PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

2024-07-16

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

 

W konkursie nadesłane zostało ponad 30 anonimowych zgłoszeń. Wyłoniona laureatka, Magdalena Majewska, zachwyciła jury próbką swojego pióra, a werdykt był jednogłośny. Znakiem rozpoznawczym autorki jest lekki i obrazowy język, plastyczne opisy, a także umiejętność budowania literackiego portretu – w osobisty, wręcz intymny sposób. Po przeczytaniu książki pozostaje nieodparte wrażenie, jakby znało się kompozytora osobiście. A co o nim wiemy?

 

Innowator, prekursor, wizjoner – człowiek jedyny w swoim rodzaju

Ignacy Jan Paderewski to postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz niepodległościowy. Jako dziecko marzył, żeby stać się „kimś” i uratować ojczyznę. To marzenie spełnił. Dzięki zdolnościom i tytanicznej pracy został pianistą uwielbianym na wszystkich kontynentach, najlepiej zarabiającym w historii idolem, gwiazdą, celebrytą. Swoją mocną pozycję wykorzystał w osobistej walce o polską niepodległość.

 



Paderewski to książka, od której trudno się oderwać. Narracja prowadzona jest jak w dobrym kryminale – autorka po kolei odkrywa kolejne oblicza Paderewskiego, koncentrując się na rozmaitych aspektach jego działalności: artystycznej i politycznej. Choć książka wydana została w kieszonkowym rozmiarze, Majewska zgrabnie wypełniła ją mnóstwem detali z życia kompozytora. Zasięgnęła przy tym opinii specjalistów, badaczy, muzyków, dyrygentów, dzięki czemu opowieść uzupełniona została o różne perspektywy.


Ignacy Jan Paderewski, który wyłonił się z publikacji to człowiek bliski czytelnikowi. Oprócz muzycznej i politycznej strony, objawił się jako miłośnik przyrody (a w szczególności drzew), pasjonat, nieszczędzący pieniędzy ekscentryk, który podróżował prywatnym wagonem wyposażonym w fortepian. A przy tym był obdarzonym ogromnym poczuciem humoru i niezwykle aktywnym człowiekiem, który w pełni poświęcał się temu, co robił.


Najnowsza Mała Monografia to opowieść pełna świeżości. To przestrzeń do bliższego poznania bohatera. To także fantastyczna lektura na wakacyjne (i nie tylko) podróże. Paderewski porywał tłumy – swoją grą i talentem oratorskim. Niech teraz porwie czytelników swoją historią.

 



Letnie spotkania z Paderewskim


Paderewski stanie się również bohaterem aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego podczas jubileuszowej 10 edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Na Scenie Głównej 6 sierpnia br. publiczność spotka się z kompozytorem dwukrotnie. O godzinie 13.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Magdaleną Majewską – autorką książki oraz Danielem Cichym, dyrektorem – redaktorem naczelnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W rozmowie z Nulą Stankiewicz opowiedzą o kompozytorze i uchylą rąbka tajemnicy na temat organizowania i wygrywania konkursów pisarskich.


Tego samego dnia, wieczorem o godzinie 21.00, reinterpretacje kompozycji Paderewskiego wybrzmią w wykonaniu Krzysztofa Herdzina. Podczas koncertu usłyszymy utwory z płyty IMPRESSIONS ON PADEREWSKI, która jest częścią serii REVISIONS wytwórni płytowej ANAKLASIS, działającej pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

To jednak nie wszystko! W piątek 19 lipca na kanale YouTube PWM i wybranych platformach streamingowych pojawi się premierowy odcinek podcastu DNA Muzyki Polskiej w całości poświęcony Małej Monografii i jej bohaterowi. W ciepłej rozmowie z Moniką ZającMagdalena Majewska opowie skąd wzięła się u niej fascynacja Paderewskim, co w nim polubiła i o tym co trzeba zmienić w kontekście powszechnej świadomości na jego temat.

 

O autorce:

Magdalena Majewska – tłumaczka i dziennikarka. Od 2011 pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, w ramach projektów polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej promuje za granicą polską kulturę, język, naukę i sport. Jest współautorką pierwszej edycji (2021) i autorką drugiej edycji (2024) projektu „Outstanding Polish Women”, ukazującego wybitne osiągnięcia polskich kobiet. Wcześniej przez kilka lat publikowała w tygodniku „Newsweek Polska” artykuły popularnonaukowe o zwierzętach, roślinach, zdrowiu, a także odkryciach archeologicznych. Hobbystycznie graficzka komputerowa, autorka m.in. plakatów (jej praca zajęła trzecie miejsce w konkursie na plakat z okazji 65-lecia Totalizatora Sportowego) oraz logotypów okolicznościowych (np. Rok Mikołaja Kopernika 2023). Odpoczywa aktywnie, z rodziną, na łyżwach, nartach, pod żaglami, na górskich szlakach i podróżując śladami wybitnych Polaków, najchętniej Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Premierową książkę można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.sklep.pl empik.com, alenuty.pl, liber.pl, oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju. 

Najczęściej czytane:

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

Grażyna Bacewicz o sobie samej. Poznaj literacką twórczość kompozytorki

Dlaczego czołowa polska artystka XX wieku nie cierpiała radioodbiorników? Czy uważała, że kompozytorka może mieć dzieci? Co myślała o sobie i o otaczającym ją świecie? Życie w słowach i obrazach to najnowsza propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w której odnaleźć można niepublikowaną dotąd prozę Grażyny Bacewicz. To spojrzenie na kompozytorkę z unikatowej perspektywy – jej własnymi oczami.

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki

Mateusz Konopka, pedagog i puzonista, na stałe związany z Filharmonią Śląska im. H. M. Góreckiego, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara, współpracujący m.in. z takimi renomowanymi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, przygotował dla nas rekomendacje pięciu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które warto sięgnąć, grając na puzonie.

 

Wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, lecz również m.in. kompozycje Kazimierza Serockiego, które każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze oraz utwory, które weszły do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

Konkurs "Twoja ulubiona piosenka Zbigniewa Wodeckiego"

Zapraszamy Was do zabawy! Napisz, która piosenka Zbigniewa Wodeckiego gości w Twoim sercu i dlaczego tak się stało. Śledź naszą stronę na Facebooku i wygraj premierową publikację "Piosenki" Zbigniewa Wodeckiego.