Aktualności
Nowa odsłona Polskiej Biblioteki Muzycznej już dostępna!
2023-04-03
Trwający nieprzerwanie od 2014 r. proces digitalizacji obszernych zbiorów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wprowadza legendarną Encyklopedię Muzyczną PWM w wersji online! Od teraz dostępną na stronie polskabibliotekamuzyczna.pl. To nie jedyna nowość, którą Oficyna przygotowała w ramach projektu Polska Biblioteka Muzyczna.
Uruchomiony w 2019 r. portal idzie z duchem czasu, przechodząc szereg zmian i dopasowując się do użytkowników. Nowa odsłona PBM to nie tylko odświeżona szata graficzna projektu. Już dziś, wszystkie osoby korzystające z portalu, a także te, które dopiero do niego zajrzą, mogą korzystać z wprowadzonych udogodnień.. Nowe usprawnienia mają na celu poprawić jakość poruszania się po wirtualnej Bibliotece, oferując przyjazne użytkownikowi środowisko. Serwis online w sposób intuicyjny został podzielony na sekcje, wśród których swoje osobne miejsce znalazła Encyklopedia Muzyczna online.
Spektakularna i ponadczasowa
Encyklopedia Muzyczna PWM jest jednym z kluczowych projektów wydawniczych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i jednocześnie najważniejszym polskim źródłem wiedzy o muzyce. Prace nad nią rozpoczęto w latach 70. XX w. i kontynuowano przez 4 dekady, angażując przez 4 dekady ponad 1000 specjalistów. W swojej koncepcji i rozmachu stanowiła fenomen światowej leksykografii muzycznej, będąc wzorem dla innych tego typu wydawnictw na wszystkich kontynentach. Polscy badacze nie tylko przygotowali obszerne hasła biograficzne kompozytorów, ale także uwzględnili szeroki kontekst powstania dzieł muzycznych, włączając do Encyklopedii hasła związane z przedstawicielami innych sztuk i dziedzin humanistyki. Encyklopedia Muzyczna PWM jest niekwestionowanym źródłem wiedzy dla kolejnych pokoleń. Do dziś służy wszystkim zainteresowanym muzyką zarówno w celach naukowych, jak i hobbystycznych.
Ze względu na postęp prac badawczych od czasu wydruku poszczególnych tomów, redakcja PWM we współpracy z autorami podjęła się skrupulatnej weryfikacji i systematycznej aktualizacji haseł wymagających uzupełnienia.
Biografie z 17 tomów dostępne online
Na pierwotną, papierową wersję części biograficznej Encyklopedii składa się 12 tomów, 2 suplementy i 5 tomów specjalnych. To w sumie 6000 szczegółowo opracowanych stron, wypełnionych specjalistyczną wiedzą. Do końca projektu udostępnionych online zostanie 3500 hase, do których dostęp będą mieli zalogowani użytkownicy portalu PBM. Wśród nich znajdują się nazwiska polskie oraz zagraniczne – zarówno te powszechnie znane, jak i te mniej rozpoznawalne. By sięgnąć do związanych z nimi nieoczywistych historii, wystarczy dokonać rejestracji na portalu polskabibliotekamuzyczna.pl. Wszystkie zdigitalizowane w PBM zbiory są dostępne bezpłatnie.
Nowa odsłona PBM, większe możliwości
Nowa odsłona Polskiej Biblioteki Muzycznej poprawia doświadczenia użytkownika, w sposób intuicyjny prowadząc go przez proces logowania i filtrowania poszczególnych zagadnień. Wyodrębnione sekcje, poświęcone zbiorom nutowym i ikonograficznym, pomagają w łatwiejszy i bardziej przystępny sposób przeglądać poszczególne zasoby. Na odświeżonej stronie nie zabrakło też sekcji poświęconej aktualnościom. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych i nowości, a także do dokonywania darmowej rejestracji na https://polskabibliotekamuzyczna.pl/register/
Więcej:
Facebook: https://www.facebook.com/PWMEdition
Instagram: https://www.instagram.com/polskabibliotekamuzyczna.pl/
Twitter: https://twitter.com/PWMedition
YouTube: https://www.youtube.com/user/PWMEdition
Portal www.polskabibliotekamuzyczna.pl powstał w ramach projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najczęściej czytane:
Sylwetka Mieczysława Wajnberga umyka szerokiej opinii publicznej. Przez lata pomijany i niedoceniany, prawdziwy sukces osiągnął dopiero po śmierci, wpisując się na stałe w repertuary filharmonii i teatrów operowych na całym świecie. Jego burzliwe losy przybliża czytelnikom muzykolożka Danuta Gwizdalanka w najnowszej książce z serii Małe Monografie pt. Wajnberg.
XIX Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa, który rozpocznie się w Tychach 20 października, będzie wielkim świętem muzyki na najwyższym poziomie artystycznym i o wyjątkowym rozmachu. To wyjątkowa okazja, by odkryć nieznane oblicza gitary, ukazane w nowych utworach współczesnych kompozytorów, a także w nietypowych konfiguracjach instrumentalnych.
Zestawienie utworów przeznaczonych na ten instrument, które łączą naszą Oficynę ze Śląską Jesienią Gitarową przygotował dla nas Marek Nosal – gitarzysta i pedagog, od 2015 roku dyrektor artystyczny tego Festiwalu oraz Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach. Wśród rekomendacji znajdziecie zarówno utwory, które już w przyszłym tygodniu zabrzmią na Śląsku, jak i propozycje pedagogiczne, po które warto sięgnąć.
Wybitna sopranistka wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Widzowie zobaczą Olgę Pasiecznik w dwóch odsłonach – jako śpiewaczkę podczas recitalu pieśni ukraińskich i polskich oraz jako współautorkę wywiadu rzeki Bez makijażu w rozmowie z Agatą Kwiecińską. A to wszystko już w najbliższy poniedziałek.
Polska staje się areną międzynarodowej debaty na temat wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w badaniach muzykologicznych.
W dniach 23–25 października 2024 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie organizuje Pierwszą Międzynarodową Konferencję „Digital Musicology”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami usprawniającymi prowadzenie projektów badawczych.
Gitara klasyczna to jeden z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszy) instrument wybierany na pierwszym poziomie kształcenia w polskich szkołach muzycznych. Po jej odmiany – gitarę akustyczną i elektryczną – chętnie i często sięgają także muzycy-amatorzy.
Wojciech Gurgul, gitarzysta, badacz, pedagog, a w latach 2014–2017 redaktor naczelny kwartalnika miłośników gitary klasycznej „Sześć Strun Świata” przygotował wybór utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które – jego zdaniem – warto sięgnąć, grając na gitarze.
„Wszystko, co brzmi, co jest dźwiękiem, może stać się muzyką” – mówi w wywiadzie z Michałem Mendykiem Krzysztof Knittel.
Czy zgadzasz się z tym zdaniem? Uzasadnij swoją wypowiedź w minimum czterech zdaniach. Najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzimy książką z autografami Krzysztofa Knittla i Michała Mendyka.
Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.
Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.
Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.
Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.