Aktualności
Nowa odsłona Polskiej Biblioteki Muzycznej już dostępna!
2023-04-03
Trwający nieprzerwanie od 2014 r. proces digitalizacji obszernych zbiorów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wprowadza legendarną Encyklopedię Muzyczną PWM w wersji online! Od teraz dostępną na stronie polskabibliotekamuzyczna.pl. To nie jedyna nowość, którą Oficyna przygotowała w ramach projektu Polska Biblioteka Muzyczna.
Uruchomiony w 2019 r. portal idzie z duchem czasu, przechodząc szereg zmian i dopasowując się do użytkowników. Nowa odsłona PBM to nie tylko odświeżona szata graficzna projektu. Już dziś, wszystkie osoby korzystające z portalu, a także te, które dopiero do niego zajrzą, mogą korzystać z wprowadzonych udogodnień.. Nowe usprawnienia mają na celu poprawić jakość poruszania się po wirtualnej Bibliotece, oferując przyjazne użytkownikowi środowisko. Serwis online w sposób intuicyjny został podzielony na sekcje, wśród których swoje osobne miejsce znalazła Encyklopedia Muzyczna online.
Spektakularna i ponadczasowa
Encyklopedia Muzyczna PWM jest jednym z kluczowych projektów wydawniczych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i jednocześnie najważniejszym polskim źródłem wiedzy o muzyce. Prace nad nią rozpoczęto w latach 70. XX w. i kontynuowano przez 4 dekady, angażując przez 4 dekady ponad 1000 specjalistów. W swojej koncepcji i rozmachu stanowiła fenomen światowej leksykografii muzycznej, będąc wzorem dla innych tego typu wydawnictw na wszystkich kontynentach. Polscy badacze nie tylko przygotowali obszerne hasła biograficzne kompozytorów, ale także uwzględnili szeroki kontekst powstania dzieł muzycznych, włączając do Encyklopedii hasła związane z przedstawicielami innych sztuk i dziedzin humanistyki. Encyklopedia Muzyczna PWM jest niekwestionowanym źródłem wiedzy dla kolejnych pokoleń. Do dziś służy wszystkim zainteresowanym muzyką zarówno w celach naukowych, jak i hobbystycznych.
Ze względu na postęp prac badawczych od czasu wydruku poszczególnych tomów, redakcja PWM we współpracy z autorami podjęła się skrupulatnej weryfikacji i systematycznej aktualizacji haseł wymagających uzupełnienia.
Biografie z 17 tomów dostępne online
Na pierwotną, papierową wersję części biograficznej Encyklopedii składa się 12 tomów, 2 suplementy i 5 tomów specjalnych. To w sumie 6000 szczegółowo opracowanych stron, wypełnionych specjalistyczną wiedzą. Do końca projektu udostępnionych online zostanie 3500 hase, do których dostęp będą mieli zalogowani użytkownicy portalu PBM. Wśród nich znajdują się nazwiska polskie oraz zagraniczne – zarówno te powszechnie znane, jak i te mniej rozpoznawalne. By sięgnąć do związanych z nimi nieoczywistych historii, wystarczy dokonać rejestracji na portalu polskabibliotekamuzyczna.pl. Wszystkie zdigitalizowane w PBM zbiory są dostępne bezpłatnie.
Nowa odsłona PBM, większe możliwości
Nowa odsłona Polskiej Biblioteki Muzycznej poprawia doświadczenia użytkownika, w sposób intuicyjny prowadząc go przez proces logowania i filtrowania poszczególnych zagadnień. Wyodrębnione sekcje, poświęcone zbiorom nutowym i ikonograficznym, pomagają w łatwiejszy i bardziej przystępny sposób przeglądać poszczególne zasoby. Na odświeżonej stronie nie zabrakło też sekcji poświęconej aktualnościom. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych i nowości, a także do dokonywania darmowej rejestracji na https://polskabibliotekamuzyczna.pl/register/
Więcej:
Facebook: https://www.facebook.com/PWMEdition
Instagram: https://www.instagram.com/polskabibliotekamuzyczna.pl/
Twitter: https://twitter.com/PWMedition
YouTube: https://www.youtube.com/user/PWMEdition
Portal www.polskabibliotekamuzyczna.pl powstał w ramach projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najczęściej czytane:
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.