Aktualności
Listopad 2011
Anna Mikołajczyk-Niewiedział o operze "Madame Curie"
2011-11-21
Zapraszamy do wysłuchania ciekawych spostrzeżeń odtwórczyni głównej roli w operze Elżbiety Sikory "Madame Curie" - Anny Mikołajczyk - Niewiedział. Znakomita sopranistka opowiada swoich o przygotowaniach do tej roli, postrzeganiu wielkiej badaczki oraz odczuciach związanych z wykonywaniem tej partii.Koncert Jazzowisko Trójmiasta - fotorelacja
2011-11-21
Piątkowy wieczór w Klubie Żak poświęcony był bohaterom książki Jazzowisko Trójmiasta. Niezwykłość koncertu polegała przede wszystkim na tym, że na kilkunastu metrach kwadratowych sceny w Klubie Żak zebrała się grupa nieprzeciętnych artystów, którzy tworzą historię jazzu w Trójmieście.II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara w Filharmonii Lubelskiej
2011-11-18
Najnowsza kompozycja Wojciecha Kilara, II Koncert fortepianowy zabrzmi ponownie, tym razem w Filharmonii Lubelskiej podczas „Narodowego Koncertu Listopadowego” 27 listopada 2011 o godz. 20.00.Elżbieta Sikora o operze "Madame Curie"
2011-11-18
Serdecznie zapraszamy Państwa do wysłuchania wypowiedzi Elżbiety Sikory na temat jej najnowszej opery „Madame Curie”. Kompozytorka opowiada między innymi o powstawaniu opery, o spotkaniu z Hélène Langevin–Joliot, czy też o swoim postrzeganiu postaci słynnej badaczki.90. urodziny profesora Mieczysława Tomaszewskiego
2011-11-17
Dziś, 17 listopada, przypada jubileusz 90. urodzin profesora Mieczysława Tomaszewskiego, wybitnego muzykologa i teoretyka muzyki, erudyty i humanisty, wychowawcy i inspiratora pokoleń muzykologów i miłośników muzyki.Koncert NOSPR z okazji jubileuszu 60. urodzin Eugeniusza Knapika
2011-11-16
Wykonaniem Introduction to Mystery Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Gabriela Chmury uczci jubileusz sześćdziesięciolecia urodzin Eugeniusza Knapika, wybitnego kompozytora, silnie związanego z katowickim środowiskiem muzycznym.Sukces opery "Madame Curie" w Paryżu
2011-11-16
Z radością informujemy, że nowa opera Elżbiety Sikory „Madame Curie” została przyjęta przez paryską publiczność z ogromnym entuzjazmem. Szczególnie ciepło widownia nagrodziła kompozytorkę oraz znakomitą odtwórczynię głównej roli – Annę Mikołajczyk – Niewiedział. Publiczność urzekła ciekawa konstrukcja dzieła, szczególnie podkreślona przez reżysera, Marka Weissa oraz znakomita muzyka.Koncert laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego
2011-11-15
17 listopada 2011 o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego.Już dziś światowa premiera opery "Madame Curie" Elżbiety Sikory
2011-11-15
Już dziś, 15 listopada 2011 w Paryżu, w siedzibie UNESCO będzie miała miejsce światowa premiera opery Elżbiety Sikory "Madame Curie", realizowana z okazji obchodów Międzynarodowego Roku Chemii oraz 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie.Wszystkie symfonie Brahmsa na koncertach orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Semkowa
2011-11-15
Dużą gratką dla miłośników muzyki Johannesa Brahmsa okażą się z pewnością najbliższe koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia, podczas których muzycy pod dyrekcją Maestro Jerzego Semkowa wykonają kolejno jego wszystkie cztery symfonie.Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.