PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Marzec 2025 czasem wyjątkowych premier muzycznych

2025-02-28

Rozpoczynający się miesiąc ma szansę zapisać się w historii muzyki polskiej nie tylko ze względu na dużą liczbę prawykonań. Uwagę entuzjastów muzyki skupią wydarzenia w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie. Swoje premiery będą miały tam zarówno utwory najnowsze, jak i dzieła starsze, które po wielu latach zapomnienia zostaną włączone do życia koncertowego. 

 


Polskie prawykonania dwóch utworów Agaty Zubel otwierają serię marcowych premier

2 marca w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie sopranistka Raphaële Kennedy wraz z Sinfoniettą Cracovią pod dyrekcją Katarzyny Tomali-Jedynak wykonają po raz pierwszy w Polsce Es lärmt das Licht do słów Rainera Marii Rilkego. Kompozycja ta powstała na zamówienie International Sacred Music Festival we Fryburgu, gdzie miała swoje prawykonanie 30 czerwca 2024.

 

 



Niespełna tydzień później, podczas uroczystego koncertu jubileuszowego 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zabrzmi utwór Na zewnątrz czasu. Wraz z NFM Filharmonią Wrocławską prowadzoną przez Duncana Warda, wystąpi hologram kompozytorki śpiewającej teksty Marcela Prousta. To spektakularne dzieło wykonano po raz pierwszy w 2022 roku, podczas jednego z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej - Donaueschinger Musiktage.

 

 


Festiwal Prawykonań NOSPR – spotkania z dziełami najnowszymi oraz zapomnianymi


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach organizuje „święto odkryć” - Festiwal Prawykonań, uważany za jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie polskiej muzyki nowej. W programie 11 edycji (14-16 marca) znajdą się utwory kompozytorów związanych z PWM, reprezentujących różne pokolenia i kręgi estetyczne. Po raz pierwszy w historii Festiwalu oprócz dzieł najnowszych prezentowane będą także te, które na swoją premierę czekały przez wiele lat.

Pierwszego dnia Festiwalu o godzinie 19:30
NOSPR prowadzona przez Michała Klauzę zaprezentuje utwory napisane w ubiegłym wieku, które dotąd nie zostały wydane ani zagrane. Będą to młodzieńcze kompozycje kolejno Krystyny Moszumańskiej-Nazar - Uwertura nr 2 (1956), Tomasza Sikorskiego - Mały koncert na fortepian i orkiestrę (1956) oraz Zygmunta Krauze - Trzy kompozycje unistyczne na 30 instrumentów dętych (1964). Ponadto swoje pierwsze całościowe wykonanie koncertowe będzie miała monumentalna Anekumena. Koncert na 89 instrumentów Barbary Buczek. Choć to napisane w 1974 r. dzieło uznawane jest za jej opus magnum, do tej pory prezentowane było jedynie w krótkich fragmentach. Program koncertu uzupełnią elektroniczne interludia Sławomira Kupczaka Moment I, Moment II i Moment III na komputer, wykonywane na żywo przez kompozytora.


 

 

Tego samego dnia, o godzinie 21:00, Kwartet Śląski i NeoQuartet zaprezentują najnowsze kompozycje kameralne w ramach koncertu „Przemiany brzmienia kwartetu”. Pośród wykonywanych tam dzieł warto zwrócić uwagę na Mindscape No. 1 Marcela Chyrzyńskiego, które powstało w wyniku fascynacji kompozytora japońskimi ogrodami, tworzącymi statyczne i pełne spokoju „krajobrazy umysłu”.



Wieczorem drugiego dnia Festiwalu
w ramach koncertu zatytułowanego „Suita cytatów” będzie można wsłuchać się w różnorodne koncepcje twórcze wyrażone w brzmieniu Orkiestry AUKSO oraz instrumentów solowych. Krzysztof Wołek Bellows Breath Concerto na akordeon i orkiestrę smyczkową eksploruje dźwiękowe odcienie oddechu, traktując go zarówno jako symbol życia i emocji, jak i element formotwórczy. Partię solową akordeonu wykona Rafał Łuc. Z kolei w utworze ka makana o ke ola Krzysztof Knittel połączył materiał utworów dawnych ze współczesnym kalejdoskopem barw instrumentów smyczkowych, szyfrując całość tytułem oznaczającym w języku hawajskim „dar życia”.

 

 



Ostatniego dnia Festiwalu Prawykonań 
NOSPR prowadzona przez Vincenta Kozlovsky’ego na finał tego wydarzenia zaprezentuje Sfumato – Koncert na theremin i orkiestrę symfoniczną Pawła Hendricha z Pawłem Romańczukiem jako solistą grającym na nietuzinkowym instrumencie elektroakustycznym.

 

 

 

 

Premiera odkrytego po latach Kwartetu Józefa Kofflera


Marzec zwieńczy premiera dzieła, które powstało aż 90 lat temu. Na zaginiony dotąd czteroczęściowy Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera pod koniec ubiegłego roku natrafiła Iwona Lindstedt w archiwach londyńskiego Royal College of Music. Ten niegrany dotąd utwór polskiego pioniera międzywojennej awangardy w wykonaniu Kwartetu Śląskiego zabrzmi 29 marca w Gmachu Audytoryjnym Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzeniu organizowanemu przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z PWM oraz Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego towarzyszyć będzie prezentacja portalu monograficznego poświęconego Józefowi Kofflerowi, który realizuje polmic.pl - Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 

Najczęściej czytane:

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.

Premiera suity jazzowej „Sidła” według kryminału Grażyny Bacewicz

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: MACIEJ ZIELIŃSKI i jego #BiurkoKompozytora

Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.

CANTICUM PROFUGORUM – oratorium Krzysztofa Knittla o uchodźstwie i wojnie na najnowszej płycie ANAKLASIS

Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.

Muzyczne spotkania. Czas radości i świętowania

Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną. 

Muzyka, której słuchał Jagiełło. Nowe życie słynnego rękopisu

Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Poznaj Moc muzyki – odkryj radość ze słuchania

Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.