PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

III Festiwal Muzyki Polskiej

2007-10-30
Od 4 do 11 listopada odbywać się będzie w Krakowie III Festiwal Muzyki Polskiej.Większość utworów zamieszczonych w programie Festiwalu to utwory wydawane przez PWM.

Rok 2007 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Rokiem Karola Szymanowskiego dlatego trudno, aby w panoramie polskiej muzyki prezentowanej na III Festiwalu zabrakło takich utworów jak Stabat Mater, czy Epitafium na śmierć Karola Szymanowskiego Tadeusza Szeligowskiego. Zapewne główną uwagę przykuje światowe prawykonanie Loterii na mężów K. Szymanowskiego, przygotowane przez Operę Krakowską we współpracy z PWM.

Międzynarodową gwiazdą muzyczną, która przyjęła zaproszenie organizatorów Festiwalu, jest Nigel Kennedy.Ten ekscentryczny, ale znakomity skrzypek, wykona (dwukrotnie, 4 i 5 listopada, Filharmonia Krakowska) dwa koncerty skrzypcowe: Mieczysława Karłowicza i Emila Młynarskiego. Towarzyszyć mu będzie Polska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Koncerty Kennedy'ego w Krakowie zbiegną się z międzynarodową promocją jego najnowszej płyty, zatytuowanej "Polish Spirit", wydanej przez EMI i zawierającej właśnie oba te utwory.

Rolą Festiwalu jest nie tylko szeroka prezentacja muzyki polskiej, ale także poszukiwanie dla niej nowej interpretacji wśród zagranicznych wykonawców. Z tego też powodu organizatorzy zaprosili na Festiwal wielu znanych i cenionych na całym świecie artystów m.in.: Johna Neala Axelroda (jako dyrygent stale współpracuje z orkiestrą Sinfonietta Cracovia), który poprowadzi koncert z III Symfonią "Symfonią pieśni żałosnych" Henryka M. Góreckiego z udziałem Zofii Kilanowicz (10 listopada, Filharmonia Krakowska); Helen Kearns, Klemensa Sandera, a także Igora Dohovica, którzy zaprezentują razem z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej między innymi Sinfonia de motu Wojciecha Kilara ( 9 listopada, Kościół św. Piotra i Pawła).

Bardzo ciekawie zapowiada się kilka festiwalowych wieczorów:

  • 8 listopada, Kościół Bożego Ciała - koncert Polskiej Orkiestry Radiowej i Chóru PR pod dyrekcją Łukasza Borowicz (z udziałem laureatów konkursów wokalnych), w programie znajdzie się bardzo rzadko wykonywana Kantata do św. Cecylii, patronki muzyki Lessla
  • 8 listopada, Sala Kopułowa Teatru Groteska - koncert Wokół Szekspira z utworami polskich kompozytorów zainspirowanych twórczością autora Sonetów (R. Panufnik, T. Baird, A. Czajkowski, P. Mykietyn)
  • 11 listopada, Kościół Bożego Ciała - prezentacja monumentalnego oratorium Mieczysława Sołtysa Śluby Jana Kazimierza

W programie Festiwalu znajdują się także koncerty kameralne:

  • 6 listopada, Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha - zaprezentowane zostaną nagrodzone utwory na Konkursie Kompozytorskim  im. Tadeusza Ochlewskiego
  • 7 listopada, Collegium Novum - koncert Kwartetu Śląskiego z prawykonaniem utworu Mikołaja Góreckiego
  • 9 listopada, Aula "Florianka " - koncert młodzieżowej orkiestry polsko - brytyjskiej
  • 10 listopada, Studio S-5 Radia Kraków - koncert Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia
  • 11listopada, Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha - koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal z utworami Tansmana, Palestra, Szeligowskiego, Radzyńskiego, Brzowskiego

Program III Festiwalu Muzyki Polskiej na stronie: www.fmp.org.pl

 

 

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.