PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Styczeń 2014 «

Koncert uczniowski w Sali Kameralnej PWM
Koncert uczniowski w Sali Kameralnej PWM
2014-01-20
18 stycznia w Sali Kameralnej PWM w Warszawie (Fredry 8) odbył się koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wielu wspaniale wykonanych utworów m.in. Romualda Twardowskiego, Wojciecha Kilara, Pawła Łukaszewskiego i Mirosława Gąsieńca.
Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI
Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI
2014-01-16
W Warszawie w dniach 26 stycznia – 9 lutego odbędzie się jedenasta edycja festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”, organizowanego przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Festiwal jest zarazem oficjalnym zakończeniem obchodów Roku Lutosławskiego 2013.
Konferencja z okazji Roku Kolberga
Konferencja z okazji Roku Kolberga
2014-01-16
9 I 2014 w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Rok Kolberga. Minister Bogdan Zdrojewski organizację obchodów powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca, a dyrektora Instytutu Andrzeja Kosowskiego ustanowił koordynatorem obchodów. Koncerty inauguracyjne Roku odbędą się 21 lutego 2014 w Przysusze oraz 24 lutego 2014 w Warszawie.
Wystawa "Artysta i jego świat - Wojciech Kilar" w Warszawie
Wystawa "Artysta i jego świat - Wojciech Kilar" w Warszawie
2014-01-15
Od 15 stycznia do 15 lutego w gmachu PWM przy ul. Fredry 8 w Warszawie prezentowana będzie wystawa, poświęcona zmarłemu 29 grudnia 2013 roku Wojciechowi Kilarowi.
Polska muzyka w czeskim radio
Polska muzyka w czeskim radio
2014-01-14
W ciągu najbliższych trzech dni na antenie czeskiego radia ČRo Vltava prezentowane będą audycje z polską muzyką – przybliżą one twórczość m.in. Władysława Żeleńskiego, Kazimierza Sikorskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Adama Jarzębskiego.
Audycja w TOK FM poświęcona kolędom Lutosławskiego
Audycja w TOK FM poświęcona kolędom Lutosławskiego
2014-01-14
13 stycznia w audycji OFF Czarek w stacji TOK FM odbyła się rozmowa Anny S. Dębowskiej i Cezarego Łasiczki, poświęcona płycie z kolędami i piosenkami dziecinnymi (DUX) i PWMowskiej serii "Lutosławski dzieciom".
Artykuł o muzyce filmowej Wojciecha Kilara w "Dwutygodniku"
Artykuł o muzyce filmowej Wojciecha Kilara w "Dwutygodniku"
2014-01-13
„Propozycje nie do odrzucenia” to artykuł z najnowszego numeru „Dwutygodnika”, w którym Jan Topolski analizuje dokonania Wojciecha Kilara na polu muzyki filmowej.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Limie
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Limie
2014-01-13
w dniach 11-17 grudnia 2013 r. w Limie odbyła się druga edycja Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, organizowanego przez peruwiańskie Narodowe Konserwatorium Muzyki oraz Ambasadę RP w Limie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministra Kultury Republiki Peru.
I Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego - fotorelacja
I Ogólnopolski Konkurs Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego - fotorelacja
2014-01-13
Dawid Jarząb - student Akademii Muzycznej we Wrocławiu został zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. II Nagrodę otrzymał Dawid Runtz, laureatem III nagrody został Adam Domurat.
Dodatek specjalny o Wojciechu Kilarze w "Tygodniku Powszechnym"
Dodatek specjalny o Wojciechu Kilarze w "Tygodniku Powszechnym"
2014-01-09
Do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” dołączony został dodatek specjalny „Wojciech Kilar- wolny od zawsze”. Znajdują się w nim przeprowadzony w 2007 roku wywiad z Kompozytorem, artykuły poświęcone Jego twórczości oraz wspomnienia osób z Nim związanych, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Mieczysława Tomaszewskiego, Andrzeja Kosowskiego i Daniela Cichego.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

TADEUSZ BAIRD SYMFONICZNIE. Premiera albumu SYMPHONIES (ANA 038) już 26 lipca, w rocznicę urodzin kompozytora

Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych. 

Wieniawski – między fan fiction a Legendą. Historia pewnego utworu

To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?

Słuchaj „Króla Narcyza” w Audiotece!

Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym. 

„Odkryjemy miłość nieznaną” — najpiękniejsze piosenki Alicji Majewskiej

Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.