PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

FRYDERYKI 2024: 5 NOMINACJI DLA ANAKLASIS!

2024-02-21

Trzy albumy wydawnictwa ANAKLASIS powalczą w tym roku o Fryderyka w czterech kategoriach. To kolejny rok, kiedy możemy pochwalić się nominacjami do najważniejszej nagrody fonograficznej w Polsce.

 

 



AGATA ZUBEL, MAJA KLECZEWSKA – ORESTEJA (ANA 025)

Krwawe zbrodnie, rodzinne dramaty i siła przeznaczenia – ponadczasowa twórczość antycznych dramatopisarzy do dziś porusza odbiorców i jest inspiracją dla współczesnych artystów. "Oresteja" Ajschylosa stała się podstawą dramatopery Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej. Podobnie, jak w antycznym dramacie ogromną rolę w dziele Zubel odgrywa chór. To właśnie między innymi w kategorii „Album Roku: Muzyka Chóralna” to wydawnictwo zostało nominowane do nagrody Akademii Fonograficznej. Na płycie oprócz Chóru Polskiego Radia pod batutą Szymona Wyrzykowskiego usłyszeć można m.in. Danutę Stenkę i znakomitych solistów: Annę Zawiszę, Michała Sławeckiego i Tomasza Piluchowskiego.

 


ALEKSANDER NOWAK, RADEK RAK – BAŚŃ O SERCU. FAVOLA IN MUSICA (ANA 029)

To nie jedyne wyróżnienie dla czarnej serii ANAKLASIS. W kategorii "Album Roku: Muzyka Oratoryjna i Operowa" po raz kolejny nominowany został Aleksander Nowak, dwukrotny laureat Fryderyka. Tym razem do rywalizacji stanie krążek BAŚŃ O SERCU. FAVOLA IN MUSICA (ANA 029). Libretto na podstawie nagrodzonej Nike powieści „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” napisał Radek Rak. To oniryczna opowieść o przywódcy krwawej rabacji galicyjskiej, która jest jednocześnie uniwersalnym mitem o wolności i tożsamości. Wśród wykonawców: Adam Strug, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz Hubert Zemler (perkusja) i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod kierunkiem Marka Mosia. Oba albumy powalczą o Fryderyka również w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.



 


ELŻBIETA SIKORA – CONCERTOS (ANA 024)

Nominację zyskał także album z niebieskiej serii ANAKLASIS, będący kompozytorskim emploi Elżbiety Sikory. Płyta CONCERTOS, na którą składają się trzy wyjątkowe utwory kompozytorki: Koncert skrzypcowy nr 1, Koncert organowy oraz Koncert fortepianowy został dostrzeżony w kategorii „Album Roku: Muzyka Koncertująca”. W nagraniach tej pozycji udział wzięli wybitny wykonawcy: skrzypek Linus Roth, NOSPR pod dyrekcją José Maria Florência, organistka Mari Fukumoto, NFM Filharmonia Wrocławska, którą zadyrygował Pascal Rophé oraz pianista Adam Kośmieja, któremu na płycie towarzyszy Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki.





To kolejny rok z rzędu, kiedy wydawnictwa firmowane marką ANAKLASIS zostają dostrzeżone przez polskie środowisko muzyczne. Czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie.

Na albumach nominowanych do tegorocznej nagrody Fryderyk znalazła się również twórczość kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym: Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego i Romualda Twardowskiego.

Wszystkim nominowanym gratulujemy, a laureatów poznamy podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej pod koniec kwietnia.


Z pełną listą nominowanych można zapoznać się na stronie Akademii Fonograficznej.



ANAKLASIS z nagrodą „Fryderyk”. Zobacz:

Fryderyki 2023

Fryderyki 2022

Fryderyki 2021

Fryderyki 2020


#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS!

Najczęściej czytane:

TADEUSZ BAIRD SYMFONICZNIE. Premiera albumu SYMPHONIES (ANA 038) już 26 lipca, w rocznicę urodzin kompozytora

Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych. 

Wieniawski – między fan fiction a Legendą. Historia pewnego utworu

To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?

Słuchaj „Króla Narcyza” w Audiotece!

Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym. 

„Odkryjemy miłość nieznaną” — najpiękniejsze piosenki Alicji Majewskiej

Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.