Aktualności
„Baśń o sercu” – premiera wspólnego dzieła Aleksandra Nowaka i Radka Raka na tegorocznym AUKSODRONE
2022-10-04
Po fenomenalnym śląskim tryptyku napisanym we współpracy ze Szczepanem Twardochem oraz przełomowej ahat-ilī – siostrze bogów stworzonej z noblistką, Olgą Tokarczuk, Aleksander Nowak kontynuuje muzyczne eksplorowanie literatury i łączy siły z jednym z najgłośniejszych ostatnio nazwisk polskiego środowiska literackiego, Radkiem Rakiem.
Wyróżniona Nagrodą Literacką „Nike” 2020 oraz Nagrodą im. Janusza A. Zajdla Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka stała się podstawą libretta kolejnej opery jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich kompozytorów.
Baśń o sercu, bo taki tytuł nosi wspólne dzieło obu twórców, to opowieść o krwawej Rabacji Galicyjskiej oraz jej głównym inicjatorze i najbardziej znanym bohaterze, Jakubie Szeli. Znany z umiejętnego muzycznego prowadzenia głosów bohaterów dzieł wokalno-instrumentalnych Nowak zachował oniryczność, a także mityczną uniwersalność literackiego oryginału w swojej dźwiękowej aranżacji, która przy tym nie straciła wymiaru pełnokrwistej baśni, a jej morał pozostaje do odkrycia, zgodnie z tytułem, w sercu słuchacza.
Jak sam kompozytor pisał na swoim blogu podczas pracy nad dziełem: „Treść opowieści jest wieczna i nieskończona. Jest jak garnek z obręczą, ale bez dna. Każdy może wlewać do niego swoją zawartość. W środku jesteśmy baśnią. [...] Teksty Radka (libretto, powieść źródłowa, jak i wcześniejsze, do których zaglądam) wysyłają mnie w zaskakujące rejony. Nienowe, właściwie. W wielu już byłem, tylko zapomniałem, a o niektórych nie wiedziałem, że już je odwiedziłem, mam wrażenie. Przyprawiająca o zawrót głowy, chwilami niepokojąca wycieczka”.
Dla Radka Raka jest to z kolei operowy debiut – libretto utworu pisarz stworzył osobiście na podstawie swojej nagradzanej powieści. Wspólną pracę artystów Aleksander Nowak wspomina następująco:
– Radek zakreślił mi ramy i pewien rytm, ale wspaniałomyślnie pozostawił swobodę w dysponowaniu ostatecznym układem elementów. W trakcie powstawania utworu tekst przechodził metamorfozy. Bawiłem się trochę rytmem i rymem; zaglądałem też do źródła – Baśni o wężowym sercu, i czerpałem zeń odrobinę więcej, niż początkowo sam Autor.
Premiera utworu będzie miała miejsce, podobnie jak od kilku już lat w przypadku wcześniejszych literackich oper Nowaka, podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach. Baśń o sercu zostanie prawykonana 8 października o godz. 21.15. Na scenie zaśpiewają Adam Strug i Camerata Silesia. Towarzyszyć im będą Hubert Zemler oraz AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.
Sceniczną premierę poprzedzą dwa spotkania: z twórcami dzieła, Aleksandrem Nowakiem i Radkiem Rakiem oraz Markiem Mosiem (godz. 16.30, foyer Tyskiej Mediateki), oraz z biorącymi udział w pierwszym wykonaniu muzycznego dramatu Adamem Strugiem i Hubertem Zemlerem (godz. 17.30, platforma A , Mediateka Tychy). Rozmowy poprowadzi duet Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. Wstęp na oba spotkania jest wolny.
Bilety na wydarzenie dostępne są na stronie www.auksodrone.pl
Utwór Baśń o Sercu Aleksandra Nowaka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Wydawcą utworów Aleksandra Nowaka jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu AUKSODRONE.
Najczęściej czytane:
70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.
W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.
Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.