PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

26. Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej

2008-02-12
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na 26 edycję festiwalu "Musica Polonica Nova", który odbędzie się w dniach 15-22 lutego 2008 we Wrocławiu. Szczególnie polecamy koncert promocyjny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i DUX Recording Producers zorganizowany z okazji wydania nowej płyty "Per clavicembalo moderno".

Koncert promocyjny PWM i DUX:

19 lutego 2008, wtorek, godz. 17, Sala Oratorium Marianum

 

Ewa Trębacz (*1973) - Chordochromie I&III (2003) na klawesyn i taśmę*

Marta Ptaszyńska (*1943) - Touracou (1974) na klawesyn

Hanna Kulenty (*1961) - E for E  (1991) na klawesyn

Anna Jędrzejewska (*1971) - Elementaries: Blue ( 2001)  na klawesyn i taśmę*

Marcel Chyrzyński (*1971) - Reflection No. 2 (2005) na klawesyn

Wojciech Widłak (*1971) - Chromatic Fantasy “The Son Is Scrumptious” (2003) na klawesyn*

Zbigniew Bargielski (*1937) - Le cristal flamboyant (2002) na klawesyn i taśmę

 

Małgorzata Isphording – klawesyn

* napisane i zadedykowane Małgorzacie Isphording

 

Historia festiwalu sięga roku 1962, kiedy to grupa wrocławskich kompozytorów z Radomirem Reszke na czele postanowiła stworzyć cykliczną imprezę prezentującą nową muzykę polską. Wówczas był to trzeci w Polsce obok Warszawskiej Jesieni i Poznańskiej Wiosny Muzycznej tego typu festiwal, odbywający się początkowo corocznie, a od 1970 r. jako biennale. Przez lata opiekę organizacyjną sprawował bądź to Związek Kompozytorów Polskich, bądź Filharmonia Wrocławska. Obecnie - od jesieni 2007r. - rolę tę pełni wraz ze Związkiem Kompozytorów Polskich - Centrum Sztuki IMPART we Wrocławiu. Szefem artystycznym Musica Polonica Nova od kilku lat jest wrocławska kompozytorka Grażyna Pstrokońska-Nawratil, nagrodzona między innymi w 2002r. Wrocławską Nagrodą Muzyczną za artystyczny kształt Festiwalu, a w 2006r. Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Festiwal - prawdziwe święto muzyki współczesnej - to jedyny w Polsce festiwal prezentujący wyłącznie polskie kompozycje. Od ponad 40 lat, ceniony i uznany w świecie, pokazuje najciekawsze zjawiska polskiej współczesnej kultury. Kolejni organizatorzy podejmują wszelkie starania, aby każda kolejna edycja była wydarzeniem na jak najwyższym poziomie artystycznym zyskującym powszechne zainteresowanie i uznanie. Każdego roku zapraszani są wybitni artyści z kraju i zagranicy, a prezentowane utwory przez długie tygodnie goszczą na antenach polskich i międzynarodowych rozgłośni radiowych.
Ostatnia jubileuszowa 25. edycja Festiwalu była wydarzeniem kulturalnym o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale też, ze względu na swój program, zainteresowanie mediów i publiczności, międzynarodowym.
W lutym 2008r. podczas 26. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova planujemy  prezentację wydarzeń muzycznych najwyższej rangi: opera Joanny Bruzdowicz, dramat muzyczny Tadeusza Bairda i balet Rafała Augustyna ( projekty przygotowuje Opera Wrocławska ),  3 koncerty symfoniczne (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Jerzego Maksymiuka, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyr. Michała Dworzyńskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im.
W. Lutosławskiego pod dyr. Jacka Kasprzyka ); liczne koncerty kameralne w wykonaniu m. in. Orkiestry Kameralnej AUKSO, artystów Studia Kompozycji Komputerowej AM we Wrocławiu, Kwartetu Śląskiego, Lutosławski Quartet Wrocław, Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum; recitale, w tym klawesynowy w wykonaniu Małgorzaty Isphording i fortepianowy w wykonaniu duetów Lutosławski Piano Duo i Kwadrofonik.
Celem wszystkich projektów jest  prezentacja i popularyzacja twórczości polskich kompozytorów - tych uznanych w świecie i tych młodych, którzy rozpoczynają swoją artystyczną drogę. 
W programie festiwalowym proponuje się wiele znakomitych utworów ( w tym m.in. K. Penderecki,
W. Lutosławski, M. Górecki, J. Bruzdowicz, T. Baird, R. Augustyn, K. Serocki, A. Panufnik, P. Mykietyn ), ale także 18  prawykonań, w tym  utwory napisane specjalnie na zamówienie Festiwalu.
Koncerty odbywać się będą przez osiem dni, jak każdego roku, w najlepszych i najpiękniejszych salach koncertowych Wrocławia: Opera Wrocławska, Filharmonia Wrocławska, Oratorium Marianum, Aula Leopoldyńska i innych.
Festiwalowi Musica Polonica Nova będzie towarzyszył Internetowy Festiwal Dzwonków - nowatorskie, niezwykłe  wydarzenie o zasięgu  międzynarodowym, z którego przy poprzedniej edycji skorzystało w ciągu 6 dni ok. 500 000 osób z całego świata!!! - z festiwalowej strony internetowej i wap ciągano za darmo sygnały na telefony komórkowe skomponowane przez  najciekawszych polskich twórców: W. Kilara,
H. M. Góreckiego, P. Mykietyna i innych.
W roku 2008, ze względu na ogromne zainteresowanie Festiwalem Dzwonków, zarówno mediów jak i internautów, przewidujemy kilkukrotny wzrost  liczby uczestników.
Realizację Festiwalu wspomagać będą: Urząd Miasta Wrocławia, Akademia Muzyczna we Wrocławiu,  Opera Wrocławska, Filharmonia Wrocławska, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Program 2 Polskiego Radia oraz inne instytucje.

Program i szczegółowe informacje : www.musicapolonicanova.pl

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?