Aktualności
Nowy sezon prawykonań
2023-09-06
Rozpoczęcie sezonu artystycznego zawsze przynosi mnóstwo interesujących wydarzeń muzycznych. We wrześniu zapraszamy do Warszawy, Gdańska, Bielska-Białej i Gliwic na prawykonania utworów kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Bielsko-Biała: Mikołaj Górecki
IV Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics” będzie – jak piszą organizatorzy – „pierwszym naprawdę regionalnym wydarzeniem tego typu w Beskidach z programem na iście europejskim poziomie”. Będzie także okazją do świętowania 300-lecia nadania praw miejskich Białej Krakowskiej. Jednym z festiwalowych wydarzeń jest koncert Baltic Neopolis Orchestra, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi nowy utwór Mikołaja Piotra Góreckiego – Chaconne op. 63 na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową. Solowe partie zinterpretują bielska skrzypaczka Renata Pawelec oraz pianistka Maria Rutkowska. Na wydarzenie w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej zapraszamy 7 września. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.klasyka.eu.
Gdańskie carillony
Prawykonania utworów na carillon zamówionych u najważniejszych współczesnych polskich kompozytorów są już właściwie gdańską tradycją. Co roku, od 2019, z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta brzmią premierowo kompozycje zamówione przez Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska, wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W tym roku do utworów Zygmunta Krauze, Dariusza Przybylskiego czy Elżbiety Sikory dołączy Memento Krzysztofa Meyera i Dzwony św. Katarzyny Marty Ptaszyńskiej. Dzieła zabrzmią po raz pierwszy 9 września, prawykonane odpowiednio na carillonie Ratusza Głównego Miasta (godz. 12:00) i carillonie znajdującym się w wieży kościoła św. Katarzyny (godz. 15:00). Ich pierwszą interpretatorką będzie Monika Kaźmierczak, absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, piastująca funkcję miejskiej carillonistki Gdańska. Więcej o koncercie pisaliśmy w aktualności poświęconej gdańskim prawykonaniom.
Malarskie inspiracje
Obraz znany jako „Cieknące zegary” jest jedną z ikon surrealizmu. Nie każdy jednak wie, że dzieło Salvadora Dalego nosi tytuł Trwałość pamięci – tak zatytułowany jest także nowy utwór Sławomira Kupczaka, który NeoQuartet prawykona 9 września w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach. W kompozycji inspirowanej obrazem wybitnego malarza abstrakcyjne struktury dźwiękowe zestawiane są z harmonią pieśni żałobnej, gruzińskiej Zar. Koncert poprzedzi spotkanie z wykonawcami i kompozytorem. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
PWM na WJ
Wrześniowym centrum muzyki współczesnej zdecydowanie jest Warszawa. 15 września rusza kolejna, 66. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, której tegoroczne hasło przewodnie to „Rzeczy brzmiące”. PWM jest nie tylko partnerem festiwalu i współorganizatorem jednego z koncertów, ale także wydawcą utworów, które premierowo zabrzmią podczas festiwalu.
17 września zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na świętowanie 20-lecie działalności European Workshop for Contemporary Music. Młodzi artyści prawykonają tego dnia Plakat Tadeusza Wieleckiego. Kompozytor nawiązał w utworze do dwóch idei: „harmonijnego współdziałania bliźnich ku wzajemnemu zrozumieniu” oraz „ofiarnego działania na rzecz poważnej i wysokiej, szlachetnej i głębokiej, twórczej i odkrywczej współczesnej sztuki muzycznej”.
W programie koncertu zamykającego tegoroczną odsłonę festiwalu znalazł się II Koncert fortepianowy na dwa fortepiany i orkiestrę symfoniczną Agaty Zubel. Wykonanie na „Warszawskiej Jesieni” będzie polską premierą utworu napisanego dla pianistki Tomoko Mukaiyamy i prawykonanego jesienią ubiegłego roku w Londynie. Zapraszamy 23 września do Filharmonii Narodowej.
Podczas tegorocznej „Małej Warszawskiej Jesieni” nie zabraknie także premierowego wykonania utworu dla najmłodszych. Uśmiech bez kota to monodram, w którym partie wokalne wszystkich postaci z krainy Po Drugiej Stronie Lustra wykonane są przez jedną artystkę, a zarazem twórczynię dzieła – Agatę Zubel. Utwór łączy kreatywność człowieka ze zdobyczami nowoczesnych technologii, między innymi przez wykorzystanie hologramu. Opera będzie prezentowana w Teatrze Lalek Guliwer aż 16 razy, po raz pierwszy 16 września.
Szczegóły aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” znajdują się w aktualności poświęconej festiwalowi. Informacje o wszystkich wydarzeniach i biletach dostępne są na stronie „Warszawskiej Jesieni”.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.