PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

FRYDERYKI 2024: 5 NOMINACJI DLA ANAKLASIS!

2024-02-21

Trzy albumy wydawnictwa ANAKLASIS powalczą w tym roku o Fryderyka w czterech kategoriach. To kolejny rok, kiedy możemy pochwalić się nominacjami do najważniejszej nagrody fonograficznej w Polsce.

 

 



AGATA ZUBEL, MAJA KLECZEWSKA – ORESTEJA (ANA 025)

Krwawe zbrodnie, rodzinne dramaty i siła przeznaczenia – ponadczasowa twórczość antycznych dramatopisarzy do dziś porusza odbiorców i jest inspiracją dla współczesnych artystów. "Oresteja" Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej. Podobnie, jak w antycznym dramacie ogromną rolę w dziele Zubel odgrywa chór. To właśnie między innymi w kategorii „Album Roku: Muzyka Chóralna” to wydawnictwo zostało nominowane do nagrody Akademii Fonograficznej. Na płycie oprócz Chóru Polskiego Radia pod batutą Szymona Wyrzykowskiego usłyszeć można m.in. Danutę Stenkę i znakomitych solistów: Annę Zawiszę, Michała Sławeckiego i Tomasza Piluchowskiego.

 


ALEKSANDER NOWAK, RADEK RAK – BAŚŃ O SERCU. FAVOLA IN MUSICA (ANA 029)

To nie jedyne wyróżnienie dla czarnej serii ANAKLASIS. W kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa" po raz kolejny nominowany został Aleksander Nowak, dwukrotny laureat Fryderyka. Tym razem do rywalizacji stanie krążek BAŚŃ O SERCU. FAVOLA IN MUSICA (ANA 029). Libretto na podstawie nagrodzonej Nike powieści „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” napisał Radek Rak. To oniryczna opowieść o przywódcy krwawej rabacji galicyjskiej, która jest jednocześnie uniwersalnym mitem o wolności i tożsamości. Wśród wykonawców: Adam Strug, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz Hubert Zemler (perkusja) i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod kierunkiem Marka Mosia. Oba albumy powalczą o Fryderyka również w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.



 


ELŻBIETA SIKORA – CONCERTOS (ANA 024)

Nominację zyskał także album z niebieskiej serii ANAKLASIS, będący kompozytorskim emploi Elżbiety Sikory. Płyta CONCERTOS, na którą składają się trzy wyjątkowe utwory kompozytorki: Koncert skrzypcowy nr 1, Koncert organowy oraz Koncert fortepianowy został dostrzeżony w kategorii „Album Roku: Muzyka Koncertująca”. W nagraniach tej pozycji udział wzięli wybitny wykonawcy: skrzypek Linus Roth, NOSPR pod dyrekcją José Maria Florência, organistka Mari Fukumoto, NFM Filharmonia Wrocławska, którą zadyrygował Pascal Rophé oraz pianista Adam Kośmieja, któremu na płycie towarzyszy Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki.





To kolejny rok z rzędu, kiedy wydawnictwa firmowane marką ANAKLASIS zostają dostrzeżone przez polskie środowisko muzyczne. Czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie.

Na albumach nominowanych do tegorocznej nagrody Fryderyk znalazła się również twórczość kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym: Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego i Romualda Twardowskiego.

Wszystkim nominowanym gratulujemy, a laureatów poznamy podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej pod koniec kwietnia.


Z pełną listą nominowanych można zapoznać się na stronie Akademii Fonograficznej.



ANAKLASIS z nagrodą „Fryderyk”. Zobacz:

Fryderyki 2023

Fryderyki 2022

Fryderyki 2021

Fryderyki 2020


#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS!

Najczęściej czytane:

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.