PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

"Zacznij od Bacha" i inne najpiękniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego już w sprzedaży!

2024-06-24

Utwory Zbigniewa Wodeckiego stały się standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Wielka w tym zasługa jego talentu kompozytorskiego – był bowiem nie tylko ich wykonawcą, ale i kompozytorem. Od 24 czerwca śpiewanie i granie jego piosenek w domu, dla przyjemności staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

 

Wodecki zrezygnował z dobrze zapowiadającej się kariery skrzypka solisty w filharmoniach i renomowanych orkiestrach, by nagrywać piosenki, które wyprzedzały polską muzykę rozrywkową co najmniej o dekadę. Już jako nastolatek związał się z Piwnicą Pod Baranami, grał w zespole Anawa, a w trasach koncertowych z Ewą Demarczyk podbijał Europę. Inspirował się amerykańskim jazzem, śpiewem Nata King Cole’a, muzyką Franka Sinatry i Burta Bucharacha, marząc jednocześnie, by kiedyś wystąpić jako solista z big-bandem. Z powodzeniem połączył grę trębacza rozrywkowego z doświadczeniem i fasonem skrzypka klasycznego, wplatając w swój estradowy program zarówno jazz, jak i muzykę poważną. Pomiędzy projektami muzycznymi dał się poznać jako elegancki juror z telewizji oraz showman w popularnych programach, który ze swadą wplatał między muzykę dowcipy i liczne anegdoty. Trudno o drugą postać w Polsce o podobnej charyzmie scenicznej.

 Publikacja przedstawia 20 utworów, które rodziły się w kameralnych warunkach, zazwyczaj wśród przyjaciół niż na zamówienie. Wśród nich znajdują się piosenki nagrane na debiutanckiej płycie z 1976 roku, które z wielkim sukcesem, zwieńczonym dwiema statuetkami Fryderyka powróciły na estradę dzięki współpracy Wodeckiego z zespołem Mitch & Mitch (m.in. Rzuć to wszystko, co złe, Panny mego dziadka, Ballada o Jasiu i Małgosi), a także te, które inspirują i łączą kolejne pokolenia m.in. w projekcie Wodecki/Pater, czy singlach Baranovskiego oraz polsko-francuskiego zespołu BEMY (Lubię wracać, tam gdzie byłem, czy Nad wszystko uśmiech twój). W zbiorze nie brakuje także największych przebojów, obecnych na festiwalu Wodecki Twist, jak Izolda, Opowiadaj mi tak, Zacznij od Bacha, czy Z Tobą chcę oglądać świat. W publikacji znajdziemy też piosenkę Chwytaj dzień, promującą album „Dobrze, że jesteś”, który powstał na kanwie niedokończonych utworów Zbigniewa Wodeckiego.


Aranżacje piosenek w opracowaniu na głos, fortepian i gitarę przygotował z dużą dozą wyobraźni i elegancji Krzysztof Herdzin – ceniony przez Wodeckiego pianista, kompozytor i producent muzyczny kilkudziesięciu albumów polskich wokalistów, m.in. Ireny Santor, Edyty Geppert, Katarzyny Groniec, Anny Serafińskiej czy Anny Marii Jopek. Autorką ilustracji na okładce jest Agata „Endo” Nowicka, najlepsza młoda polska ilustratorka według rankingu magazynu Press z 2011 roku, której prace opublikowały tak prestiżowe tytuły, jak New York Times Magazine i The New Yorker.


Publikacja powstała pod patronatem Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego. Zbiór ten rozpoczyna nową serię Polskiego Wydawnictwa Muzycznego pt. Klasycy polskiej piosenki, zawierającą opracowania muzyki rozrywkowej dla pianistów, wokalistów i gitarzystów. Nuty można zakupić w księgarni stacjonarnej PWM, w sklepie internetowym oraz w księgarniach muzycznych.


 

Najczęściej czytane:

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

Grażyna Bacewicz o sobie samej. Poznaj literacką twórczość kompozytorki

Dlaczego czołowa polska artystka XX wieku nie cierpiała radioodbiorników? Czy uważała, że kompozytorka może mieć dzieci? Co myślała o sobie i o otaczającym ją świecie? Życie w słowach i obrazach to najnowsza propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w której odnaleźć można niepublikowaną dotąd prozę Grażyny Bacewicz. To spojrzenie na kompozytorkę z unikatowej perspektywy – jej własnymi oczami.

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki

Mateusz Konopka, pedagog i puzonista, na stałe związany z Filharmonią Śląska im. H. M. Góreckiego, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara, współpracujący m.in. z takimi renomowanymi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, przygotował dla nas rekomendacje pięciu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które warto sięgnąć, grając na puzonie.

 

Wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, lecz również m.in. kompozycje Kazimierza Serockiego, które każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze oraz utwory, które weszły do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

Konkurs "Twoja ulubiona piosenka Zbigniewa Wodeckiego"

Zapraszamy Was do zabawy! Napisz, która piosenka Zbigniewa Wodeckiego gości w Twoim sercu i dlaczego tak się stało. Śledź naszą stronę na Facebooku i wygraj premierową publikację "Piosenki" Zbigniewa Wodeckiego. 

"Zacznij od Bacha" i inne najpiękniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego już w sprzedaży!

Utwory Zbigniewa Wodeckiego stały się standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Wielka w tym zasługa jego talentu kompozytorskiego – był bowiem nie tylko ich wykonawcą, ale i kompozytorem. Od 24 czerwca śpiewanie i granie jego piosenek w domu, dla przyjemności staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.