Aktualności
Chopin na jazzowo
2007-11-22
W dniach od 16-26 listopada 2007 roku w Filharmoni Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego odbywa się już czwarta edycja Festiwalu Jazztopad.Na Festiwalu Jazztopad nie może zabraknąć polskich akcentów. Dlatego też w jego kolejnej odsłonie usłyszymy Wojtka Mrozka (klarnet) z zespołem i Kwartetem Prima Vista.
W sobotni wieczór (24 listopada, godz.18.00) na festiwalowiczów czeka niespodzianka. Na Jazztopadzie wystąpią: Monty Waters, Robert Majewski, Paweł Perliński, Andrzej Łukasik, Kazimierz Jonkisz. „To była moja szkoła, nauka życia i muzyki. Obserwowałem samych mistrzów...” mówi Monty o początkach swojej kariery. Artysta grał z najlepszymi amerykańskimi wokalistami bebopowymi i współpracował z takimi gigantami jazzu jak: Miles Davis, John Coltrane, Art Blakey, Dexter Gordon.
Na zakończenie czwartej edycji Festiwalu zagra - Krzysztof Popek International Quintet. Program Quintetu opiera się na kompozycjach własnych oraz tzw. "originals" (np. Wayne Shortera czy Randy Westsona), zawierających wspólny "idiom" w sferze aranżacyjno-wykonawczej, tworząc jednolity klimatycznie program, w którym elementy etniczne mieszają się z nowoczesnym bopem, momentami free, a wszystko to oparte jest na groove'owej, energetycznej pulsacji.
Więcej informacji: http://www.filharmonia.wroclaw.pl/
Program Festiwalu:
16.11.2007 godz. 19:00 Inauguracja Festiwalu
Anna Jaroszewska-Mróz – dyrygent
Adam Makowicz – fortepian
Wrocławska Orkiestra Kameralna „Leopoldinum”
Program: Aranżacje jazzowe A. Makowicza utworów F. Chopina i A. Makowicza na orkiestrę kameralną i fortepian
17.11.2007 godz. 18:00
Adam Makowicz – fortepian
Krzysztof Jabłoński – fortepian
Program: „Chopin klasycznie i na jazzowo na dwa fortepiany”
23.11.2007 godz. 19:00
Wojtek Mrozek – klarnet
Piotr Wrombel – fortepian
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Karol Szymanowski – wibrafon
Krzysztof Przybyłowicz – perkusja
Kwartet „Prima Vista”
Program: „Classic Goes Swing” Cztery Pory Roku A. Vivaldiego oraz utwory J.S. Bacha w opracowaniu na klarnet solo, kwintet smyczkowy i kwartet jazzowy
24.11.2007 godz. 18:00
Monty Waters – saksofon, wokal
Robert Majewski – trąbka
Paweł Perliński – fortepian
Andrzej Łukasik – kontrabas
Kazimierz Jonkisz – perkusja Program:
Program: „Monty Waters w stronę tradycji”
26.11.2007 godz. 19:00 Zakończenie Festiwalu Jazztopad
Krzysztof Popek International Quintet:
Krzysztof Popek – flet altowy
Piotr Wojtasik – trąbka
Stephen Scott – fortepian
Cameron Brown – kontrabas
Victor Lewis – perkusja
Najczęściej czytane:
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.