PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wiosenne prawykonania Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

2022-04-21

Przed nami prawykonania dzieł trójki twórców związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Oprócz utworu na fortepian solo po raz pierwszy zabrzmią kompozycje wokalno-instrumentalne, w których kluczowy jest udział chóru. Mimo różnych stylów kompozytorskich oraz obsad, na jakie zostały napisane, łączy je jedno – nawiązanie do poezji.
 

Muzyka Marcela Chyrzyńskiego znów zabrzmi w Japonii

Latem ubiegłego roku wspominaliśmy o premierze Reflection No. 8 na fortepian solo Marcela Chyrzyńskiego, której w Yokohamie dokonał Ignacy Lisiecki. W kwietniu powracamy do Japonii, tym razem do Yanagawy. Właśnie tam, w interpretacji niezwykle aktywnego w Kraju Kwitnącej Wiśni pianisty, po raz pierwszy zabrzmi Karatachi no Hana na fortepian solo polskiego kompozytora. Inspiracją do skomponowania utworu był wiersz japońskiego poety Hakushū Kitahary, działającego na przełomie XIX i XX wieku, który opisuje niezwykłą scenerię kwitnących w maju drzew. Premiera już 24 kwietnia w Hakushu Hall.
Muzyczny (nie tylko) romantyzm

 

W 2022 roku świętujemy 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, uznawanych za manifest romantyzmu. W stronę XIX-wiecznej kultury i literatury zwracają się także myśli współczesnych twórców i wykonawców. 30 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się koncert prawykonań, w którego programie znalazły się utwory chóralne twórców związanych z Oficyną: Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego.

 

Norwid na chór i fortepian

Choć polska poezja czasów romantyzmu zajmuje wysokie miejsce w rankingach popularności, wcale nie jest najczęściej umuzycznianą. W swoim najnowszym projekcie Do słów Chór Polskiego Radia we współpracy z polskimi kompozytorami postanowił wypełnić tę lukę. Tym samym katalog Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zasili cykl pieśni napisanych do wierszy Cypriana Kamila Norwida. 


Paweł Łukaszewski w ramach Pieśni Norwida opracował trzy popularne wiersze narodowego wieszcza: Krzyż i dziecko, Moja piosnka i Maryjo, Pani aniołów. Kompozytor z zamiłowaniem wykorzystujący w utworach teksty liturgiczne i te o zabarwieniu religijnym, pozostaje w swojej ulubionej tematyce, tym razem jednak biorąc na warsztat słowa świeckiego poety. Utwór wraz z Chórem Polskiego Radia prawykona pianistka Magdalena Duś. 


Ballada nie tylko romantyczna

Obok romantycznych twórców w programie koncertu znalazło się także nazwisko Bolesława Leśmiana. Jego Dziewczyna stała się podstawą najnowszego utworu Joanny Wnuk-Nazarowej. Jak podkreśla kompozytorka, która od młodości fascynuje się urodą języka, myślą filozoficzną i psychologiczną poety, wybór tekstu na potrzeby sobotniego koncertu wiąże się także z młodopolskim manifestem powrotu do romantycznej tradycji. Dziewczyna Bolesława Leśmiana w jasny sposób powraca również do formy i założeń ballady. Na taki krok zdecydowała się też Joanna Wnuk-Nazarowa, która w swoim nowym utworze wykorzystała cały tekst wiersza, wraz z powracającym refrenem. Solistycznie traktowana partia oboju zabrzmi zza sceny, niczym głos dziewczyny zza muru, a 12 braciom – bohaterom wiersza – odpowiadać będzie 12-głosowy chór. Partię oboju wykona Karolina Stalmachowska, pierwsza oboistka i solistka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


 

Bilety na koncert dostępne są do kupienia na stronie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 

Muzyka w Lusławicach

W majówkowy weekend czeka nas jeszcze jedno prawykonanie utworu Joanny Wnuk-Nazarowej. Będzie to wyczekiwane Quintetto per archi, które jesienią ubiegłego roku zabrzmiało po raz pierwszy w wersji na orkiestrę smyczkową w kościele św. Floriana w Krakowie w wykonaniu Sinfonietty Cracovii. Utwór w wersji na kwintet smyczkowy będzie po raz pierwszy wykonany w wyjątkowym miejscu – w progach lusławickiego dworu, do którego muzyka wróci po 42 latach. Organizatorzy festiwalu DE NATURA SONORIS odwołają się do tradycji zapoczątkowanej przez Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich późnym latem 1980 roku. Wówczas w odrestaurowanym dworze w Lusławicach nowi właściciele zorganizowali I Festiwal Muzyki Kameralnej Lusławice – Dwór, poświęcony pieśni romantycznej i muzyce smyczkowej. Quintetto per archi prawykonają 1 maja artyści Kwartetu Śląskiego z gościnnym udziałem Jana Kotuli na kontrabasie. Bilety dostępne są do nabycia za pośrednictwem platformy Bilety24.

Najczęściej czytane:

„Poszukiwanie”, czyli wywiad-rzeka z Jerzym Artyszem, zasila serię Opera!

W Poszukiwaniu, kolejnej publikacji z serii Opera, baryton Jerzy Artysz opisuje Aleksandrowi Laskowskiemu i Sylwii Wachowskiej koleje swojej kariery śpiewaka i pedagoga.
 

composer.pl: znamy zwycięzców kolejnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii dla młodych polskich kompozytorów

Agata Zubel i Michał Moc, mecenasi programu stypendialnego composer.pl, ogłosili wyniki czwartej odsłony prestiżowego stypendium dla młodych polskich kompozytorów. Tym razem dwa tygodnie na Islandii spędzą Estera Wityńska i Oktawia Pączkowska. Jako partner przedsięwzięcia – serdecznie gratulujemy! 
 

MAJ: od wiosny do wiosny

Kto nie lubi Czterech pór roku Vivaldiego? Pewnie ktoś się znajdzie, ale zwykle wiąże się to z przesytem – za często, za kiepsko… Już Czajkowski w Porach roku skupił się na pojedynczych miesiącach, potem zaś czysto malarski efekt zmienił się w banał.
 

Prawykonanie „II Koncertu organowego” Elżbiety Sikory w Filharmonii Łódzkiej

Choć organy nie należą być może do najpopularniejszych instrumentów i kojarzone są z muzyką dawną, z powodzeniem funkcjonują także współcześnie jako instrument solowy. Będzie się można o tym przekonać 3 czerwca w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina podczas premiery najnowszego utworu Elżbiety Sikory – II Koncertu organowego.
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne na 15. Festiwalu Muzyki Filmowej

23 maja rusza 15. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej. Podczas sztandarowego cyklu wydarzeń na mapie Krakowa nie zabraknie akcentów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

29 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs odbywa się od 29 lat w Szafarni – miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin dwukrotnie spędził wakacje, a które do dziś przyciąga nowe pokolenia pianistów kochających muzykę Chopina.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zostało partnerem tegorocznej edycji wydarzenia. 

IV Wirtualna Akademia Smyczkowa

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów już po raz czwarty organizuje Wirtualną Akademię Smyczkową. Konferencja dedykowana dla nauczycieli, wykonawców, studentów i uczniów odbędzie się w formule online, w dniach 16-22 maja 2022 na platformie Crowdcast.

Polskie Wydawnictwo Muzycznej jest partnerem wydarzenia.

VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego

W niedzielę, 15 maja, koncertem inauguracyjnym rozpocznie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Podczas 2 etapów konkursu swoje umiejętności zaprezentuje 24 młodych adeptów sztuki dyrygenckiej. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzcę czeka gwarancja kolejnej szansy konkursowej: możliwość udziału w przyszłorocznym XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród rzeczowych.
 

Kompozytor miesiąca: muzyczny świat Ryszarda Kuska

Sztuka i zarządzanie tylko na pozór stanowią dwie zupełnie odrębne dziedziny. Ryszard Kusek swoją działalnością i muzyką dowodzi, jak wiele mają wspólnego. Kim jest majowy Kompozytor miesiąca?
 

Znamy zwycięzcę konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim!

Praca nadesłana przez Magdalenę Majewską to zwycięski projekt konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim. Tekst jej autorstwa został wyłoniony spośród 33 nadesłanych zgłoszeń.