Aktualności
Fryderyki 2008 rozdane!
2008-04-08
Pierwszą część gali wręczenia statuetek polskich nagród muzycznych - w kategoriach muzyki poważnej i jazzu - zorganizowano w warszawskiej Bazylice oo. Salezjanów. Druga część galowego wieczoru, poświęcona muzyce rozrywkowej, odbyła się w Fabryce Trzciny. Fryderyki 2008 - najważniejsze polskie nagrody muzyczne otrzymali m.in. Paweł Łukaszewski za album "Sacred Music" w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna, a także "Jasnogórska Muzyka Dawna Vol. 14" w kategorii Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa.
MUZYKA POWAŻNA
Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna
Józef ZEIDLER - Musica Sacromontana
Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa
Jasnogórska Muzyka Dawna Vol. 14 / Ciemne jutrznie
Anna Mikołajczyk, Magdalena Szewczyk, Piotr Olech, Krzysztof Szmyt, Mirosław Borczyński, CONCERTO POLACCO pod kierownictwem Marka Toporowskiego
Album Roku Muzyka Kameralna
LUTOSŁAWSKI Piano Duo
Album Roku Muzyka Solowa
Fryderyk CHOPIN - Preludia
Rafał Blechacz
Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
Mieczysław KARŁOWICZ; Emil MŁYNARSKI - Polish Spirit
Nigel Kennedy oraz Polish Chamber Orchestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
Album Roku Muzyka Współczesna
Paweł ŁUKASZEWSKI - Sacred Music
Album Roku Recital Wokalny, Opera, Operetka, Balet
Karol SZYMANOWSKI - Songs. Ops 31 & 49
Anna Mikołajczyk, Edward Wolanin
Fonograficzny Debiut Roku
Anna MIKOŁAJCZYK (Szymanowski: Songs - Recital Wokalny)
Kompozytor Roku
Paweł SZYMAŃSKI
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
Fryderyk CHOPIN - Preludia
Rafał Blechacz
JAZZ
Jazzowy Album Roku
PIOTR WOJTASIK SO Jazz Records - Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa
Circle
Jazzowy Muzyk Roku
PIOTR WOJTASIK
MUZYKA ROZRYWKOWA
Produkcja Muzyczna Roku
Marcin Macuk (produkcja muzyczna) oraz Leszek Kamiński i Wojtek Łopaciuk (realizacja) za album: HEY - MTV Unplugged
Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna
HEY QL Music
MTV Unplugged
Projekt graficzny: Piotr Bujnowski
Kompozytor Roku
WOJCIECH WAGLEWSKI
Autor Roku
KATARZYNA NOSOWSKA
Najlepszy Album Zagraniczny
FOO FIGHTERS RCA/SonyBMG Music Entertainment
Echoes, Silence, Patience & Grace
Album Roku ETNO/FOLK
ZAKOPOWER KAYAX Production
Na siedem
Album Roku PIOSENKA POETYCKA
Aga ZARYAN Cosmopolis/4ever Music
Umiera piękno
Album Roku ROCK / METAL
HEY QL Music
MTV Unplugged
Album Roku HIP-HOP / R & B
O.S.T.R. Asfalt Records
HollyŁódź
Album Roku MUZYKA ALTERNATYWNA
NOSOWSKA QL Music
UniSexBlues
Album Roku POP
RAZ DWA TRZY 4ever Music
Młynarski
Grupa Roku
RAZ DWA TRZY
Wokalistka Roku
KATARZYNA NOSOWSKA
Wokalista Roku
TOMASZ LIPNICKI
Videoklip Roku
NOSOWSKA: Era Retuszera QL Music
Reżyser videoklipu: Anna Maliszewska
Piosenka Roku
NOSOWSKA QL Music
Era Retuszera
GŁOSAMI PUBLICZNOŚCI
Nowa Twarz Fonografii
FEEL
Najczęściej czytane:
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.