cyfrowych zasobów trwają nieprzerwanie od 2014 roku. 

 

Niniejszy projekt gwarantuje bezpłatny dostęp do zbiorów, zgodnie z zasadami prawa autorskiego. Korzystać z nich mogą zarówno instytucje, jak i osoby prywatne – po dokonaniu uprzedniej rejestracji. Portal PBM to doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej w procesie edukacji, na polach zawodowych oraz hobbystycznie.

 

Portal Polska Biblioteka Muzyczna powstał w ramach projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


Najczęściej czytane:

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?

Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu

W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.

Bestseller w polskim wydaniu. Premiera "Estetyki muzyki" Rogera Scrutona

Muzyka – czym jest? Co oznacza? Na czym polega jej wartość? Estetyka muzyki Rogera Scrutona to brytyjski bestseller, który od niemal 30 lat pobudza do refleksji nad filozoficznym wymiarem sztuki dźwięków. Dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego książka nareszcie trafia w ręce polskich czytelników.