Aktualności
Nowak, Sikora i Chyrzyński: marcowe prawykonania pod znakiem PWM-u
2022-03-03
Wkraczamy w marzec z zapowiedzią trzech prawykonań utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Tych, którzy chcą być na bieżąco z muzyką polską i najnowszymi utworami, zapraszamy na dwie premiery w Polsce oraz jedną zagranicą – w słonecznym Los Angeles.
Baczyński na głos i orkiestrę
W sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy o prawykonaniu Trzech pieśni do słów K.K. Baczyńskiego na bas-baryton i fortepian, które ujął muzycznie Alek Nowak. Tym razem kompozytor wraca z utworem w nowej, niewykonywanej wcześniej wersji na głos z orkiestrą. Podczas koncertu w Operze Bałtyckiej 12 marca zaśpiewa Tomasz Konieczny, pierwszy wykonawca kameralnej wersji Pieśni. Wydarzenie będzie debiutem na gdańskiej scenie bas-barytona znanego z najważniejszych światowych sal.
Po koncercie zawsze warto posłuchać jeszcze, co sami artyści mają do powiedzenia, dlatego zapraszamy na spotkanie z nimi do foyer Opery, które poprowadzi Jacek Marczyński. Warto zabrać ze sobą egzemplarz wydanych przez PWM Twarzy Wotana – wywiadu-rzeki z Tomaszem Koniecznym, a w zasadzie wartkiej rozmowy przyjaciół o kulisach operowego świata.
Bilety na gdańską premierę, zaplanowaną w samo południe (!), dostępne są na platformie Bilety24.
Sikora vs. Nono
Dwa tygodnie później, 27 marca, w Filharmonii w Szczecinie po raz pierwszy zabrzmi Szóste przykazanie Elżbiety Sikory, nawiązujące do Quando stanno morendo. Diario polacco nr 2 Luigiego Nono, które także znalazło się w programie koncertu. Utwory przeznaczone są na bardzo podobne, niemal identyczne składy. Podczas szczecińskiego wydarzenia wykonają je Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja), zaśpiewa Les Métaboles, a za elektronikę odpowiadać będzie słynne SWR Experimentalstudio.
Choć utwory Nono i Sikory dzieli niemal 40 lat, są do siebie podobne nie tylko pod względem obsady. Oba są odpowiedzią na przemoc i niesprawiedliwość. Impulsem dla Nono było wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, natomiast Sikora, która dedykuje swój utwór ofiarom wszelkiej przemocy, nawiązuje do tragicznych zdarzeń z nazistowskiego obozu koncentracyjnego Majdanek w czasie drugiej wojny światowej. W warstwie tekstowej kompozytorka sięgnęła po wiersze Grzegorza Kwiatkowskiego (tłumaczenie na j. francuski: Zbigniew Naliwajek; tłumaczenie na j. niemiecki: Bernard Hartmann) oraz ujgurską poezję Ekhmetjana Osmana (w tłumaczeniu na j. angielski Joshuy L. Freemana), także relacje jeńców obozu koncentracyjnego w Lublinie (tłumaczenie na j. francuski: Zbigniew Naliwajek). Jak sama komentuje: „moim celem jest stworzenie swego rodzaju memento, które poza upamiętnieniem ofiar będzie stanowiło ostrzeżenie przed powtarzaniem tych samych zbrodni, jakie w przeszłości były i są stale popełniane przez ludzkość”. Czy jednak, mimo wyraźnych podobieństw, są też wyraźne różnice między utworami? Przekonajcie się 27 marca podczas koncertu w Filharmonii w Szczecinie, na który bilety możecie kupić tutaj.
Utwór powstał na zamówienie Les Métaboles oraz Instytutu Adama Mickiewicza z inicjatywy agencji SONORA music. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Przy wsparciu The Ernst von Siemens Music Foundation, SACEM oraz Instytutu Polskiego w Paryżu.
Umuzycznienie amerykańskiego snu
Nawet ci, którzy nigdy nie podróżowali po Stanach Zjednoczonych, kojarzą najważniejsze miasta, ich architekturę, zabytki, ale też naturalne krajobrazy. Pewnie przygotowując ich listę na którymś miejscu znajdzie się słynna Route 66, biegnąca przez pustynię Mojave. Ta właśnie pustynia zauroczyła Marcela Chyrzyńskiego, który postanowił podjąć próbę oddania jej atmosfery w swoim najnowszym utworze. „W 2017 roku, po moim koncercie monograficznym zorganizowanym przez Polish Music Center w Los Angeles, pożyczyłem samochód i pojechałem do Las Vegas”, wspomina kompozytor. „Nie jechałem jednak najszybszą i najczęściej uczęszczaną autostradą międzystanową, lecz poleconą przez znajomego starą widokową drogą przez pustynię Mojave, której częścią jest słynna Route 66. Pustynia Mojave zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Wielokrotnie zatrzymywałem się, aby chłonąć jej uroki: bezkres przestrzeni, prostą drogę po horyzont, skały, góry, wydmy piaskowe, przejeżdżający nieopodal pociąg Union Pacific, powyginane pędy drzew Jozuego...”. Mojave na klarnet, wiolonczelę, perkusję i fortepian prawykonany będzie właśnie w Los Angeles, 26 marca. Grać będą odpowiednio Espen Nystog Aas, Jan Kalinowski, Zoe Beyler i Marek Szlezer.
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.