Aktualności
Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?
2024-08-06
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?
Grajmy TUTTI muzykę polską
TUTTI.pl zachęca organizatorów życia muzycznego do częstszego wpisywania utworów polskich kompozytorów do repertuarów koncertowych. Inicjatywa kierowana jest do wszystkich polskich zespołów i orkiestr – profesjonalnych i nieprofesjonalnych, szkolnych i akademickich – oraz do instytucji zajmujących się organizowaniem koncertów, festiwali, nagrań oraz nadań muzyki polskiej.
Beneficjenci programu otrzymują zniżkę na wypożyczenia materiałów wykonawczych w wysokości 70% opłaty (w przypadku instytucji edukacyjnych sumuje się ona z ich standardowym rabatem 50%, dając łącznie aż 85% zniżki od ceny wyjściowej). Rabat przyznawany jest w drodze konkursu. Aby ubiegać się o włączenie do programu, wystarczy zgłosić propozycję repertuarową dotyczącą utworu z Katalogu TUTTI.pl. Do programu można zgłaszać zarówno wykonania na żywo jak i utrwalenia utworów, m.in. rejestrację radiową, udostępnienie w Internecie czy produkcję płyty CD, DVD lub Blu-ray. Wybór jest spory – lista obejmuje niemal 1500 utworów kompozytorów polskich. Wnioski można nadsyłać przez cały rok, zaś ich ocena i rozstrzygnięcia konkursu odbywają się kwartalnie, podczas posiedzeń grona ekspertów reprezentujących polskie środowisko muzyczne. Na najbliższym posiedzeniu oceniane będą wnioski na wykonania od 1 stycznia 2025. Termin nadsyłania upływa 14 października 2024.
Nowe zasady, najnowsze utwory
Wraz z orkiestrami, filharmoniami i innymi instytucjami muzycznymi PWM bacznie obserwuje życie koncertowe w kraju, odpowiada na potrzeby i gusta melomanów i w miarę możliwości uczestniczy w ich kształtowaniu. Po siedmiu latach doświadczeń Oficyna nadaje programowi TUTTI.pl nowy kształt, koncentrując się na utworach koncertowych. Produkcje sceniczne rządzą się nieco innymi zasadami, zarówno przy doborze repertuaru jak i przy kalkulacji kosztów wypożyczenia, zatem uzasadnione wydało się wyłączenie oper i baletów z katalogu TUTTI.pl. Od 1 czerwca 2024 dostępny jest nowy katalog, podobnie jak nowy, bardziej przejrzysty regulamin.
Wspieranie wykonawstwa muzyki polskiej to także dbałość o należne miejsce utworów najnowszych w obiegu koncertowym. Chcąc w szczególny sposób zachęcić rodzime orkiestry i zespoły do regularnego wpisywania współczesnych kompozycji do repertuaru, PWM wzbogaca swoją inicjatywę, proponując listę TUTTI.80 – 80 tytułów z katalogu TUTTI, które miały swoje prawykonania w latach 2018-2023. Przez najbliższy rok zgłoszenia dotyczące utworów z listy TUTTI.80 otrzymają dodatkowe punkty.
Szczegółowe informacje na temat programu, a także regulamin, katalog utworów, listę TUTTI.80 oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie TUTTI.pl. Serdecznie zapraszamy do udziału – grajmy TUTTI muzykę polską!
Najczęściej czytane:
20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.
Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.
Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.
Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.
O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?
Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.