Aktualności
Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2024-08-01
Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.
Kwadryptyk powstańczy - osobisty hołd Joanny Wnuk-Nazarowej
Cykl pieśni na 6-głosowy chór mieszany, zatytułowany Kwadryptyk powstańczy kompozytorka napisała późną wiosną tego roku na zamówienie Chóru Polskiego Radia – Lusławice. W kolejnych częściach dzieła Joanna Wnuk-Nazarowa wykorzystała utwory poetów związanych z tragicznym losem stolicy Polski i jej mieszkańców w czasie okupacji hitlerowskiej: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Eugeniusza Kolanki, Janiny Wójcickiej-Banachowej, Artura Międzyrzeckiego i Antoniego Słonimskiego. Wybrane teksty dają obraz zniszczeń miasta podczas inwazji we wrześniu 1939 roku, nadziei na rychłe odrodzenie się potęgi i dumy Warszawy, ukazują nastroje ludności gnębionej przez okupanta poprzez łapanki, kaźnie i egzekucje, przygotowania do wybuchu powstania, wreszcie samą walkę. Prolog to dedykacja, połączona w Epilogu z hołdem złożonym zarówno walecznym, jak i cichym Bohaterom. Kwadryptyk powstańczy jest też osobistym akcentem artystki, której ojciec był żołnierzem Armii Krajowej, a w roku 1944 roku walczył w powstaniu warszawskim.
Koncert Chóru Polskiego Radia – Lusławice wpisuje się w ogólnopolskie obchody 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, która przypada 1 sierpnia. W wybranych kompozycjach składających się na repertuar wydarzenia artyści oddają hołd Bohaterom walczącym w imię wolności, prawdy i Ojczyzny. Serdecznie zapraszamy, aby wsłuchać się w poruszające słowa i melodie, a tym samym uczcić pamięć o naszych przodkach oddających życie za Polskę. – zachęcają organizatorzy.
Prawykonanie odbędzie się 3 sierpnia, o godz. 18:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – bogatej historycznie wsi, ukochanej przez Krzysztofa Pendereckiego, pedagoga oraz mentora Joanny Wnuk-Nazarowej. Chórem Polskiego Radia – Lusławice zadyryguje Maria Piotrowska-Bogalecka. W programie wydarzenia zabrzmią także utwory z repertuaru nawiązującego do tematyki powstania warszawskiego Zygmunta Koniecznego, Józefa Świdra i Romana Padlewskiego – kompozytora, biorącego udział w walkach. Padlewski zmarł 16 sierpnia 1944 roku, w wieku zaledwie 29 lat, w wyniku obrażeń poniesionych podczas powstania. Stabat Mater na chór mieszany a cappella, które zostanie wykonane w Lusławicach, to najbardziej dojrzałe jego dzieło. Kompozytor zawarł w nim bezmiar emocji związanych z walką o wyzwolenie. Koncert odbędzie się w ramach 12. edycji Festiwalu Muzyki Emanacje i zostanie powtórzony 4 sierpnia o godz. 17:00 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila w Krakowie.
Muzyczne wizytówki #22 | Roman Padlewski
Wielki finał Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio Bez Granic”
Prapremiera najnowszej opery Pawła Łukaszewskiego, zatytułowanej JOASZ – KRÓL JUDZKI, w wersji koncertowej w dwóch aktach, odbędzie się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio Bez Granic”. To właśnie włoski poeta i librecista, a także nawiązanie do tradycji operowej z XVIII wieku stało się głównym impulsem do skomponowania przez Pawła Łukaszewskiego opery o biblijnej postaci ze Starego Testamentu. Libretta oper Metastasia, tłumaczone przez Bazylego Popiela, znalazły się w Supraskim Wydawnictwie Ojców Bazylianów.
Inspiracją budowania programu Festiwalu wokół życia i twórczości słynnego librecisty Metastasia, stały się tłumaczenia librett artysty na język polski. Były one drukowane w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów w XVIII wieku. Metastasio był wówczas jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym. Reżyser Michał Znaniecki pod wpływem entuzjazmu związanego z tym muzykologicznym i historycznym odkryciem, zbudował bogaty program Festiwalu z perspektywą kolejnych edycji, które będą rozwijały temat librett tłumaczonych na język polski i drukowanych w Supraślu. Tegoroczna edycja Festiwalu tematycznie odnosić się będzie do postaci ze Starego Testamentu – Joasza, Króla Judy. – tłumaczą ideę Festiwalu jego organizatorzy.
Kompozytor, operując bogatym aparatem orkiestrowym i wokalnym (6 solistów, orkiestra i chór mieszany), wykorzystał szerokie możliwości w zakresie harmonii, kolorystyki i faktury oraz eksponowania poszczególnych głosów, nadając dziełu bogatą dramaturgię emocjonalną i muzyczną. Libretto do „Joasza” w języku polskim powstało w 1782 roku. Dzieło po raz pierwszy wykonają: Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Massimo Mazzeo oraz soliści: Anna Wolfinger, Paulina Boreczko, Joanna Motulewicz, Paweł Cichoński, Tomasz Rak oraz Krzysztof Szyfman. Prapremiera opery, wieńcząca festiwal, odbędzie się na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej 18 sierpnia 2024 roku, a poprzedzi ją spotkanie z kompozytorem, które rozpocznie się o godz. 16:30 (Scena Kameralna Orkiestry i Filharmonii Podlaskiej). Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie Organizatora.
Najczęściej czytane:
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.