Aktualności
Grażyna Bacewicz o sobie samej. Poznaj literacką twórczość kompozytorki
2024-07-03
Dlaczego czołowa polska artystka XX wieku nie cierpiała radioodbiorników? Czy uważała, że kompozytorka może mieć dzieci? Co myślała o sobie i o otaczającym ją świecie? Życie w słowach i obrazach to najnowsza propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w której odnaleźć można niepublikowaną dotąd prozę Grażyny Bacewicz. To spojrzenie na kompozytorkę z unikatowej perspektywy – jej własnymi oczami.
Życie w słowach i obrazach to tytuł niezwykle trafny, bowiem historia Grażyny Bacewicz pokazana jest poprzez listy, opowiadania i wspomnienia (słowa), oraz bogato ilustrujące tekst zdjęcia z rodzinnych zbiorów (obrazy). Narracja biograficzna jedynie kreśli ramy i uzupełnia potrzebne konteksty. Na pierwszym planie pozostaje jednak twórczość literacka Bacewicz, z którą czytelnicy mieli okazję zapoznać się dzięki wydanej w 2019 roku powieści kryminalnej „Sidła”. Wyboru zdjęć i tekstów Grażyny Bacewicz, które znalazły się w publikacji, dokonała Alina Biernacka, córka kompozytorki. Opracowania i stworzenia uzupełnień biograficznych podjęli się – wnuczka Bacewicz – Joanna Sendłak oraz Jerzy Pluta.
Bacewicz pisała z humorem, dystansem i pewną dozą zadziorności. Jej teksty, pozbawione zadęcia czy patosu, czyta się z prawdziwą przyjemnością, a barwne anegdoty sprawiają, że przy lekturze nie sposób się nie uśmiechnąć. Poruszające listy do męża i rodziny stanowią kronikę licznych zmian zachodzących w jej życiu. Dzięki nim można śledzić kolejne etapy – okres narzeczeński, dramat drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego, wreszcie trudy egzystencji w powojennym kraju.
Lektura pozwala obserwować kompozytorkę jej własnymi oczami. Jaka była? Co ceniła w życiu? Jak wyglądały jej relacje – z mężem, rodziną, kolegami po fachu. Jak radziła sobie z łączeniem codziennych obowiązków? Sama o sobie pisała:
Natura – darząc mnie łaskawie zdolnościami kompozytorskimi – wyposażyła dodatkowo w coś, co pozwala na kultywowanie tych zdolności. Posiadam mianowicie maleńki, niewidoczny motorek, dzięki któremu w dziesięć minut robię to, co inni w godzinę; dzięki niemu też, zamiast chodzić, biegam, potrafię piętnaście listów napisać w pół godziny, nawet puls bije mi dużo szybciej niż innym, a i urodziłam się w siódmym miesiącu.
Fragment książki
Życie w słowach i obrazach to lektura wyborna. Wydana w klasycznym stylu książka, obita została płótnem i opatrzona złoceniami. Z pewnością stanie się gratką dla wszystkich koneserów pięknie oprawionych tomów, którzy cenią staranność i dbałość o detale.
Premierową książkę można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.sklep.pl empik.com, alenuty.pl, liber.pl, oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju. Więcej na: FACEBOOK, INSTAGRAM, X
Najczęściej czytane:
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego?
Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.
#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.
Katowice ponownie staną się centrum polskiej muzyki współczesnej. 11. Festiwal Prawykonań, który odbędzie się w dniach 14-16 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, będzie okazją do wyjątkowych odkryć – tych najnowszych, ale także tych, które na swój czas musiały poczekać. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.