Aktualności
201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki
2020-04-28
5 maja obchodzimy kolejną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Po hucznych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora i całym roku 2019 wypełnionym atrakcjami moniuszkowskimi, Polskie Wydawnictwo Muzyczne w bieżącym roku przez cały maj świętuje 201. urodziny ojca polskiej opery narodowej.
Urodziny Stanisława Moniuszki świętujemy przez cały miesiąc! Już od 1 maja w każdy piątek na kanale FB PWM przypomnimy 5 odcinków cyklu „Nie tylko Straszny dwór” zrealizowanych w ramach serii Śpiewnik – nie tylko – domowy, którą przygotowaliśmy w ubiegłym roku dla uczczenia obchodów Roku Stanisława Moniuszki. W nagraniach o kompozytorze wypowiadają się światowej sławy artyści: Iwona Sobotka, Anna Marchwińska, Bogumiła Weretka-Bajdor, Tomasz Konieczny, Lech Napierała, Ryszard Minkiewicz i Łukasz Borowicz, którzy kreślą portret wielkiego muzyka i przybliżają jego, wciąż dziś aktualną, twórczość. Obiecujemy – ta seria będzie ciekawa nie tylko dla wokalistów!
Głównym punktem obchodów urodzin Stanisława Moniuszki będzie premiera wyjątkowego, trzypłytowego BOXu Moniuszko z najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper. Kolekcja, zasilająca serię HERITAGE wydawnictwa ANAKLASIS, zawiera nagrania archiwalne utworów Moniuszki. Najważniejsze nazwiska (Grzegorz Fitelberg, Jerzy Semkow, Walerian Bierdiajew) i najpiękniejsze głosy (Antonina Kawecka, Maria Kunińska-Opacka, Halina Słonicka, Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz) w mistrzowskich wykonaniach słynnych pieśni i znanych numerów zostały starannie wyselekcjonowane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. To pozycja obowiązkowa w fonotece nie tylko wielbicieli Moniuszki.
5 maja wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje wyjątkowy materiał: multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Materiał będzie przewodnikiem po dostępnych materiałach o kompozytorze. To przysłowiowy ‘must have’ dla wielbicieli twórczości Stanisława Moniuszki.
Pamiętając o najmłodszych uruchamiamy w dniu urodzin kompozytora specjalne pasmo dla milusińskich: w ramach akcji „kredki w dłoń” publikujemy kolorowankę z podobizną Stanisława Moniuszki wraz z ciekawostkami o nim samym. W zabawny i przystępny sposób opowiadamy najmłodszym o Panu Stanisławie, zachęcając jednocześnie do twórczej aktywności.
W maju zapowiadamy także ukazanie się dwóch ważnych dla moniuszkomaniaków i moniuszkologów książek: Podróż przez dźwięki prof. Magdaleny Dziadek i Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka. Fragmenty tej pierwszej ukażą się na portalu ISSUU PWM, a przygotowywana rozmowa online dra Daniela Cichego z prof. Magdaleną Dziadek odkryje kulisy badań nad postacią i twórczością Stanisława Moniuszki.
Od 12 do 15 maja przeprowadzamy w księgarni PWM akcję rabatową, która obejmie publikacje poświęcone Stanisławowi Moniuszce: wybór utworów Najpiękniejszy Moniuszko oraz książkę dla dzieci Tatulczyk Moniuszko. Dodatkowo, przez cały maj, co wtorek, w ramach serii #zksięgarniPWM polecać będziemy na FB PWM wybrane publikacje z utworami Stanisława Moniuszki. Zapraszamy w progi księgarni PWM – oczywiście online!
Współdziałając z zaprzyjaźnionymi instytucjami kultury dzielimy się tym, co mamy najlepszego: na kanale VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, partnera Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wielu działań podczas roku moniuszkowskiego, uruchomione zostaną Bajki Moniuszkowskie (cykl 12 animowanych filmów edukacyjnych o Stanisławie Moniuszko przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 lat) oraz Wieczorynki Moniuszkowskie (wybrane fragmenty książki Katarzyny Huzar-Czub Tatulczyk Moniuszko w interpretacji Tomasza Koniecznego). Udostępniamy także Scenie Narodowej serię tutoriali i nagrań pieśni: Śpiewnik – nie tylko – domowy.
Zachęcamy do regularnego śledzenia naszych wpisów na dostępnych kanałach PWM! Obiecujemy wiele atrakcji i niespodzianek!
Bądźcie z nami, życząc nam wszystkim kolejnych stuleci z muzyką Stanisława Moniuszki.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.