PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Archiwum aktualności

« Kwiecień 2022 »


KWIECIEŃ: z wirtuozem
KWIECIEŃ: z wirtuozem
2022-04-27

Co tu dużo mówić: słuchacze kochają solistów. Zmieniają się konwencje, środki, instrumenty, a wirtuozeria pozostaje. Niektórzy utyskują na muzykę służącą czystemu popisowi, ale jeśli jest dobra, mądra, głęboka – każdy zachwyci się efektownymi umiejętnościami wykonawcy. Za to kochamy solistów, niezależnie od tego, czy grają muzykę poważną, ludową, jazz czy pop.

Fryderyk dla ANAKLASIS!
Fryderyk dla ANAKLASIS!
2022-04-23

Fryderyki 2022 rozdane! Z Gali Muzyki Poważnej, najważniejszych nagród fonograficznych w Polsce, płyną dobre wieści. Kolejny rok z rzędu ANAKLASIS triumfuje w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa. Płyta SYRENA. MELODRAMA AETERNA, będąca efektem współpracy pisarza Szczepana Twardocha i związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytora Aleksandra Nowaka, została doceniona przez krytyków i zdobyła prestiżową statuetkę. Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Operze na Zamku w Szczecinie nagrodę odebrał kompozytor dzieła.

Wiosenne prawykonania Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Wiosenne prawykonania Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2022-04-21

Przed nami prawykonania dzieł trójki twórców związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Oprócz utworu na fortepian solo po raz pierwszy zabrzmią kompozycje wokalno-instrumentalne, w których kluczowy jest udział chóru. Mimo różnych stylów kompozytorskich oraz obsad, na jakie zostały napisane, łączy je jedno – nawiązanie do poezji.
 

„Mamy siebie”: artyści w poruszającym utworze dla Ukrainy
„Mamy siebie”: artyści w poruszającym utworze dla Ukrainy
2022-04-21

Środowisko muzyczne po raz kolejny udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Adam Sztaba wraz z najważniejszymi artystami polskiej sceny prezentuje kompozycję Mamy siebie, która powstała jako symbol wsparcia dla Ukrainy i narodu ukraińskiego.
 

Nowa część serii Małe Monografie - Mozart Danuty Gwizdalanki
Nowa część serii Małe Monografie - Mozart Danuty Gwizdalanki
2022-04-20

Poczytna seria Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – Małe Monografie – powiększa się o kolejny tom. Tym razem przeczytamy o geniuszu muzycznym Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie (1756–1791) – austriackim kompozytorze, jednym z trzech klasyków wiedeńskich. Żywym, dowcipnym, błyskotliwym, skłonnym do żartów, kochającym zabawy i grę w bilard. Jego sława jako cudownego dziecka z Salzburga rozchodziła się po Europie dzięki podróżom i popisom w roli skrzypka, „klawiszowca”, improwizatora i kompozytora tworzącego dużo i w szalonym tempie. Na całym świecie nie ma postaci bardziej znanej, a jednocześnie tajemniczej. 

Spotkanie autorskie z Teresą Bochwic
Spotkanie autorskie z Teresą Bochwic
2022-04-19

Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Katedrą Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaprasza na spotkanie autorskie z Teresą Bochwic, autorką biografii Witolda Rudzińskiego zatytułowaną W rytmie Polski. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę – 23 kwietnia – o godzinie 12.00, w Sali Audytoryjno-Kinowej im. K. Szymanowskiego UMFC w Warszawie.
 

Kinowa premiera dokumentu o Joannie Wnuk-Nazarowej i spotkanie z kompozytorką
Kinowa premiera dokumentu o Joannie Wnuk-Nazarowej i spotkanie z kompozytorką
2022-04-19

W niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 18:00 w katowickim kinie Rialto odbędzie się kinowa premiera poświęconego Joannie Wnuk-Nazarowej i jej pierwszej operze dokumentu Pod presją dźwięku i słowa (2021). Po filmie odbędzie się spotkanie z kompozytorką, reżyserką obrazu, Violettą Rotter-Kozerą, oraz dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film, Ewą Sadkowską. Polskie Wydawnicytwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: muzyczna droga Antoniego Cofalika
KOMPOZYTOR MIESIĄCA: muzyczna droga Antoniego Cofalika
2022-04-15

Wykształcił pokolenia skrzypków. Jak mało kto zna trudności, z jakimi mierzą się młodzi adepci sztuki muzycznej i ma sposoby, jak im zaradzić. Jednak mało brakowało, a wcale skrzypkiem by nie został. Jak wyglądała muzyczna droga kwietniowego kompozytora miesiąca – Antoniego Cofalika? 
 

Niecałe 80 dni pozostało do rozpoczęcia zgłoszeń na Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja
Niecałe 80 dni pozostało do rozpoczęcia zgłoszeń na Konkurs Szymanowskiego w kategorii Kompozycja
2022-04-15

Niespełna 80 dni pozostało do rozpoczęcia naboru partytur na Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w kategorii Kompozycja. Druga edycja konkursu otworzy przed uczestnikami jeszcze więcej możliwości. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzców czeka szansa, by nadać swojej karierze rozpędu. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem strategicznym przedsięwzięcia. 
 

„Wanda” – premiera słuchowiska muzycznego Radia Kraków i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
„Wanda” – premiera słuchowiska muzycznego Radia Kraków i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2022-04-12

Wydarzenie w świątecznym programie Radia Kraków: już w Poniedziałek Wielkanocny czeka nas premiera słuchowiska muzycznego Wanda, na podstawie opery Joanny Wnuk-Nazarowej. Reżyseruje Anna Wieczur, a w roli Starca usłyszmy obchodzącego w tym roku 80. urodziny Jerzego Trelę. Wanda to wspólna produkcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Radia Kraków. A już od godz. 18.05 zapraszamy na specjalną audycję, dokumentującą kulisy powstawania spektaklu.
 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.