Aktualności
Fragmenty „Ja, Şeküre” Aleksandra Nowaka zabrzmią po raz pierwszy na Malta Festival Poznań
2023-06-27
Muzyka wokalno-instrumentalna zajmuje szczególnie eksponowane miejsce w twórczości Aleksandra Nowaka. Do oper z librettami Olgi Tokarczuk i Szczepana Twardocha dołącza nowe dzieło – tym razem na podstawie powieści Nazywam się czerwień Orhana Pamuka, zdobywcy literackiej Nagrody Nobla w 2006 roku. 29 czerwca podczas Malta Festival Poznań po raz pierwszy zostanie zaprezentowane libretto i muzyczne fragmenty Ja, Şeküre. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Aleksander Nowak napisał Ja, Şeküre na zamówienie Malta Festival Poznań. To koprodukcja z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Nowak zajął się nie tylko muzyką, ale też słowem – napisał libretto bazując na najpopularniejszej powieści Pamuka. Wplótł w nie także cytaty miłosnej poezji perskiej oraz tekst tradycyjnej pieśni staropolskiej o śmierci, XV-wiecznej Skargi umierającego w przekazie płockim.
29 czerwca po raz pierwszy zabrzmią fragmenty muzyczne dzieła, a libretto przeczyta jeden z najbardziej cenionych polskich aktorów, laureat Orłów, Złotego Lwa i Złotej Kaczki – Andrzej Chyra.
„Pamuk napisał rzecz na wskroś operową. Jest tajemnica, jest miłość, jest śmierć, jest zemsta. Jest nawet podglądanie przez dziurę w ścianie”, komentuje Nowak na swoim blogu. „Libretto jest mozaiką / konstelacją scen i opowieści, które stopniowo układają się w historię młodej kobiety usiłującej odnaleźć własną drogę i ułożyć sobie życie w silnie skonwencjonalizowanym świecie. Historia jest wielowątkowa i niejednoznaczna; wyłania się z dialogów, monologów, oraz opowieści o księżniczkach, ich adoratorach i perypetiach na drodze do szczęścia”, dodaje.
Termin wydarzenia jest nieprzypadkowy – koncert odbędzie się w dniu uroczystości nadania Orhanowi Pamukowi tytułu doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują wejściówki dostępne do pobrania. Start 29 czerwca o godz. 19:00 w Auli UAM w Poznaniu.
Najczęściej czytane:
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.