Archiwum aktualności
« Październik 2023 »
Instrument miesiąca: rekomendacje na głos Stanisława Rzepieli
2023-10-30
Złota polska jesień, którą obdarzył nas październik, nastraja śpiewająco. Głos, czyli instrument, który każdy ma przy sobie, pozostaje przez cały miesiąc w centrum naszych zainteresowań. Repertuar muzyki chóralnej, jak i kompozycji na głos solowy z towarzyszeniem instrumentów w katalogu PWM jest bardzo bogaty. O wybór i rekomendację utworów zasługujących na szczególną uwagę poprosiliśmy zatem Stanisława Rzepielę.
Amerykańskie prawykonanie pieśni Alka Nowaka
2023-10-27
Cykl pieśni Aleksandra Nowaka skomponowany do wybranych wierszy Bolesława Leśmiana zabrzmi 29 października w Kaufman Music Center’s w Nowym Jorku. Będzie to amerykańska prapremiera utworu, noszącego tytuł Dwuwiersze Leśmiana na baryton i fortepian.
O miłości do muzyki i górskich szczytów. Niespodziewanie przerwana historia Mieczysława Karłowicza
2023-10-23
Tęsknota, miłość i śmierć. Karłowicz Anny Woźniakowskiej to wciągająca opowieść o kompozytorze, który zakochał się w Tatrach, pragnąc „stać się cząstką tego nieogarnionego świata”. To opowieść przerwana nagle i niespodziewanie, ukazująca piękno i ulotność ludzkiego życia. Już 26 października książka o autorze ”Odwiecznych pieśni” dołączy do bestsellerowej serii Małe Monografie.
20. Dni Edukacji Muzycznej za nami!
2023-10-23
20 października 2023 r. w przestrzeni Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach odbyła się jubileuszowa 20. odsłona Dni Edukacji Muzycznej. To flagowe wydarzenie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które na stałe wpisało się w kalendarz polskiego środowiska szkolnictwa artystycznego. Blisko 150 słuchaczy z całej Polski wzięło udział w wykładach oraz warsztatach metodycznych, przyglądając się pracy 8 doświadczonych artystów-pedagogów z 26 młodymi adeptami sztuki muzycznej. Zgodnie z tradycją, program zwieńczył koncert symfoniczny; w tegorocznej edycji jako solistka wystąpiła jedna z czołowych polskich skrzypaczek i zarazem prelegentka kongresu – Agata Szymczewska.
Moniuszko znowu na Fredry. Teatr Wielki w Poznaniu otworzył sezon artystyczny Festiwalem Moniuszki
2023-10-20
Po przeszło dwóch latach gruntownego remontu Teatr Wielki w Poznaniu oficjalnie wznowił działalność w swojej stałej siedzibie przy ul. Fredry. Aby uczcić powrót zespołu do gmachu pod Pegazem i zaprezentować nowe możliwości technologiczne sceny, sezon artystyczny 2023/2024 rozpoczął się festiwalem poświęconym patronowi instytucji – Stanisławowi Moniuszce. Od 6 do 19 października publiczność mogła poznawać różne oblicza tego kompozytora – operowe, filmowe, a nawet… jazzowe. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Ruch Muzyczny byli Partnerami wydarzenia.
W kręgu muzyki akordeonowej Andrzeja Krzanowskiego
2023-10-19
W centrum uwagi Andrzeja Krzanowskiego (1951-1990) pozostawał zawsze akordeon. Kompozytor, sam będąc wykonawcą współczesnej mu muzyki akordeonowej, pisał utwory o niekonwencjonalnym składzie instrumentalnym, często w połączeniu z głosem ludzkim lub muzyką z taśmy, najczęściej jednak z udziałem akordeonu. 24 października o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, mieście, z którym kompozytor związany był większość swojego życia będzie można usłyszeć kompozycje z lat 1970-1975, znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w tym także nieznane dotąd utwory.
Prapremiera opery "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera i towarzyszące jej spotkania z twórcami
2023-10-13
Krzysztof Meyer powraca do opery po wielu latach. I wraca z dziełem wyjątkowym. Nieczęsto bowiem zdarza się w operze inscenizacja nie tylko atrakcyjna wizualnie i muzycznie, ale i intrygująca intelektualnie. Prapremiera Ślepego toru, opery w trzech aktach, skomponowanej do libretta Antoniego Libery odbędzie się 14 października o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Zdobądź płytę serii PORTRAITS od ANAKLASIS z autografem!
2023-10-06
Liczyliście, ile baniek mydlanych pofrunęło w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina podczas wykonania utworu Unseen Marcina Stańczyka na koncertcie specjalnym Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na Warszawskiej Jesieni? My doliczyć się nie mogliśmy. Zatęskniliśmy za nimi jednak bardzo i dlatego niniejszym ogłaszamy konkurs na najpiękniejsze zdjęcie baniek mydlanych! [fot. Grzegorz Mart, Współczesna Sztuka Dokumentacji]
Festiwal Moniuszki rozpoczyna sezon artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu
2023-10-06
Teatr Wielki w Poznaniu po 25-miesięcznej modernizacji powraca do swojej siedziby przy ul. Fredry. Sezon artystyczny 2023/2024 w gmachu pod Pegazem rozpocznie się pierwszą edycją Festiwalu Moniuszki w dniach 6-19 października. W programie m.in. Gala Otwarcia Sceny z udziałem Artura Rucińskiego oraz koncert „MONIUSZKO / MOŻDŻER”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Ruch Muzyczny są Partnerami wydarzenia.
"Biały Wieloryb" Marka Weissa. W poszukiwaniu ideału
2023-10-05
14 października na półki księgarń trafi książka wspomnieniowa znanego reżysera i powieściopisarza Marka Weissa pt. Biały Wieloryb. To opowieść o zakochiwaniu się w operze. O miłości do muzyki, której nie można się oprzeć. O uczuciu, dzięki któremu powstało ponad sto dwadzieścia spektakli. Dla Marka Weissa tworzenie opery to, podobnie jak poszukiwanie Białego Wieloryba z powieści Hermana Melville’a, nieustanna walka między rozsądkiem a uczuciami, pogoń za wymykającym się ideałem (a może monstrum?). Gdzie jednak szukać piękna, jeśli nie w operze?
Najczęściej czytane:
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.