Aktualności
Nowy sezon prawykonań
2023-09-06
Rozpoczęcie sezonu artystycznego zawsze przynosi mnóstwo interesujących wydarzeń muzycznych. We wrześniu zapraszamy do Warszawy, Gdańska, Bielska-Białej i Gliwic na prawykonania utworów kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Bielsko-Biała: Mikołaj Górecki
IV Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics” będzie – jak piszą organizatorzy – „pierwszym naprawdę regionalnym wydarzeniem tego typu w Beskidach z programem na iście europejskim poziomie”. Będzie także okazją do świętowania 300-lecia nadania praw miejskich Białej Krakowskiej. Jednym z festiwalowych wydarzeń jest koncert Baltic Neopolis Orchestra, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi nowy utwór Mikołaja Piotra Góreckiego – Chaconne op. 63 na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową. Solowe partie zinterpretują bielska skrzypaczka Renata Pawelec oraz pianistka Maria Rutkowska. Na wydarzenie w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej zapraszamy 7 września. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.klasyka.eu.
Gdańskie carillony
Prawykonania utworów na carillon zamówionych u najważniejszych współczesnych polskich kompozytorów są już właściwie gdańską tradycją. Co roku, od 2019, z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta brzmią premierowo kompozycje zamówione przez Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska, wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W tym roku do utworów Zygmunta Krauze, Dariusza Przybylskiego czy Elżbiety Sikory dołączy Memento Krzysztofa Meyera i Dzwony św. Katarzyny Marty Ptaszyńskiej. Dzieła zabrzmią po raz pierwszy 9 września, prawykonane odpowiednio na carillonie Ratusza Głównego Miasta (godz. 12:00) i carillonie znajdującym się w wieży kościoła św. Katarzyny (godz. 15:00). Ich pierwszą interpretatorką będzie Monika Kaźmierczak, absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, piastująca funkcję miejskiej carillonistki Gdańska. Więcej o koncercie pisaliśmy w aktualności poświęconej gdańskim prawykonaniom.
Malarskie inspiracje
Obraz znany jako „Cieknące zegary” jest jedną z ikon surrealizmu. Nie każdy jednak wie, że dzieło Salvadora Dalego nosi tytuł Trwałość pamięci – tak zatytułowany jest także nowy utwór Sławomira Kupczaka, który NeoQuartet prawykona 9 września w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach. W kompozycji inspirowanej obrazem wybitnego malarza abstrakcyjne struktury dźwiękowe zestawiane są z harmonią pieśni żałobnej, gruzińskiej Zar. Koncert poprzedzi spotkanie z wykonawcami i kompozytorem. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
PWM na WJ
Wrześniowym centrum muzyki współczesnej zdecydowanie jest Warszawa. 15 września rusza kolejna, 66. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, której tegoroczne hasło przewodnie to „Rzeczy brzmiące”. PWM jest nie tylko partnerem festiwalu i współorganizatorem jednego z koncertów, ale także wydawcą utworów, które premierowo zabrzmią podczas festiwalu.
17 września zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na świętowanie 20-lecie działalności European Workshop for Contemporary Music. Młodzi artyści prawykonają tego dnia Plakat Tadeusza Wieleckiego. Kompozytor nawiązał w utworze do dwóch idei: „harmonijnego współdziałania bliźnich ku wzajemnemu zrozumieniu” oraz „ofiarnego działania na rzecz poważnej i wysokiej, szlachetnej i głębokiej, twórczej i odkrywczej współczesnej sztuki muzycznej”.
W programie koncertu zamykającego tegoroczną odsłonę festiwalu znalazł się II Koncert fortepianowy na dwa fortepiany i orkiestrę symfoniczną Agaty Zubel. Wykonanie na „Warszawskiej Jesieni” będzie polską premierą utworu napisanego dla pianistki Tomoko Mukaiyamy i prawykonanego jesienią ubiegłego roku w Londynie. Zapraszamy 23 września do Filharmonii Narodowej.
Podczas tegorocznej „Małej Warszawskiej Jesieni” nie zabraknie także premierowego wykonania utworu dla najmłodszych. Uśmiech bez kota to monodram, w którym partie wokalne wszystkich postaci z krainy Po Drugiej Stronie Lustra wykonane są przez jedną artystkę, a zarazem twórczynię dzieła – Agatę Zubel. Utwór łączy kreatywność człowieka ze zdobyczami nowoczesnych technologii, między innymi przez wykorzystanie hologramu. Opera będzie prezentowana w Teatrze Lalek Guliwer aż 16 razy, po raz pierwszy 16 września.
Szczegóły aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” znajdują się w aktualności poświęconej festiwalowi. Informacje o wszystkich wydarzeniach i biletach dostępne są na stronie „Warszawskiej Jesieni”.
Najczęściej czytane:
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.
Sylwetka Mieczysława Wajnberga umyka szerokiej opinii publicznej. Przez lata pomijany i niedoceniany, prawdziwy sukces osiągnął dopiero po śmierci, wpisując się na stałe w repertuary filharmonii i teatrów operowych na całym świecie. Jego burzliwe losy przybliża czytelnikom muzykolożka Danuta Gwizdalanka w najnowszej książce z serii Małe Monografie pt. Wajnberg.
XIX Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa, który rozpocznie się w Tychach 20 października, będzie wielkim świętem muzyki na najwyższym poziomie artystycznym i o wyjątkowym rozmachu. To wyjątkowa okazja, by odkryć nieznane oblicza gitary, ukazane w nowych utworach współczesnych kompozytorów, a także w nietypowych konfiguracjach instrumentalnych.
Zestawienie utworów przeznaczonych na ten instrument, które łączą naszą Oficynę ze Śląską Jesienią Gitarową przygotował dla nas Marek Nosal – gitarzysta i pedagog, od 2015 roku dyrektor artystyczny tego Festiwalu oraz Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach. Wśród rekomendacji znajdziecie zarówno utwory, które już w przyszłym tygodniu zabrzmią na Śląsku, jak i propozycje pedagogiczne, po które warto sięgnąć.
Wybitna sopranistka wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Widzowie zobaczą Olgę Pasiecznik w dwóch odsłonach – jako śpiewaczkę podczas recitalu pieśni ukraińskich i polskich oraz jako współautorkę wywiadu rzeki Bez makijażu w rozmowie z Agatą Kwiecińską. A to wszystko już w najbliższy poniedziałek.
Polska staje się areną międzynarodowej debaty na temat wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych w badaniach muzykologicznych.
W dniach 23–25 października 2024 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie organizuje Pierwszą Międzynarodową Konferencję „Digital Musicology”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami usprawniającymi prowadzenie projektów badawczych.