PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nowa odsłona Polskiej Biblioteki Muzycznej już dostępna!

2023-04-03

Trwający nieprzerwanie od 2014 r. proces digitalizacji obszernych zbiorów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wprowadza legendarną Encyklopedię Muzyczną PWM w wersji online! Od teraz dostępną na stronie polskabibliotekamuzyczna.pl. To nie jedyna nowość, którą Oficyna przygotowała w ramach projektu Polska Biblioteka Muzyczna.

 

 

 

Uruchomiony w 2019 r. portal idzie z duchem czasu, przechodząc szereg zmian i dopasowując się do użytkowników. Nowa odsłona PBM to nie tylko odświeżona szata graficzna projektu. Już dziś, wszystkie osoby korzystające z portalu, a także te, które dopiero do niego zajrzą, mogą korzystać z wprowadzonych udogodnień.. Nowe usprawnienia mają na celu poprawić jakość poruszania się po wirtualnej Bibliotece, oferując przyjazne użytkownikowi środowisko. Serwis online w sposób intuicyjny został podzielony na sekcje, wśród których swoje osobne miejsce znalazła Encyklopedia Muzyczna online.

 

Spektakularna i ponadczasowa


Encyklopedia Muzyczna PWM jest jednym z kluczowych projektów wydawniczych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i jednocześnie najważniejszym polskim źródłem wiedzy o muzyce. Prace nad nią rozpoczęto w latach 70. XX w. i kontynuowano przez 4 dekady, angażując przez 4 dekady ponad 1000 specjalistów. W swojej koncepcji i rozmachu stanowiła fenomen światowej leksykografii muzycznej, będąc wzorem dla innych tego typu wydawnictw na wszystkich kontynentach. Polscy badacze nie tylko przygotowali obszerne hasła biograficzne kompozytorów, ale także uwzględnili szeroki kontekst powstania dzieł muzycznych, włączając do Encyklopedii hasła związane z przedstawicielami innych sztuk i dziedzin humanistyki. Encyklopedia Muzyczna PWM jest niekwestionowanym źródłem wiedzy dla kolejnych pokoleń. Do dziś służy wszystkim zainteresowanym muzyką zarówno w celach naukowych, jak i hobbystycznych.
Ze względu na postęp prac badawczych od czasu wydruku poszczególnych tomów, redakcja PWM we współpracy z autorami podjęła się skrupulatnej weryfikacji i systematycznej aktualizacji haseł wymagających uzupełnienia.

 

 

Biografie z 17 tomów dostępne online


Na pierwotną, papierową wersję części biograficznej Encyklopedii składa się 12 tomów, 2 suplementy i 5 tomów specjalnych. To w sumie 6000 szczegółowo opracowanych stron, wypełnionych specjalistyczną wiedzą. Do końca projektu udostępnionych online zostanie 3500 hase, do których dostęp będą mieli zalogowani użytkownicy portalu PBM. Wśród nich znajdują się nazwiska polskie oraz zagraniczne – zarówno te powszechnie znane, jak i te mniej rozpoznawalne. By sięgnąć do związanych z nimi nieoczywistych historii, wystarczy dokonać rejestracji na portalu polskabibliotekamuzyczna.pl. Wszystkie zdigitalizowane w PBM zbiory są dostępne bezpłatnie.

 

 

Nowa odsłona PBM, większe możliwości


Nowa odsłona Polskiej Biblioteki Muzycznej poprawia doświadczenia użytkownika, w sposób intuicyjny prowadząc go przez proces logowania i filtrowania poszczególnych zagadnień. Wyodrębnione sekcje, poświęcone zbiorom nutowym i ikonograficznym, pomagają w łatwiejszy i bardziej przystępny sposób przeglądać poszczególne zasoby. Na odświeżonej stronie nie zabrakło też sekcji poświęconej aktualnościom. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych i nowości, a także do dokonywania darmowej rejestracji na https://polskabibliotekamuzyczna.pl/register/

Więcej:


Facebook: https://www.facebook.com/PWMEdition
Instagram: https://www.instagram.com/polskabibliotekamuzyczna.pl/
Twitter: https://twitter.com/PWMedition
YouTube: https://www.youtube.com/user/PWMEdition



Portal www.polskabibliotekamuzyczna.pl powstał w ramach projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.