Archiwum aktualności
« Luty 2015 »
"Not I" Agaty Zubel w Tallinie
2015-02-18
Triumfalnego pochodu utworu Not I Agaty Zubel ciąg dalszy! 17 lutego 2015 roku wielokrotnie nagrodzony utwór polskiej kompozytorki zabrzmiał w Tallinie.
Lutosławski i kompozytorzy Młodej Polski w Grecji
2015-02-17
23 stycznia 2015 roku w Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach (Grecja), zabrzmiały utwory Mieczysława Karłowicza, Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego.
Dwa nowe albumy Orkiestry AUKSO w serii Mistrzowie Muzyki
2015-02-17
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia wzięła na warsztat dzieła dwóch wybitnych polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Wojciecha Kilara. Efektem tego przedsięwzięcia są dwa wyjątkowe albumy płytowe, tworzące serię zatytułowaną Mistrzowie Muzyki.
100-lecie założenia orkiestry symfonicznej Filharmonii Łódzkiej
2015-02-16
100 lat temu grupa pasjonatów założyła w Łodzi zespół muzyczny i zorganizowała koncert na rzecz biednych łódzkich artystów. Pamiętne wydarzenie zapoczątkowało dziś 100-letnią historię orkiestry symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Kilkudniowy muzyczny jubileusz uświetni prawykonanie nowej kompozycji Krzysztofa Meyera.
Requiem. Missa pro defunctis Romana Maciejewskiego na antenie Deutschlandradio Kultur
2015-02-14
5 września 2014 roku, w Großer Sendesaal w berlińskim Haus des Rundfunks, po raz pierwszy w Niemczech zabrzmiało Requiem. Missa pro defunctis Romana Maciejewskiego. Koncert tworzyli polscy i niemieccy artyści, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz MDR Rundfunkchor z Lipska. Raz jeszcze będzie można posłuchać koncertu na antenie Deutschlandradio Kultur 15 lutego o godz. 20.00.
W romantycznym nastroju… czyli Walentynki z PWM
2015-02-13
Uniesieni miłością do muzyki wybraliśmy dla Państwa ciekawe propozycje książkowe i muzyczne, które idealnie sprawdzą się jako upominki z okazji Święta Zakochanych i umilą ten wyjątkowy dzień. Przygotowaliśmy także specjalną walentynkową promocję. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i spędzenia Walentynek razem z nami!
Muzyka Elżbiety Sikory w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach
2015-02-11
W minioną niedzielę 8 lutego w Katowicach zabrzmiał utwór South Shore na elektryczną harfę blue i orkiestrę Elżbiety Sikory. W partii solowej wystąpiła znakomita harfistka Anna Sikorzak-Olek.
Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
2015-02-11
12 lutego w Filharmonii Narodowej odbył się koncert finałowy X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Jury złożone z wybitnych wiolonczelistów, do finału zakwalifikowało trzech z 41 zgłoszonych artystów, którzy reprezentowali aż 20 krajów. I miejsce ex-aequo przypadło Polakom - Zuzannie Sosnowskiej oraz Maciejowi Kułakowskiemu.
80-te urodziny Maestro Tadeusza Strugały
2015-02-10
10 lutego 2015r. okrągłą 80-tą rocznicę urodzin świętuje profesor Tadeusz Strugała - wybitny dyrygent, pianista, pedagog, animator życia muzycznego i promotor polskiej muzyki współczesnej.
Koncert „PAWEŁ ŁUKASZEWSKI. Wokalnie i kameralnie”
2015-02-09
11 lutego w ramach cyklu koncertów organizowanych przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Środa na Okólniku zaprezentowane zostaną utwory Pawła Łukaszewskiego.
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.