Aktualności
Kwiecień 2016
PWM na Targach Ateneum
2016-04-13
W dniach 15-16 kwietnia PWM zaprezentuje swoją ofertę na targach organizowanych przez hurtownię Ateneum. Na naszym stoisku pokażemy nowości książkowe i nutowe, podręczniki dla szkół muzycznych oraz ofertę zeszytów nutowych.
Augustyn Bloch i Tadeusz Szeligowski w NOSPR
2016-04-11
Najbliższy z cyklu koncertów Orkiestry Muzyki Nowej poświęcony będzie twórczości Tadeusza Szeligowskiego oraz Augustyna Blocha. 16 kwietnia w NOSPR wykonane zostaną Angeli słodko śpiewali na chór mieszany Szeligowskiego oraz cztery utwory Blocha: Anenaiki, Warstwy czasu na 15 instrumentów smyczkowych, Carmen biblicum na sopran i 9 instrumentów oraz Medytacje na sopran, organy i perkusję.
Muzyka polska w Tokio
2016-04-11
Step Zygmunta Noskowskiego oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego zabrzmią odpowiednio 3 oraz 5 maja w Tokio. A to za sprawą Sinfonii Varsovii, która wykona w Japonii szereg koncertów w ramach tournée pod wdzięczną nazwą „La nature”.
Solistką w koncercie skrzypcowym będzie Anna Maria Staśkiewicz.
„Muzyka pod Liberatorem”: Koncert muzyki Witolda Lutosławskiego
2016-04-11
14 kwietnia zapraszamy do Muzeum Powstania Warszawskiego na wieczór z utworami Witolda Lutosławskiego pisanymi dla dzieci. Będzie to prezentacja mniej znanego oblicza kompozytora, który twórczością dla najmłodszych, pisaną do poezji znakomitych polskich literatów, zachwycał słuchaczy Polskiego Radia.
„Wielkie przejście” Jerzego Kornowicza w katalogu PWM
2016-04-08
13 maja będzie miało miejsce wykonanie Wielkiego przejścia Jerzego Kornowicza. Koncert odbędzie się w Lublinie w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej, pod batutą Wojciecha Michniewskiego. Solową partię fortepianu wykona Adam Kośmieja.
Z przyjemnością informujemy, że utwór ten trafił do katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
„Laetatus sum-Gorczycki in memoriam” Aleksandra Lasonia na Festiwalu Musica Polonica Nova
2016-04-08
Rozpoczynający się dzisiaj trzydziesty Festiwal Musica Polonica Nova jest jednym z krajowych festiwali prezentujących współczesną polską twórczość muzyczną. Tegoroczna edycja zachwyca mnogością ciekawych propozycji koncertowych.
W programie koncertu 9 kwietnia oprócz kompozycji Sławomira Wojciechowskiego, Przemysława Szczotki i Andrzeja Kwiecińskiego zostanie wykonany utwór Aleksandra Lasonia Laetatus sum-Gorczycki in memoriam.
28. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
2016-04-08
Podczas koncertu inauguracyjnego 28. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, który odbędzie się w dniach 16-23 i 30 kwietnia, zaplanowano utwory kompozytorów Generacji ’71. W programie znalazły się: najnowszy utwór Wojciecha Widłaka Figury w kolorze tła – rapsodia na skrzypce i orkiestrę smyczkową (prawykonanie), a także Ukiyo-e Marcela Chyrzyńskiego, Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego, Krzyki Pawła Mykietyna oraz Concello Macieja Zielińskiego.
Targi MusikMesse we Frankfurcie
2016-04-07
W dniach 7-10 kwietnia we Frankfurcie nad Menem odbywają się targi MusikMesse. Jak co roku jest na nich i Polskie Wydawnictwo Muzyczne, prezentując wraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina najlepszą polską muzykę.
Premiera „Koncertu na akordeon i orkiestrę” Zygmunta Krauzego
2016-04-06
W dniach 8-16 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu 30. Festiwal Musica Polonica Nova. W ramach Festiwalu, 15 kwietnia po raz pierwszy zostanie wykonany Koncert na akordeon i orkiestrę Zygmunta Krauzego.
Dr Elżbieta Dziębowska - 1929-2016
2016-04-05
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 4 kwietnia 2016 roku zmarła dr Elżbieta Dziębowska. Muzykolog, wykładowca uniwersytecki, redaktor, w czasie II wojny światowej harcerka i łączniczka w batalionie „Parasol” oraz uczestniczka Powstania Warszawskiego, ps. „Dewajtis”.
Najczęściej czytane:
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.