Aktualności
Święto miłośników instrumentów dętych w Radomiu
2024-03-14
W piątek 15 marca rozpocznie się wielkie święto dla miłośników eufonium i saxhornu, werbla, czy buławy. Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu (15-17 marca) zgromadzi w jednym miejscu muzyków, dyrygentów i orkiestry, po to, by wymieniać się doświadczeniami, doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać szeroko ujętą w programie wiedzę teoretyczną.
Tematy konferencji dotyczyć będą organizowania, finansowania i prowadzenia orkiestr, osobistego rozwoju dyrygentów oraz muzyków, a także tworzenia społeczności orkiestr i platformy współpracy. Zgodnie z podtytułem wydarzenia – „Klinika Orkiestr Dętych”, uczestnicy zażyją pigułkę wiedzy o instrumentoznawstwie, poznają zalecenia dla wszystkich dęciaków w zakresie oddechu i zadęcia oraz poczują znaczenie pulsu i koordynacji ruchowej podczas gry na instrumencie. Wiedza zostanie przepisana jednak nie w formie recepty, a warsztatów, seminarium, wykładów i paneli dyskusyjnych. Ponadto odbędą się prezentacje instrumentów i akcesoriów muzycznych, koncerty oraz spotkania sieciujące. Wśród zaproszonych gości będzie można spotkać wykładowców z Polski, Japonii, Tajlandii, czy Kanady.
Wydarzenie podsumuje w niedzielę, 17 marca koncert finałowy z udziałem Orkiestry Dętej „Pruszkowianka” pod dyrekcją Adama Malcherka oraz Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej GRANDIOSO pod dyrekcją Dariusza Krajewskiego, pomysłodawcy przedsięwzięcia i prezesa Stowarzyszenia Polskie Orkiestry Dęte. W programie zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Michała Lorenca oraz Piotra Flisa wydane przez naszą Oficynę w serii „Biblioteka Orkiestr Dętych”.
Seria ta nawiązuje do cyklu zapoczątkowanego w latach 50. W jej skład wchodzą opracowania, aranżacje, a także nowe kompozycje na orkiestry dęte oraz dęte zespoły kameralne. W szerokiej ofercie znajdują się zarówno opracowania muzyki filmowej, klasycznej, jak i rozrywkowej, a także marsze paradne i utwory okazjonalne, które wydawane są w formie przystosowanej do wykonania defiladowego lub przemarszu. Opracowania i aranżacje serii BOD mogą wzbogacić repertuar zarówno zespołów amatorskich, półzawodowych, jak i zawodowych, działających przy gminach, ośrodkach kultury, parafiach czy szkołach muzycznych. Materiały można zakupić w wersji drukowanej lub elektronicznej (pdf do pobrania i samodzielnego wydruku).
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Szczegółowy program znajduje się na stronie Ogólnopolskiej Konferencji Orkiestr Dętych.
Najczęściej czytane:
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego?
Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.
#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.