PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

FRYDERYKI 2024: 5 NOMINACJI DLA ANAKLASIS!

2024-02-21

Trzy albumy wydawnictwa ANAKLASIS powalczą w tym roku o Fryderyka w czterech kategoriach. To kolejny rok, kiedy możemy pochwalić się nominacjami do najważniejszej nagrody fonograficznej w Polsce.

 

 



AGATA ZUBEL, MAJA KLECZEWSKA – ORESTEJA (ANA 025)

Krwawe zbrodnie, rodzinne dramaty i siła przeznaczenia – ponadczasowa twórczość antycznych dramatopisarzy do dziś porusza odbiorców i jest inspiracją dla współczesnych artystów. "Oresteja" Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej. Podobnie, jak w antycznym dramacie ogromną rolę w dziele Zubel odgrywa chór. To właśnie między innymi w kategorii „Album Roku: Muzyka Chóralna” to wydawnictwo zostało nominowane do nagrody Akademii Fonograficznej. Na płycie oprócz Chóru Polskiego Radia pod batutą Szymona Wyrzykowskiego usłyszeć można m.in. Danutę Stenkę i znakomitych solistów: Annę Zawiszę, Michała Sławeckiego i Tomasza Piluchowskiego.

 


ALEKSANDER NOWAK, RADEK RAK – BAŚŃ O SERCU. FAVOLA IN MUSICA (ANA 029)

To nie jedyne wyróżnienie dla czarnej serii ANAKLASIS. W kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa" po raz kolejny nominowany został Aleksander Nowak, dwukrotny laureat Fryderyka. Tym razem do rywalizacji stanie krążek BAŚŃ O SERCU. FAVOLA IN MUSICA (ANA 029). Libretto na podstawie nagrodzonej Nike powieści „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” napisał Radek Rak. To oniryczna opowieść o przywódcy krwawej rabacji galicyjskiej, która jest jednocześnie uniwersalnym mitem o wolności i tożsamości. Wśród wykonawców: Adam Strug, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz Hubert Zemler (perkusja) i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod kierunkiem Marka Mosia. Oba albumy powalczą o Fryderyka również w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.



 


ELŻBIETA SIKORA – CONCERTOS (ANA 024)

Nominację zyskał także album z niebieskiej serii ANAKLASIS, będący kompozytorskim emploi Elżbiety Sikory. Płyta CONCERTOS, na którą składają się trzy wyjątkowe utwory kompozytorki: Koncert skrzypcowy nr 1, Koncert organowy oraz Koncert fortepianowy został dostrzeżony w kategorii „Album Roku: Muzyka Koncertująca”. W nagraniach tej pozycji udział wzięli wybitny wykonawcy: skrzypek Linus Roth, NOSPR pod dyrekcją José Maria Florência, organistka Mari Fukumoto, NFM Filharmonia Wrocławska, którą zadyrygował Pascal Rophé oraz pianista Adam Kośmieja, któremu na płycie towarzyszy Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki.





To kolejny rok z rzędu, kiedy wydawnictwa firmowane marką ANAKLASIS zostają dostrzeżone przez polskie środowisko muzyczne. Czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie.

Na albumach nominowanych do tegorocznej nagrody Fryderyk znalazła się również twórczość kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym: Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego i Romualda Twardowskiego.

Wszystkim nominowanym gratulujemy, a laureatów poznamy podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej pod koniec kwietnia.


Z pełną listą nominowanych można zapoznać się na stronie Akademii Fonograficznej.



ANAKLASIS z nagrodą „Fryderyk”. Zobacz:

Fryderyki 2023

Fryderyki 2022

Fryderyki 2021

Fryderyki 2020


#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS!

Najczęściej czytane:

Wybitna koreańska skrzypaczka Bomsori Kim ambasadorką twórczości Grażyny Bacewicz

Występuje na najsłynniejszych estradach muzycznych: nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Center, Concertgebouw w Amsterdamie, na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall czy wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus. W lutym 2021 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym Deutsche Grammophon. Od tego roku Bomsori Kim nosi zaszczytny tytuł ambasadorki twórczości Grażyny Bacewicz, na całym świecie bowiem wykonuje i promuje muzykę tej najważniejszej polskiej kompozytorki.

Konkurs Kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem. Termin nadsyłania prac: 1 kwietnia 2025 roku

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) Ceta.Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 r. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.

Chopin okiem Iwaszkiewicza. Słynna biografia na nowo

70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: SŁAWOMIR KUPCZAK i jego #BiurkoKompozytora

W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.

Muzyczne spotkania PWM. Bądźmy bliżej siebie

Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Wydarzenia edukacyjne podczas muzycznych spotkań na 80-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców. 

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.