Aktualności
Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?
2024-08-06
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?
Grajmy TUTTI muzykę polską
TUTTI.pl zachęca organizatorów życia muzycznego do częstszego wpisywania utworów polskich kompozytorów do repertuarów koncertowych. Inicjatywa kierowana jest do wszystkich polskich zespołów i orkiestr – profesjonalnych i nieprofesjonalnych, szkolnych i akademickich – oraz do instytucji zajmujących się organizowaniem koncertów, festiwali, nagrań oraz nadań muzyki polskiej.
Beneficjenci programu otrzymują zniżkę na wypożyczenia materiałów wykonawczych w wysokości 70% opłaty (w przypadku instytucji edukacyjnych sumuje się ona z ich standardowym rabatem 50%, dając łącznie aż 85% zniżki od ceny wyjściowej). Rabat przyznawany jest w drodze konkursu. Aby ubiegać się o włączenie do programu, wystarczy zgłosić propozycję repertuarową dotyczącą utworu z Katalogu TUTTI.pl. Do programu można zgłaszać zarówno wykonania na żywo jak i utrwalenia utworów, m.in. rejestrację radiową, udostępnienie w Internecie czy produkcję płyty CD, DVD lub Blu-ray. Wybór jest spory – lista obejmuje niemal 1500 utworów kompozytorów polskich. Wnioski można nadsyłać przez cały rok, zaś ich ocena i rozstrzygnięcia konkursu odbywają się kwartalnie, podczas posiedzeń grona ekspertów reprezentujących polskie środowisko muzyczne. Na najbliższym posiedzeniu oceniane będą wnioski na wykonania od 1 stycznia 2025. Termin nadsyłania upływa 14 października 2024.
Nowe zasady, najnowsze utwory
Wraz z orkiestrami, filharmoniami i innymi instytucjami muzycznymi PWM bacznie obserwuje życie koncertowe w kraju, odpowiada na potrzeby i gusta melomanów i w miarę możliwości uczestniczy w ich kształtowaniu. Po siedmiu latach doświadczeń Oficyna nadaje programowi TUTTI.pl nowy kształt, koncentrując się na utworach koncertowych. Produkcje sceniczne rządzą się nieco innymi zasadami, zarówno przy doborze repertuaru jak i przy kalkulacji kosztów wypożyczenia, zatem uzasadnione wydało się wyłączenie oper i baletów z katalogu TUTTI.pl. Od 1 czerwca 2024 dostępny jest nowy katalog, podobnie jak nowy, bardziej przejrzysty regulamin.
Wspieranie wykonawstwa muzyki polskiej to także dbałość o należne miejsce utworów najnowszych w obiegu koncertowym. Chcąc w szczególny sposób zachęcić rodzime orkiestry i zespoły do regularnego wpisywania współczesnych kompozycji do repertuaru, PWM wzbogaca swoją inicjatywę, proponując listę TUTTI.80 – 80 tytułów z katalogu TUTTI, które miały swoje prawykonania w latach 2018-2023. Przez najbliższy rok zgłoszenia dotyczące utworów z listy TUTTI.80 otrzymają dodatkowe punkty.
Szczegółowe informacje na temat programu, a także regulamin, katalog utworów, listę TUTTI.80 oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie TUTTI.pl. Serdecznie zapraszamy do udziału – grajmy TUTTI muzykę polską!
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.