Aktualności
201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki
2020-04-28
5 maja obchodzimy kolejną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Po hucznych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora i całym roku 2019 wypełnionym atrakcjami moniuszkowskimi, Polskie Wydawnictwo Muzyczne w bieżącym roku przez cały maj świętuje 201. urodziny ojca polskiej opery narodowej.
Urodziny Stanisława Moniuszki świętujemy przez cały miesiąc! Już od 1 maja w każdy piątek na kanale FB PWM przypomnimy 5 odcinków cyklu „Nie tylko Straszny dwór” zrealizowanych w ramach serii Śpiewnik – nie tylko – domowy, którą przygotowaliśmy w ubiegłym roku dla uczczenia obchodów Roku Stanisława Moniuszki. W nagraniach o kompozytorze wypowiadają się światowej sławy artyści: Iwona Sobotka, Anna Marchwińska, Bogumiła Weretka-Bajdor, Tomasz Konieczny, Lech Napierała, Ryszard Minkiewicz i Łukasz Borowicz, którzy kreślą portret wielkiego muzyka i przybliżają jego, wciąż dziś aktualną, twórczość. Obiecujemy – ta seria będzie ciekawa nie tylko dla wokalistów!
Głównym punktem obchodów urodzin Stanisława Moniuszki będzie premiera wyjątkowego, trzypłytowego BOXu Moniuszko z najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper. Kolekcja, zasilająca serię HERITAGE wydawnictwa ANAKLASIS, zawiera nagrania archiwalne utworów Moniuszki. Najważniejsze nazwiska (Grzegorz Fitelberg, Jerzy Semkow, Walerian Bierdiajew) i najpiękniejsze głosy (Antonina Kawecka, Maria Kunińska-Opacka, Halina Słonicka, Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz) w mistrzowskich wykonaniach słynnych pieśni i znanych numerów zostały starannie wyselekcjonowane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. To pozycja obowiązkowa w fonotece nie tylko wielbicieli Moniuszki.
5 maja wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje wyjątkowy materiał: multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Materiał będzie przewodnikiem po dostępnych materiałach o kompozytorze. To przysłowiowy ‘must have’ dla wielbicieli twórczości Stanisława Moniuszki.
Pamiętając o najmłodszych uruchamiamy w dniu urodzin kompozytora specjalne pasmo dla milusińskich: w ramach akcji „kredki w dłoń” publikujemy kolorowankę z podobizną Stanisława Moniuszki wraz z ciekawostkami o nim samym. W zabawny i przystępny sposób opowiadamy najmłodszym o Panu Stanisławie, zachęcając jednocześnie do twórczej aktywności.
W maju zapowiadamy także ukazanie się dwóch ważnych dla moniuszkomaniaków i moniuszkologów książek: Podróż przez dźwięki prof. Magdaleny Dziadek i Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka. Fragmenty tej pierwszej ukażą się na portalu ISSUU PWM, a przygotowywana rozmowa online dra Daniela Cichego z prof. Magdaleną Dziadek odkryje kulisy badań nad postacią i twórczością Stanisława Moniuszki.
Od 12 do 15 maja przeprowadzamy w księgarni PWM akcję rabatową, która obejmie publikacje poświęcone Stanisławowi Moniuszce: wybór utworów Najpiękniejszy Moniuszko oraz książkę dla dzieci Tatulczyk Moniuszko. Dodatkowo, przez cały maj, co wtorek, w ramach serii #zksięgarniPWM polecać będziemy na FB PWM wybrane publikacje z utworami Stanisława Moniuszki. Zapraszamy w progi księgarni PWM – oczywiście online!
Współdziałając z zaprzyjaźnionymi instytucjami kultury dzielimy się tym, co mamy najlepszego: na kanale VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, partnera Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wielu działań podczas roku moniuszkowskiego, uruchomione zostaną Bajki Moniuszkowskie (cykl 12 animowanych filmów edukacyjnych o Stanisławie Moniuszko przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 lat) oraz Wieczorynki Moniuszkowskie (wybrane fragmenty książki Katarzyny Huzar-Czub Tatulczyk Moniuszko w interpretacji Tomasza Koniecznego). Udostępniamy także Scenie Narodowej serię tutoriali i nagrań pieśni: Śpiewnik – nie tylko – domowy.
Zachęcamy do regularnego śledzenia naszych wpisów na dostępnych kanałach PWM! Obiecujemy wiele atrakcji i niespodzianek!
Bądźcie z nami, życząc nam wszystkim kolejnych stuleci z muzyką Stanisława Moniuszki.
Najczęściej czytane:
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.