PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

"Narodziny Gwiazdy"

2008-09-01
Premiera Pasji Pawła Mykietyna podczas festiwalu Wratislavia Cantans

8 września podczas festiwalu Wratislavia Cantans pierwszy raz zabrzmi jego Pasja. Tą kompozycją Mykietyn wkracza na drogę, na której ma genialnych poprzedników, od Bacha po Pendereckiego. Choć prapremiera Pasja dopiero za dwa tygodnie, nieco już o utworze wiadomo. Przede wszystkim zaskakująca jest jego struktura. Ewangeliczną opowieść, opartą w znacznej mierze na przekazie św. Marka, kompozytor podzielił na pięć części. Całość rozpoczyna się od ostatnich słów Jezusa: "Wypełniło się", a kończy pocałunkiem Judasza. - Najpierw jest śmierć na krzyżu, potem droga krzyżowa, sąd przed Piłatem, Sanhedryn i na końcu modlitwa w ogrójcu - wylicza kompozytor. - Czyli u mnie w miarę utworu pojawia się coraz więcej osób - odwrotnie niż w ewangelii, gdzie od wjazdu do Jerozolimy przestrzeń wokół Jezusa pustoszeje.
Można się spodziewać, że sala wrocławskiej filharmonii będzie pękać w szwach. Bo Mykietyn w niektórych środowiskach cieszy się kultową wręcz sławą. O ile jego wielki imiennik i starszy kolega Paweł Szymański przez lata był w mediach nieobecny, o tyle nazwisko Mykietyna obiło się o uszy nawet ludziom, którzy kulturę konsumują jedynie od święta. O tym, że to wielki talent o swoistym, wyrazistym języku, świadczą nie tylko nagrody, lecz także opinie wielkich muzyków. - Paweł ma własny głos, rozpoznawalny dla kogoś, kto choć raz się z jego muzyką zetknął - entuzjazmuje się David Harrington, założyciel i pierwszy skrzypek Kronos Quartet. - Przy tym wcale niełatwo go grać, stawia naprawdę wysokie wymagania wykonawcze. - Oprócz Szymańskiego to mój najzdolniejszy absolwent - mówi prof. Włodzimierz Kotoński, przewodniczący nagrody Opus, nauczyciel Mykietyna. - Myślę, że będzie mistrzem na miarę Lutosławskiego.

Filip Łobodziński - Narodziny Gwiazdy, Newsweek 35/08 (fragment)

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.